Shromáždění příznivců prezidenta Donalda Trumpa před státní budovou ve městě Lansing v Michiganu 7. listopadu 2020 (AFP / Seth Herald)

Chyba při sčítání hlasů v Michiganu byla ihned opravena a není důkazem volebního podvodu v USA

Stovky českých uživatelů sociálních sítí sdílely informace o tom, že izolovaná a rychle opravená chyba při sčítání hlasů ve státě Michigan je důkazem systémového nastavení volebního softwaru ve prospěch demokratického kandidáta Bidena. Není to pravda. Podle úřadů v Michiganu nebyla chyba, k níž došlo v okrese Antrim, způsobena softwarem nýbrž lidskou chybou a další okresy ani státy neovlivnila.

„Volební podvod století!!!,” píše se v tomto příspěvku z 9. listopadu 2020, který sdílelo kolem 300 uživatelů. „Závady na softwaru byly úmyslné. V Michiganu došlo ke zjištění, že desítky okresů používaly podvodný software, který způsobil, že 6 000 hlasů v každém kraji bylo přesměrováno z Trumpa na Bidena! Skandál softwarového systému voleb, se začíná rozrůstat. Je zjištěno, že se používal ve 30 státech.”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 13. listopadu 2020

Příspěvek je jedním z mnoha, které odkazují na článek webu Aeronet.cz z 8. listopadu 2020 začínající slovy: „Joe Biden ukradl volební hlasy Donalda Trumpa v Michiganu, sčítací počítačový program používaný ve 30 amerických státech překlápěl hlasy republikánů ve prospěch demokratů.” Ten podle analytického nástroje CrowdTangle dohromady sdílelo již přes 1 700 uživatelů. 

Článek Aeronetu tvrdí, že i když v daném okrese nakonec Trump pohodlně zvítězil, chyba ve sčítání je „pouze špička ledovce, protože v Michiganu tento samý software používá dalších 47 okresů. Pokud provedete korelaci těchto čísel na 47 okresů s průměrem 6 000 překlopených hlasů od Trumpa k Bidenovi, potom se dostanete k děsivému číslu 282 000 falešně připočtených a hlavně Trumpovi ukradených hlasů. A když se podíváte na výsledek voleb, Joe Biden v Michiganu vyhrál jen o 126 000 hlasů. To znamená, že je skoro jisté, že Donald Trump zvítězil v Michiganu nad Joem Bidenem o cca. 156 000 hlasů!”

V článku je také odkaz na video obsahující rozhovor se Sidney Powellovou, advokátkou Trumpova bývalého poradce Michaela T. Flynna, která tvrdí, že „s nejvyšší pravděpodobností byly změněny tři procenta všech hlasů” a že celý případ předá federálnímu soudu. 

To ovšem rázně odmítají představitelé státu Michigan, kde mají dozor nad volebním procesem zástupci obou politických stran. Podle nich nešlo o chybu v softwaru, takže nejde o systémovou chybu, která by se opakovala i v dalších státech.

Zatímco v okrese Antrim sice při počátečním sčítání hlasů skutečně došlo k chybě na úkor Donalda Trumpa, ta byla rychle odhalena a opravena. Trump nakonec v tradičně republikánském okrese jasně vyhrál o téměř 4 000 hlasů, i když stát Michigan celkově vyhrál Trumpův soupeř Joe Biden.

Představitelé státu Michigan vydali 7. listopadu 2020 tiskové prohlášení, v němž uvedli: „Chyba ve sčítání hlasů v okrese Antrim byla způsobena lidským faktorem a byla rychle odhalena a opravena; neměla vliv na konečný výsledek; a přišlo by se na ní před oficiálním vyhlášením výsledků i kdyby nebyla bývala odhalena hned na počátku.” 

K chybě podle nich nedošlo kvůli vadnému softwaru, nýbrž kvůli chybnému nastavení počítadel volebních lístků, která se softwarem nesprávně komunikovala. „Byla to ojedinělá chyba, neexistují žádné důkazy o tom, že by k ní došlo jinde ve státě, a i kdyby k ní bývalo došlo, byla by podchycena při sčítání hlasů, které je pod kontrolou členů obou politických stran,” stojí v prohlášení. 

Ke spekulacím o údajném volebním podvodu v Michiganu dal podnět i další případ, kdy v důsledku lidské chyby náhle poskočil počet hlasů pro Bidena o 100 000 poté, co jedna z úřednic omylem přidala k číslu extra nulu. I tato chyba byla rychle napravena. AFP o ní psala zde. Falešné informace o údajných podvodech demokratů v Michiganu již ověřily také například servery SnopesPolitiFact či USAToday.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás