Žena s rouškou se prochází na berlínské ulici Kurfuerstendamm 3. března 2021 (AFP / John Macdougall)

Německo nemělo shovívavější lockdown jen proto, že nevyhlásilo nouzový stav

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely příspěvek, podle něhož je v Německu daleko menší nárůst počtu nakažených onemocněním Covid-19 i přesto, že v zemi nebyl narozdíl od České republiky vyhlášen nouzový stav. Toto tvrzení je zavádějící: Německo sice svá opatření oficiálně nenazvalo „nouzový stav”, ale jejich rozsah se podobal těm českým.

Příspěvek z 13. února 2021, který na Facebooku sdílelo téměř 8 000 uživatelů, tvrdí, že v České republice trval tzv. nouzový stav od 5. října 2020 do 14. února 2021. V Německu byl naproti tomu „nevyhlášen”. Zároveň příspěvek porovnává počet případů Covid-19 v obou zemích, přičemž tvrdí, že v České republic bylo „10 084 nakažených na 100 tisíc obyvatel”, kdežto v Německu to prý bylo „2 797 na 100 tisíc obyvatel”.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 8. března 2021

Není úplně jasné, jakou metodou zjistil autor příspěvku počty nakažených na 100 000 obyvatel v obou zemích. Pokud ovšem vezmeme celkový počet potvrzených případů Covid-19 v České republice podle statistik ministerstva zdravotnictví, vydělíme jej celkovou populací ČR a výsledek vynásobíme 10 000, vyjde nám k 8. březnu cca 12 444 nakažených na 100 000 obyvatel. Stejnou metodou za použití statistik Institutu Roberta Kocha dospějeme k výsledku 2 079 nakažených na 100 000 obyvatel pro Německo. Z těchto údajů je zřejmé, že si Česká republika skutečně vede podstatně hůře než její západní soused. 

Existuje v Německu něco jako nouzový stav?

V příspěvku je uvedeno, že v Německu nebyl narozdíl od České republiky nikdy vyhlášen nouzový stav. To je sice formálně pravda, ale z praktického hlediska to příliš neznamená. Opatření proti koronaviru se totiž od začátku lockdownu v Německu oproti České republice příliš nelišila. 

V důsledku prudkého nárůstu případů onemocnění Covid-19 byl v německém parlamentu 18. listopadu 2020 schválena aktualizace zákona o ochraně před infekcí (tzv. Infektionsschutzgesetz). Ten umožňuje vládě přijímat opatření namířená proti šíření koronaviru. 

I bez toho, že by byl vyhlášen nouzový stav, tedy začátkem tohoto roku platila v Německu velmi podobná pravidla jako v České republice. Byla zavřená většina obchodů s výjimkou obchodů s potravinami a nápoji, lékáren, drogerií, obchodů se zdravou výživou a podobně. Ve všech veřejně přístupných uzavřených prostorách bylo nařízeno nosit respirátor a udržovat náležité rozestupy. Nebylo možné provozovat amatérské sporty a školy byly zavřené. K jejich znovuotevření došlo až 22. února 2021, tj. po zveřejnění facebookového příspěvku.

Německý lockdown bude platit až do 28. března 2021 s tím, že opatření se mohou postupně uvolňovat podle aktuální situace v jednotlivých oblastech, a toto uvolňování bude v gesci spolkových zemí. Ty se na tom dohodly s federální vládou 3. března 2021. 

Nouzový stav, který byl v České republice v době publikace příspěvku, skončil 14.února 2021 poté, co opozice v parlamentu nepodpořila jeho trvání. Na čtrnáctidenním prodloužení se vláda nakonec shodla s hejtmany. Nejnovější nouzový stav byl vyhlášen 27. února a bude trvat do 28. března. Veškerá opatření v rámci tohoto stavu jsou k dispozici zde

Je tedy zřejmé, že absence formálního „nouzového stavu” v Německu neznamenala menší míru protiepidemických opatření než v České republice. Příspěvek je tudíž zavádějící. 

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás