Ne, Dánsko nezavedlo v reakci na koronavirus povinné očkování pro všechny

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Čeští uživatelé sociálních sítí začali ve velkém sdílet dezinformaci o tom, že si Dánsko v reakci na pandemii COVID-19 bude vynucovat povinné plošné očkování. Není to pravda. Dánský parlament sice schválil novelu zákona o pandemiích, která může v případě potřeby stát opravňovat k vakcinaci určitých skupin osob na určitých územích až do roku 2021, ale toto opatření se netýká všecho obyvatelstva a program dětského očkování je v Dánsku i nadále dobrovolný. 

Tento článek, který 14. dubna vyšel na dezinformačním webu Aeronet, sdílelo na Facebooku téměř 2,800 uživatelů, například zdezde zde. V článku se píše následující: Dánsko uzákonilo nucené očkování až do roku 2021 v reakci na Coronavirus, farmaceutické firmy to označují za nejlepší zprávu pro lidstvo za posledních 100 let a triumf ochrany veřejného zdraví! Policista bude držet pacienta a lékař mu bude násilím pomocí injekce podávat vakcínu! Stejný model chtějí farmaceutické společnosti prosadit ve všech zemích Evropy a v USA! Tak brutální řízení na 5. prioritě jste dosud nezažili a cílem je přechod západní civilizace od léčiv k vakcínám! Ty totiž, na rozdíl od léků, nepodléhají tak přísným regulacím a schvalovacím procesům! A na lidi bude uplatněno mandatorní očkování, anebo kriminál a obvinění z veřejného ohrožování kvůli pohybu ve společnosti bez vakcíny!” 

V jednom z facebookových postů, který sdílelo 159 uživatelů, se píše: „Začalo to rouškami a skončí to násilným očkováním? Nemožné? Tak se podívejte okolo sebe, jak je nemožné, že tolik lidí si začalo šít roušky, ve jménu ochrany zdraví, kolik lidí kývlo na zavření obchodů ve jménu zdraví, a kolik lidí souhlasí s izolací doma, ve jménu zdraví. Myslíte si snad, že někdo začne protestovat, že někoho násilně očkují proti jeho vůli, když je to ve jménu zdraví všech ostatních?”

Snímek facebookového postu ze 14. dubna 2020

Podobný článek se objevil in na webu Megazpravy.cz zde. Ten dokonce novelu zákona popisuje jako „nejextrémnější od druhé světové války“.

V článku Aeronetu se uvádí, že Dánsko je první zemí na světě, která si odsouhlasila povinné očkování pro všechny své obyvatele pod pohrůžkou trestu. Navíc prý budou Dánové očkováni každý rok a povinnost nezanikne ani po roce 2021. Zákon je prý šitý na míru farmaceutickým firmám, které nejenže vydělají na vakcínách samotných, ale budou prý moci jejich prostřednictvím infikovat populaci nemocemi jako jsou Alzheimerova choroba či cukrovka, na jejichž léčbě budou moci následně o to více vydělávat: 

Je dokonce reálné, že se lidé budou muset nechat očkovat povinně každý rok, což by zajistilo nejen bilionové zisky farmaceutickým společnostem, ale rovněž by to vystavilo celé obyvatelstvo importu geneticky programovaných látek s cílem fabrikace nemocí ve společnosti na zakázku. Je libo cukrovku nebo Alzheimera ve společnosti? Není problém, příští rok při vakcinaci dáme lidem vakcínu, která bude mj. zvyšovat výskyty Alzheimera a diabetu. Ne o moc, aby to nebylo nápadné, třeba jen o půl procenta, maximálně o jedno procento v populaci. Díky tomu půjde manažovat výrobu a odbyt látek na léčbu nemocí, které se v populaci najednou začnou vyskytovat častěji. Obrovský business!,” píše se v článku.

Tvrzení, že je v Dánsku nyní povinné plošné očkování, se nezakládá na pravdě. V zákoně o epidemiích, jehož novelu schválil dánský parlament 12. března 2020, se píše toto: „Aby se zabránilo šíření obecně nebezpečné choroby, může ministr zdravotnictví na doporučení Národní zdravotní rady nařídit, aby bylo povinné očkování zahájeno v omezenější oblasti nebo omezenější populaci.” Nikde v není zmínka o hrozbě vězením či vynucování očkování za pomoci policistů. Text novely zákona je k dispozici zde.

Zákon sice přímo nezmiňuje COVID-19, na který ještě žádná vakcína neexistuje, ale byl přijat v reakci na koronavirovou pandemii, takže lze předpokládat, že by se jednalo o vakcínu právě na tuto nemoc, pokud bude v dohledné době vyrobena. Kromě tohoto opatření poskytuje dánská vláda od 22. dubna zdarma vakcíny proti pneumokokovým nákazám pro „nejzranitelnější” část obyvatelstva, tj. obyvatele domovů důchodců a lidi starší 65 let, kteří trpí určitými chronickými chorobami. Tyto vakcíny jsou však dobrovolné, nejedná se o nařízení. 

Jinak v Dánsku stále funguje státní Očkovací program pro děti, který je dobrovolný. Naprostá většina Dánů však svoje děti nechává očkovat, stejně jako ostatní Evropané. Plošná očkovací povinnost ale neexistuje.

Dánsko již začalo s opatrným uvolňováním koronavirových nařízení. Zemi se podle premiérky Mette Frederiksenové podařilo dostat nákazu pod kontrolu. „Dánská strategie uspěla v té první, těžké fázi,” řekla premiérka poslancům 29. dubna. 

Dánsko v polovině března zavřelo školky, základní a střední školy, stejně jako kavárny, restaurace, bary, posilovny a kadeřnictví. Kromě toho zakázalo sdružování více než deseti osob. Některá z těchto opatření již byla zrušena: otevřely se školy pro děti do 11ti let, a také malé provozovny jako kadeřnictví či tetovací salóny. Druhá fáze rozvolňování by měla začít 10. května. 

Od 1. dubna také Dánové rozšířili testování na lidi s lehkými příznaky. Ke 29. dubnu bylo v Dánsku 9 206 potvrzených případů koronaviru a 443 úmrtí.

COVID-19