Voliči ve městě Lansing v Michiganu 3. listopadu 2020 (AFP / Seth Herald)

Šíří se řada dezinformací o údajných podvodech během voleb v USA

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 10/11/2020 v 17:56
  • Článek přečtete za 3 min
  • Autor: AFP USA, AFP Česká republika
Ještě během sčítání hlasů při amerických volbách se mezi českými uživateli sociálních sítí začala šířit celá řada dezinformací o údajných nesrovnalostech či přímo podvodech. Mnoho z nich opakuje nepodložená tvrzení současného prezidenta Donalda Trumpa o tom, že demokraté podvádí.

Nepravdivá tvrzení se šíří i přesto, že je tábor Donalda Trumpa dosud nebyl schopen u soudu řádně doložit. Tiskovou konferenci Trumpovy mluvčí Kayleigh McEnany dokonce 9. listopadu předčasně ukončila i obvykle protrumpovská televizní stanice Fox News, neboť mluvčí opakovala prezidentova „ničím nepodložená” obvinění z volebních podvodů. 

Na českých sociálních sítích se různé teorie o údajných podvodech s volebními lístky šířily například prostřednictvím tohoto příspěvku z 6. listopadu 2020, který již sdílelo téměř 2 000 uživatelů. Text astrologa Antonína Baudyše ml. obsahující řadu nepodložených obvinění také vyšel v Parlamentních listech a posléze jej publikovaly i další dezinformační weby, například zde, zde či zde

Stovky uživatelů na Facebooku také šířily článek tvrdící, že ve státě Pennsylvánie se našlo přes 21 000 hlasů již mrtvých voličů a že do volební komise se „infiltrovali voliči Joe Bidena a Demokratické strany podle předem připraveného plánu.”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 10. listopadu 2020

Údajné podvody v Pennsylvánii

Článek na Lajkit.cz uvádí: „Až do 3. listopadu, kdy už bývá počítání ukončeno, zde vedl s převahou prezident Trump. Pak začaly přicházet korespondenční hlasy a vedení strhl skokově na svou stranu jeho vyzyvatel Biden.” Podle textu je to důkaz toho, že šlo o hlasy voličů, kteří jsou již dávno po smrti. 

Ve skutečnosti ovšem není na počtu korespondenčních hlasů nic pozoruhodného. Pennsylvánie je jedním ze států, jejichž legislativa umožňuje začít sčítání korespondenčních hlasů až v den voleb. Těch bylo letos kvůli pandemii Covid-19 daleko více než obvykle. Proto také proces trvá tak dlouho.

Navíc se již předem předpokládalo, že většina voličů hlasujících prostřednictvím korespondenčních hlasů dá přednost Bidenovi: Američané žijící v zahraničí tradičně hlasují spíše pro Demokraty a ti, kteří využili možnosti volit korespondenčně z domova tak pravděpodobně učinili proto, aby se vyhnuli nebezpečí nákazy koronavirem. To Trump již od začátku pandemie bagatelizuje a své voliče nabádal, aby korespondenčního hlasování nevyužili.

Příliš mnoho hlasů?

„Po záhadném zastavení počítání hlasů začaly přicházet do volebních místností korespondenční hlasy a proudily až do pátku. Bez přepočítání a kontroly hlasů nebude možné určit, zda šlo o hlasy živých registrovaných voličů, nebo těch, kteří už jsou po smrti,” stojí v článku. Jako důkaz volebního podvodu v Pennsylvánii i v dalších státech, které Joe Biden obrátil na svou stranu, je snímek údajného počtu registrovaných voličů, který je ve většině případů nižší, než počet skutečně obdržených hlasů. 

Image
Snímek ze stránky Lajkit.cz pořízený 10. listopadu 2020

Problém je v tom, že informace o počtu registrovaných voličů je zastaralá. Z odkazu pod tabulkou je zřejmé, že čísla pochází z webu World Population Review, jehož archivní verze je k dispozici zde. Data o voličích pochází z roku 2018, což lze snadno ověřit srovnáním s oficiálními daty Statistického úřadu USA (US Census Bureau). Počty registrovaných voličů byly na World Population Review aktualizovány 4. listopadu 2020. 

„Poté, co jsme byli upozorněni na to, že naše stránka obsahuje data z roku 2018, jsme ji 4. 11. aktualizovali. Dal jsem na ni nejčerstvější data z volebních stránek každého státu,” řekl AFP Shane Fulmer, zakladatel stránky World Population Review.

Podezřelá manipulace s volebními lístky?

Příspěvky často tvrdí, že členové volebních komisí v Pennsylvánii nezákonně vyplňovali volební lístky, což jim bylo umožněno tím, že „volební místnosti měly často zatemněná okna a pozorovatelům z řad republikánů nebyl umožněn vstup.” Tento článek dokonce obsahuje video, které má nezákonnou činnost zachycovat. Shlédlo jej již téměř 1 800 uživatelů. 

Image
Snímek stránky YouTube pořízený 10. listopadu 2020

Ve skutečnosti pracovníci na videu, které pochází z oficiálního livestreamu pennsylvánského okresu Delaware county, přepisovali volební lístky, které byly během zpracování nějakým způsobem poškozeny. Video bylo navíc podle oddělení vztahů s veřejností okresu Delaware zmanipulováno. 

Video bylo „zmanipulované” tak, aby na něm nebyli vidět „pozorovatelé z obou politických stran, kteří neseděli dále než 6 stop (cca 1,8 metru) od stolu”, takže „neposkytuje věrný obrázek celého procesu,” stojí v tiskovém prohlášení. „Během přepisování ležely původní poničené lístky hned vedle těch nových a pozorovatelé z obou stran měli možnost celý proces sledovat z bezprostřední blízkosti.”

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás