Ne, Microsoft si nezaregistroval patent na implantování mikročipů do lidského těla

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích přibyla další konspirační teorie o spojitosti mezi Billem Gatesem a pandemií COVID-19. Podle ní si zakladatel Microsoftu nechal zaregistrovat patent na očkovací průkaz v mikročipu implantovaném do lidského těla, což mu umožní získat biometrická data celé světové populace. Toto tvrzení je zavádějící. Microsoft si sice nechal zaregistrovat patent na novou kryptoměnu založenou na biometrických datech, ale není v něm jediná zmínka o implantování mikročipů do lidských těl; k odběru dat by docházelo pomocí přístrojů nošených na lidském těle. Microsoft navíc o patent požádal již v červnu 2019, tj. půl roku před vypuknutím koronavirové pandemie.

Fotomontáž s Billem Gatesem a krátkým textem v angličtině se na Facebooku objevila 19. dubna a okamžitě ji začaly sdílet tisíce uživatelů. Kromě nepravdivé informace, že je patent na „mikročip implantovaný do lidského těla, který je spojen počítačovým systémem cloud,” také tvrdí, že číslo patentu je „060606”, což odkazuje na 666, neboli číslo ďábla. Tento post, který sdílely stovky lidí, tvrdí, že technologie mikročipu bude součástí vakcíny proti onemocnění COVID-19, díky které se lidstvo změní v „otroky a zdroj příjmů pro globální bestie” jako je Bill Gates. „Šelma 666 tak brzy zaútočí i na vás! Sleduj vakcinaci proti koronaviru, sleduj aktivity Billa Gatese. Odmítni vůbec největší podvod na lidstvo v historii! Odmítni globální tyranii finančníků. Odmítni poslušnost globální vládě!” píše se v něm. 

Post vypadá takto: 

Snímek facebookového postu z 19. dubna

Stejnou fotografii sdíleli čeští uživatelé například zde a zde, či v angličtině zde

Tato tvrzení obsahují hned několik nepravd. Projděme si je popořádku.

Co je pravda 

Pravda je, že si 20. června 2019 Microsoft skutečně zažádal o patent na kryptoměnu využívající biometrická data. V abstraktu žádosti se píše:  „Reakce lidského těla na daný úkol může být použita pro těžební proces kryptoměny. Server by komunikoval úkol zařízení, ke kterému je připojen. Toto zařízení je zároveň připojeno k senzoru či jej přímo obsahuje, a senzor je schopen zaznamenat tělesnou aktivitu uživatele, kterou zaznamená ve formě dat. Systém kryptoměny, komunikující se zařízením uživatele, je schopen ověřit, zda data o tělesné aktivitě splňují jednu či více podmínek stanovených systémem kryptoměny, a přidělit kryptoměnu uživateli, jehož tělesná aktivita je ověřována.”

Jinými slovy patent navrhuje měřit tělesnou aktivitu lidí a výsledná data použít k výrobě nového typu kryptoměny. Kryptoměna je decentralizovaná digitální měna založená na technologii tzv. Blockchainu, ve kterém jsou zašifrovány všechny předchozí transakce; v zásadě jsou kryptoměny bloky informací v databázi, kterou nikdo nemůže změnit až do chvíle, kdy je dosaženo specifických podmínek. 

Co se týče Billa Gatese, ten již v Microsoftu nezastává žádnou exekutivní pozici. Jako spoluzakladatel Microsoftu byl Gates jeho generálním ředitelem do roku 2000. Do roku 2014 zůstal jako předseda představenstva. Této funkce se vzdal, aby měl více času na své filantropické aktivity v rámci Bill & Melinda Gates Foundation, a byl pak už jen řadovým čelem představenstva. Na tuto funkci rezignoval letos 13. března. S podílem 1.36% ovšem Gates stále zůstává jedním z nejdůležitějších akcionářů Microsoftu.

Co je zavádějící

Žádost o patent byla publikována 26. března 2020 a bylo jí přiděleno číslo WO2020060606A1. To sice obsahuje sekvenci  „060606”, ale evidentně se jedná jen o část čísla, nikoliv o celé označení patentu. 

Co je vymyšlené

V textu žádosti o patent není jediná zmínka o implantování mikročipů do lidských těl. Je tam ovšem často zmiňováno „uživatelské zařízení,” pravděpodobně nějaký typ smart hodinek či podobné zařízení, které lze nosit na těle. Z diagramu, který byl přiložen k žádosti o patent, je také zřejmé, že zařízení není integrální součástí pozorované osoby:

Snímek žádosti o patent na webu Evropského patentového úřadu Espacenet

Z žádosti o patent jasně vyplývá, že jde o novou kryptoměnu využívající biometrická data. O vakcíně v ní není řeč. Navíc je třeba znovu připomenout, že Microsoft si o patent zažádal loni  20. června, ale pandemie COVID-19 v čínském Wu-chanu propukla až v prosinci. 

Teorie o mikročipu a spojitosti patentu s koronavirem byla vyvrácena také zde v angličtině a zde v čínštině. 

COVID-19 BILL GATES