Ne, Bill Gates neřekl, že chce pomocí vakcín snížit lidskou populaci

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Desítky tisíc uživatelů sociálních sítí sdílely článek, podle něhož se Bill Gates údajně přiznal, že se snaží o „depopulaci planety” prostřednictvím masového očkování. Není to pravda. Gates pouze řekl, že zlepšení zdravotní péče a dostupnost vakcín v rozvojových zemích může přispět ke zpomalení růstu populace, protože díky nižší dětské úmrtnosti nebudou mít chudí rodiče potřebu plodit tolik dětí. 

Článek Adama B. Bartoše, který vyšel na webu rukojmí.cz, sdílelo na Facebooku přes 31 000 uživatelů, a to například prostřednictvím tohoto postu.

Snímek facebookového postu z 26. listopadu 2019

Autor v článku uvádí, že americký miliardář „otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety” během svého vystoupení na konferenci TED (Technology, Entertainment and Design) v únoru 2010. Gates prý „čistou angličtinou tvrdí, že očkovací látky mají sloužit k tomu, aby se snížil počet obyvatel”. Údajně tím prý potvrdil, že „vakcíny obsahují látky, které snižují plodnost či přímo vyvolávají sterilitu, stejně jako různé nemoci typu autismu či poruch imunity”.

Jedná se o záměrné překrucování Gatesových slov. Z videozáznamu jeho vystoupení, které je i s českými titulky k dispozici zde na stránkách TED, jasně vyplývá, že se spoluzakladatel Microsoftu k žádné depopulaci planety nechystá. V prezentaci na téma uhlíkové neutrality Gates doslova říká toto: 

„Dnes je na světě 6,8 miliardy lidí, což se zvedne na zhruba 9 miliard. Když se nám bude dařit vyvíjet nové vakcíny, zlepšovat lékařskou nebo reprodukční péči, mohli bychom to číslo snížit tak o 10 až 15 procent, ale i tak to je 1,3násobný nárůst.”

Z projevu je zřejmé, že Gates nemá na mysli snižování absolutního počtu lidí, nýbrž zpomalení populačního růstu o 10-15 procent, takže počet lidí na planetě bude nadále růst.

Snímek videa ze strány TED pořízený 22. května 2020

Podle Gatese je jedním z podpůrných faktorů ekonomického růstu nejchudších zemí světa zpomalení růstu populace tak, aby místní vlády měly více prostředků na zlepšení života svých občanů:

Nadace Billa a Melindy Gatesových, která vakcinaci a lepší zdravotní péči v chudých zemích podporuje již desítky let, odkázala AFP na výroční dopisy z let 2017 a 2018, ve kterých se manželé Gatesovi k tomuto tématu vyjadřují. Z jejich vysvětlení jasně vyplývá, že vakcíny nepropagují jako nástroj k umělému snížení populace, ale jako způsob, jak udržet více dětí naživu:

Melinda: „Když přežívá více dětí do věku 5 let a když si ženy mohou mateřství naplánovat, populace přestává růst. Dokonce se sníží. Rodiče mají méně dětí, když si mohou být jistější, že jejich děti přežijí až do dospělosti. Velké rodiny jsou v určitém smyslu pojistkou proti tragické pravděpodobnosti, že ztratíte syna či dceru. Vidíme to v historii. Všude na světě se porodnost snížila ve chvíli, kdy se snížila dětská úmrtnost. Došlo k tomu ve Francii koncem 18. století, v Německu koncem 19. století, v Argentině kolem roku 1910, v Brazílii v 60. letech, v Bangladéši v 80. letech.” 

Bill: „Když se matka může rozhodnout, kolik dětí chce mít, její děti bývají zdravější, jsou lépe živené, mají větší mentální kapacitu a rodiče na ně mají více času a peněz. Je to způsob, jakým se rodiny a celé země dostanou z chudoby. Tato spojitost mezi záchranou životů, nižší porodností a únikem z chudoby je jedna z nejzásadnějších věcí, které jsme se s Melindou naučili.”

Ani tvrzení, že vakcíny způsobují neplodnost, se nezakládá na pravdě, o čemž AFP psala například zde. V roce 2014 se v Keni objevila fáma, že v laboratorních vzorcích krve žen očkovaných proti tetanu byl přítomen hormon hCG vylučovaný v těhotenství, který ve velkých dávkách může vyvolat potrat či dokonce způsobit sterilitu. To ovšem popřely jak Světová zdravotnická organizace a UNICEF, tak i samotný lékař zodpovědný za jednu z laboratoří, která analýzy provedla, a nakonec i keňské ministerstvo zdravotnictví zdezde zde.

O útocích na Billa Gatese v souvislosti s vakcínami již AFP referovala v těchto článcích:

Italská poslankyně šíří nepravdivé informace o očkování a žádá o zatčení Billa Gatese pro zločiny proti lidskosti

Bill Gates, fackovací panák konspirátorů

Ne, očkování proti obrně podporované Billem Gatesem nezpůsobilo ochrnutí 496000 dětí v Indii

Ne, Microsoft si nezaregistroval patent na implantování mikročipů do lidského těla

BILL GATES