Arbidol header

Ne, Rusko nevyvinulo lék na nový koronavirus

Mezi českými uživateli Facebooku se začalo šířit video, v němž jakási žena tvrdí, že v Rusku již minulý rok začali vyrábět lék proti koronaviru. Toto video je zavádějící. Jedná se o lék proti chřipce zvaný Arbidol, který je v Rusku dostupný již desítky let, ale nebyl nikým doporučen jako lék na onemocnění COVID-19 způsobené novým typem koronaviru.

Video se na Facebooku objevilo 20. března zde a od té doby jej zhlédlo přes 108 000 uživatelů a přes 8 400 jej dále sdílelo. Uživatel Václav Kohout je uvádí těmito slovy: Kamarád mi poslal video z Krymu koupili tam v lékarně lék na Korona virus vyrobený v Rusku v roce 2019 to je ale záhada Rusové mají lék dřív než přijde virus.” 

Následuje snímek zavádějícího příspěvku:

Image
Snímek zavádějícího postu z 20. března 2020

Video, které se původně objevilo na platformě TikTok, začíná záběrem na pláž doprovázeným ženským hlasem, který oznámí: „Jsme na Krymu.“ Následuje záběr na ruce otevírající balíček s lékem označeným nápisem Arbidol. Žena vytáhne návod k použití a ukáže na místo v textu: „Co tady čteme? Proti koronaviru.“ Poté ukáže ještě zemi původu - Rusko - a datum výroby vytištěné na boku krabičky: srpen 2019.

Krymský poloostrov, ležící mezi Černým a Azovským mořem, je od roku 2014 pod ruskou kontrolou, i když většina zemí světa neuznala jeho anexi a dále jej považuje za součást Ukrajiny. 

Image
Snímek Krymu z Google Maps

Arbidol je ve skutečnosti jedním z nejoblíbenějších volně dostupných léků v Rusku. Jedná se o lék běžně užívaný při nachlazení či chřipce a na trhu je k mání již několik desítek let. Farmaceutická firma Otisifarm jej doporučuje jako efektivní lék během chřipkové sezóny. V Číně se prodává od roku 2006.

Podle návodu k použití pomáhá Arbidol k léčení příznaků koronaviru způsobujícího chřipkové onemocnění SARS. Nikde však není zmíněn nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19. 

Koronaviry je označení skupiny, kam spadá i COVID-19,” řekl AFP Michal Štefánik z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně. „Tyto koronaviry běžně kolují v populaci a způsobují nemoci, různé rýmičky, bolesti v krku atd.” Pokud jde o Arbidol, „tento lék se v Rusku prodává již léta a jeho antivirový účinek bývá často zpochybňován,” dodal Štefánik, který je spoluautorem vědecké studie o Arbidolu, jež nijak nesouvisí s COVID-19. „Nejedná se o lék, který vás uzdraví, jen pravděpodobně snižuje riziko nákazy, pokud je užíván preventivně, a zrychluje proces léčby u slabých až středně závažných stavů.” 

Zatím neexistuje „žádný důkaz, že nějaký konkrétní lék je účinný” proti COVID-19, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) v prohlášení zaslaném AFP. Zatím prý pouze probíhají studie na několika různých místech na světě. Detaily o aktuální situaci poskytuje WHO v této zprávě

„Koronaviry patří k velké rodině virů způsobujících zpravidla lehká až středně závažná onemocnění horních dýchacích cest, například běžná nachlazení,” uvádí se v prohlášení na webových stránkách amerického Národního ústavu pro alergie a infekční onemocnění NIAID, jehož ředitel Anthony S. Fauci je zároveň hlavním poradcem prezidenta Donalda Trumpa pro otázky spojené s epidemií COVID-19. 

Pouze tři ze sedmi typů koronaviru, o kterých je známo, že způsobují onemocnění u lidí, mohou mít „závažnější následky,“ uvádí NIAID na svých webových stránkách. Jedná se o akutní chorobu respiračního systému SARS, která se objevila na konci roku 2002 a zmizela do roku 2004; MERS, která se objevila v roce 2012 na Blízkém východě a stále se objevuje u velbloudů; a chorobu COVID-19, která se objevila v prosinci 2019 v Číně a momentálně se šíří po celém světě. COVID-19 je způsobena koronavirem známým jako SARS-CoV-2, dodáva NIAID.

Zde najdete celosvětový počet mrtvých a nakažených zaznamenaný 26. března ve 20 hodin středoevropského času:

Image
Počet obětí a nakažených COVID-19 zkompilován AFP

Co se týče Arbidolu, tento lék nebyl schválen ani českým Státním ústavem pro kontrolu léčiv, ani Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), ani americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Podle Štefánika se používá pouze v Rusku, v Číně a v některých zemích bývalého Sovětského svazu.

Ruský antimonopolní úřad FAS začátkem března dokonce obvinil výrobce Arbidolu, firmu Otisifarm, z porušování zákona o reklamě. Její rozhlasové spoty prý totiž naznačovaly, že by Arbidol mohl být účinný proti novému koronaviru, uvedl FAS ve svém prohlášení.

Otisifarm sice na svých webových stránkách přímo netvrdí, že je Arbidol účinný proti novému koronaviru, ale používá vágní formulace typu „proti rodině koronaviru” či „proti koronavirům.”

Takto informuje Otisifarm o Arbidolu na své webové stránce:

Image
Snímek reklamy na Arbidol z 27. března 2020

Arbidol určitě není nový lék, který byl vyroben v roce 2019 jako reakce na výskyt COVID-19," sdělil AFP Jan Haviernik, jeden z výzkumných pracovníků oddělení virologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, který se taktéž podílel na studii o Arbidolu. Z tohoto důvodu vnímám přiložené video z Facebooku jako dezinformaci."

Maria Antonova z moskevské redakce AFP přispěla k tomuto článku.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás