Záchvat ženy v argentinské nemocnici nebyl způsoben vakcínou

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky tisíc uživatelů sociálních sítí sdílely koncem února v různých jazycích záběry nekontrolovatelně se třesoucí ženy na podlaze nemocnice s tím, že její záchvat způsobila vakcína proti onemocnění Covid-19. Ve skutečnosti pacientka, která na tyto záchvaty trpí již dlouho, nebyla vůbec očkována. AFP to potvrdilo vedení nemocnice Larcade v obci San Miguel na předměstí Buenos Aires, kde se incident odehrál.

Zhruba čtyřminutové video obsahuje záběry silně se třesoucí mladé ženy ležící na podlaze v čekárně. Několik lidí se jí snaží uklidnit až do chvíle, než přijdou policisté, naloží ji na lehátko a odvezou za dveře, na kterých je zřetelně vidět nápis „Hospital Raúl F. Larcade”. 

„Ty neurologické problémy po těch podělaných vakcínách jsou všechny stejné! Mladá žena po očkování upadla v nemocnici v Argentině,” stojí v tomto příspěvku z 22. února 2021, který na Facebooku sdílelo přes 16 000 uživatelů.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 2. března 2021

Stejné video s tvrzením, že se jedná o reakci na vakcínu, sdíleli uživatelé sociálních sítí v mnoha dalších jazycích, například ve španělštině, v angličtině, ve francouzštině či v rumunštině. Některé z verzí tvrdí, že se scéna odehrála v Itálii. 

AFP se podařilo video dohledat pomocí nástroje InVID-WeVerify. Poprvé bylo publikováno 20. února 2021 v tomto facebookovém příspěvku, kde není o vakcíně ani zmínka. Stojí v něm pouze toto: „Včera večer. Nemocnice Larcade San Miguel. Toto je náš nepoužitelný zdravotní systém, za který ještě platíme. Starosta i radní by měli rezignovat.” 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 2. března 2021; název nemocnice je označen červeně

Obec San Miguel vydala 25. února 2021 prohlášení, v němž stojí, že „zdravotnický personál v celém okrese” byl očkován. 

AFP při vyhledávání slov „Hospital Larcade + Guardia” v období 19.-20. února pomocí Googlu našla instagramový příspěvek odborového svazu zdravotnického personálu nemocnice Larcade (Trabajadores del Hospital Larcade Unidos), který již několik měsíců prostřednictvím sociálních sítí požaduje zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek.

Podle tohoto příspěvku byly záběry natočeny 19. února večer, když měl službu pouze jeden lékař a jeden ošetřovatel. „Bohužel, nedostatek personálu vede k nepřijatelným situacím!!! Včera měl službu jeden jediný lékař, který pomáhal pacientovi s těžkým diabetem” a „jeden ošetřovatel, který převážel pacienta s Covidem, zatímco mladá žena dostala záchvat u vchodu do nemocnice!!!” stojí v příspěvku. Odboráři dodávají, že žena byla nakonec stabilizována a zůstala v nemocnici.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Una publicación compartida de Trabajadores del Htal Larcade (@trabajadoreslarcadeunidos)

 Sebastián Motrel, chirurg nemocnice Larcade, AFP potvrdil, že žena na videu je „pacientka s dlouhou historií v této nemocnici a s anamnézou křečových záchvatů” a dodal: „Nebyla očkována proti Covid-19, to s případem nemá nic společného.”

Pacientka nemocnice

„Video bylo natočeno 19. února 2021 u dveří nemocniční čekárny," potvrdila AFP i ředitelka nemocnice Gladys Amantia a dodala, že u 28leté ženy na videu byl diagnostikován opožděný vývoj a poruchy chování. Ředitelka dále poukázala na to, že pacientka podstoupila psychiatrickou léčbu a 48 hodin před incidentem byla vyšetřena kvůli podobnému problému bez toho, že by vyšetření mozku odhalilo nějaké změny.

„Pacientka dostala záchvat ještě předtím, než byla zaregistrována na urgentním příjmu. Osoba, která zde pacienty přijímá, je zdravotní sestra. Té pomáhá bezpečnostní personál a sanitář,” řekla Amantia. 

Po této příhodě bylo  podle nemocnice provedeno „klinické hodnocení pacientky pomocí laboratorních studií a bylo rozhodnuto o její hospitalizaci za účelem dalšího pozorování jejího duševního zdraví”. 

Amantia dodala, že pacientka zůstala v nemocnici až do 26. února. Během této doby prý podstoupila řadu neurologických a jiných vyšetření a „byly jí upraveny základní léky”. 

Očkovací kampaň v Argentině se rozběhla 29. prosince 2020. Od té doby bylo podle oficiálních údajů v zemi podáno již 1,12 milionu dávek ruské vakcíny Sputnik V. Na celém světě bylo podle dat sbíraných AFP dosud podáno téměř 77 milionů dávek vakcín proti Covidu-19, z toho 674 040 v České republice.

Podle strategického plánu vyhlášeného argentinskou vládou má být zdravotnický personál očkován mezi prvními. Poté následují senioři nad 70 let a rezidenti domovů důchodců, a dále lidé mezi 60 a 69 lety. Tento systém byl nedávno zasažen skandálem „VIP vakcíny”, během něhož vyšlo najevo, že se nechali očkovat vysoce postavení úředníci, politici, podnikatelé a odboráři, aniž by do těchto prioritních skupin spadali. 

Podle nejčerstvější zprávy o dohledu nad bezpečností vakcín, kterou pravidelně zveřejňuje argentinské ministerstvo zdravotnictví, bylo 99,4% všech nahlášených negativních reakcí na vakcínu „mírných či středně závažných” (tj. zvýšená teplota, bolest hlavy a bolest v místě vpichu). 

Lze proto říci, že tvrzení o tom, že žena na videu dostala záchvat po podání vakcíny, je nepravdivé. Pacientka má dlouhou historii podobných záchvatů a proti Covidu-19 nebyla očkována.

AFP již vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o vakcínách, naposledy zde, zde a zde

Článek preložil/-a
VAKCÍNY COVID-19