Česká republika má více nakažených koronavirem než sousedé i přesto, že všechny země evidují případy stejně
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 09/03/2021 v 21:30
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„V Německu, Polsku, Rakousku a Maďarsku nezanášejí do statistik lidi s pozitivním testem, ale bez příznaků nemoci, jako potvrzené případy,” píše se v tomto příspěvku z 2. března 2021, který již sdílelo přes 4 200 uživatelů Facebooku. „Nemůžou za to ani montovny, ani britská /jihoafrická, severovietnamská, eskymácká/ mutace, ani nezodpovědní Češi. Může za to jen a pouze statistická metodika Ministerstva zdravotnictví, která se pečlivě stará, aby problém vypadal co nejhůře a trval co nejdéle.”
K příspěvku je přiložena mapa střední Evropy s barevným označením koncentrace nákazy, ze které vyplývá, že Česká republika je na tom v regionu zdaleka nejhůře.
Tvrzení, že sousední země narozdíl od České republiky nezahrnují do statistik nákazy Covid-19 asymptomatické případy, se nezakládá na pravdě. AFP již podobnou dezinformaci vyvrátila zde. V tomto případě se jednalo pouze o srovnání Německa s Českou republikou, ale i zde uživatel tvrdil, že Německo počítá jako pozitivní pouze ty případy, u nichž pacient vykazuje příznaky onemocnění Covid-19. Jak jsme uvedli v našem článku, povinnost nahlásit jakékoliv podezření na nákazu vyplývá z německého zákona o ochraně proti infekcím. Jde tedy o stejnou metodu počítání případů jako v České republice.
Stejně je tomu tak i v Polsku, Rakousku a Maďarsku, tedy v zemích, které příspěvek zmiňuje a jejichž úřady AFP kontaktovala.
Polské ministerstvo zdravotnictví AFP potvrdilo, že celkový počet nakažených zahrnuje veškeré případy, u nichž vyšel test na koronavirus pozitivně. Neexistuje žádná oficiální statistika, která by rozlišovala mezi lidmi vykazujícími příznaky nemoci Covid-19 a lidmi bez příznaků, jak AFP sdělil zaměstnanec tiskového oddělení polského ministerstva zdravotnictví Jarosław Rybarczyk v e-mailu 9. března 2021.
To vyplývá i z metodologie na stánkách ministerstva zdravotnictví, zejména z bodu č. 3, kde jasně stojí: „Pozitivní výsledky jak antigenních, tak ostatních komerčních testů jsou průběžně zahrnovány v prezentovaných datech.” Souhrnné statistiky pro onemocnění Covid-19 v Polsku jsou k dispozici zde.
Maďarské ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách v sekci č. 2.1. uvádí: „Lékaři či zařízení, které se o pacienty starají, mají povinnost nahlásit všechny osoby, kterým vyšel pozitivně test na Covid-19 nebo jsou podezřelé z nákazy, do databáze OSZIR spravované Národním centrem pro veřejné zdraví. V případě, že se jedná o infekci virem SARS-CoV-2, jsou použity následující mezinárodní kódy (BNO): U0710 COVID-19 pro případy, kdy byla zaznamenána přítomnost viru (infekce zjištěna laboratorními metodami, a to jak se symptomy tak bez nich); U0720 COVID-19 v případě, že přítomnost viru nebyla zjištěna (klinicko-epidemiologická diagnóza Covid-19).
A nakonec Rakousko. Jak vyplývá z informací na stránkách rakouského úřadu pro zdraví a potravinovou bezpečnost AGES, pozitivní výsledek PCR testů je zaznamenáván automaticky a u rychlých antigenních testů je brána v potaz i přítomnost alespoň jednoho ze symptomů Covid-19, konkrétně kašle, horečky, dušnosti či ztráty čichu a chuti. V takovém případě jsou ovšem podezřelé případy znovu poslány na spolehlivější PCR test, takže i zde lze říci, že jsou evidovány jak případy symptomatické, tak asymptomatické.
To, že má Česká republika vyšší počet případů nákazy než její sousedé, vyplývá z grafu založeného na aktuálních údajích shromažďovaných Univerzitou Johnse Hopkinse:
AFP již vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o onemocnění Covid-19, například zde, zde či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás