Ne, Jiří Drahoš nevzal od Nadace pro děti 1 milion Kč na svou kampaň

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Mezi českými uživateli sociálních sítí po nějaké době opět začala kolovat nepravdivá informace o tom, že Jiří Drahoš v rámci své volební kampaně na prezidenta přijal 1 milion korun od tzv. Nadace pro děti. Není to pravda: na transparentním účtu Drahošovy volební kampaně žádný takový dar nefiguruje. Sám senátor toto obvinění odmítl. 

Nepravdivý text byl publikován již na podzim minulého roku například zde či zde a znovu jej začaly sdílet tisíce uživatelů minulý měsíc, například prostřednictvím tohoto příspěvku, který na Facebooku sdílelo přes 2 100 uživatelů. Píše se v něm, že „prezidentský kandidát Jiří Drahoš se neštítil vzít na volební kampaň 1 milion Kč od Nadace pro děti. Prezident Zeman dává 30 procent ze svého platu na děti, premiér Babiš celý plat.”

Snímek facebookového postu ze 14. dubna 2020

Informace, že prezidentská kampaň Jiřího Drahoše přijala 1 milion Kč od subjektu zvaného Nadace pro děti, není pravdivá. Žádný dárce tohoto jména nefiguruje na transparentním účtu Drahošovy kampaně, jehož archivní verze je k dispozici zde. Neobjevila se ani na seznamu největších dárců kandidáta, který otiskl web Hlidacipes.org v tomto článku a ze kterého vyplývá, že dar 1 milion korun či více obržel kandidát Drahoš jen od sedmi subjektů: 

Snímek z článku Hlidacipes.org pořízený 15. května 2020

Jak je vidět, žádná Nadace pro děti mezi nimi nefiguruje. Dle veřejného nadačního rejstříku existuje nadace tohoto jména v obci Březová na Sokolovsku, a jako účel uvádí „tvorba a ochrana životního prostředí, zejména zlepšování interierového prostředí předškolních a školních zařízení, ozdravoven, dětských oddělení nemocnic a ostatních zařízení pro delší pobyt dětí.”

Jako předseda je uveden ing. Vladimír Číhal, dále členka správní rady MUDr. Lenka Fišerová, a členka Taťána Číhalová. Ani jedno z těchto jmen se na seznamu dárců v kampani Jiřího Drahoše nevyskytuje. AFP se přes opakované pokusy nepodařilo se s nadací spojit.

Drahoš, který jak známo ve druhém kole koncem ledna 2018 podlehl Miloši Zemanovi a který od od října 2018 působí jako senátor, potvrdil AFP správnost údajů v tabulce a zároveň popřel, že by jeho kampaň brala peníze určené pro děti. 

„S žádnou nadací jsem ve spojení nebyl. Je to samozřejmě nesmysl,” řekl Drahoš v telefonickém rozhovoru. „V životě bych nic takového neudělal.”

Zemanův plat

Hanlivý text dává Drahošův údajný čin do kontrastu s prezidentem Milošem Zemanem, který prý každý měsíc posílá na děti 30 procent svého platu, a s premiérem Babišem, který údajně na děti dává svůj plat celý. I tyto informace jsou zavádějící.

V roce 2019 činil měsíční plat prezidenta Zemana 274 500 Kč. K tomu je ještě třeba přičíst zvláštní náhradu výdajů spojených s výkonem funkce, která loni činila dalších 255 420 Kč. Ze stránky Nadačního fondu Miloše Zemana, který podporuje především Fond ohrožených dětí, ovšem vyplývá, že prezident měsíčně posílá částku 60 000 Kč, což je méně než 30 procent jeho platu:

Snímek webové stránky Nadačního fondu Miloše Zemana pořízený 15. května 2020

Na to loni v listopadu upozornily například servery Ahaonline.cz zde, Blesk.cz zde či Forum24.cz zde

Co se týče premiéra Andreje Babiše, ten dle vlastního tvrzení posílá celý svůj plat do tzv. Fondu pro rodiče samoživitele Nadace Agrofert. Podle serveru Demagog.cz ovšem nelze ověřit, zdali zasílané sumy odpovídají čistému Babišovu příjmu z politických funkcí. 

Každopádně Jiří Drahoš tvrdí, že toto nepravdivé tvrzení, na které již také upozornil server Manipulátoři zde, je jen jednou z mnoha dezinformací, které se o něm šíří. 

„Dostávám například maily, že moje dcera je šéfová Akademie věd,” řekl Drahoš, který sám Akademii vedl v letech 2009 - 2017. „Asi jde o nějakého trolla, který tímto chce ovlivnit názory lidí.”