Ne, poslankyně Pirátů nenavrhla poskytnout statisícům Afričanů byty zdarma

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V poslední době se na Facebooku opět začal hojně šířit falešný text, podle něhož poslankyně Pirátské strany Olga Richterová navrhla, aby Česká republika poskytla zdarma byty desetitisícům migrantů z Afriky. Není to pravda. Poslankyně Richterová nikdy nic takového neřekla a text se původně objevil na anonymní facebookové stránce, která spojitost s Piráty jen předstírá.

„Moderní a inteligentní bytová politika je pro nás jednou z priorit. Češi jsou obvykle zvýhodněni tím, že pracují a mohou se tak v pohodě zadlužit hypotékou na zbytek života. Miliony Afričanů takové možnosti nemá a proto jim musíme pomoci a učinit z České republiky důstojnou zemi, kde nás bude každý mladý Afričan chtít kulturně obohatit svojí přítomností,” napsala údajně Richterová podle tohoto příspěvku z 2. července, který sdílelo již přes 1 200 uživatelů. „Věříme, že bychom mohli v ČR v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé!" Stejný text sdílely další stovky uživatelů například zde, zde, zde, či zde.

Snímek facebookového postu pořízený 9. července 2020

Jedná se o dobře zdokumentovaný hoax. Tento „citát” Richterové se totiž objevil již v srpnu 2018, a to na satirické stránce zvané Pirátská pravda, o čemž v té době informoval web Manipulátoři. Po nahlášení hoaxu Pirátskou stranou Facebook stránku dočasně zablokoval a původní lživý příspěvek byl posléze stažen. Kopie textu se ovšem dále šířily po sociálních sítích. Dnes je stránka Pirátská pravda otevřeně sarkastická a nesnaží se předstírat, že za ní strana stojí.

Od roku 2018 je falešný citát připisovaný Richterové s přestávkami sdílen, a to i přesto, že o něm Manipulátoři ještě několikrát psali, například zde, zde a naposledy zde. O tom, že jde o hoax, informoval i web Demagog.cz zde.

Sama Pirátská strana označila text za lživý na svých stránkách, kde napsala: „Poslankyně Olga Richterová nikdy o startovních bytech pro Afričany nemluvila. Naopak se zabývá tématem dostupného sociálního bydlení, které se dotýká statisíců občanů ČR. A to často i těch, kteří lživý příspěvek stále sdílejí a šíří dál.”

Snímek stránky české Pirátské strany pořízený 10. července 2020

Protože není známo, kdo za stránkou Pirátská pravda stojí, podala Richterová začátkem září roku 2018 trestní oznámení na neznámého pachatele, které policie dosud neuzavřela. Falešný citát proto dále koluje po sociálních sítích a prostřednictvím řetězových mailů. Z komentářů pod příspěvky ze začátku července vyplývá, že mnoho lidí stále věří, že je Richterová jeho autorkou:

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 9. července 2020

Poslankyně Richterová AFP po telefonu potvrdila, že nikdy nic podobného o poskytování bydlení Afričanům neřekla. Přesto již prý dva roky dostává nenávistné vzkazy a maily.

„Lidé reagují velmi emotivně, prostě tomu věří. Je to jako boj s větrnými mlýny,” řekla Richterová. „Šíření této nepravdivé informace o mé osobě ohrožuje mne i moji rodinu.”

Přes podání žaloby a následné šetření policie dosud není jasné, kdo za stránkou Pirátská pravda stojí. Vznikla v létě 2018 před pražskými komunálními volbami a okamžitě začala zveřejňovat příspěvky poškozující Pirátskou stranu. V záhlaví má fotografii lodě plné uprchlíků a nápis „Držíme kurz.”

Snímek záhlaví facebookové stránky Pirátská pravda pořízený 9. července 2020

Pirátská strana dlouhodobě čelí útokům na sociálních sítích i ze strany dezinformačních webů v rámci volebního boje. Nedávno se například na Facebooku šířila falešná zpráva o tom, že Piráti chtějí odebrat seniorům nad 70 let řidičský průkaz, o čemž informoval web Manipulátoři zde.