Zdravotní sestra po noční šichtě na jednotce intenzivní péče pro pacienty s onemocněním Covid-19 v nemocnici Ixelles v Bruselu 11. dubna 2020 (AFP / Aris Oikonomou)

Německý lékař nikdy netvrdil, že v Hamburku nikdo nezemřel na koronavirus

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 05/11/2020 v 16:43
  • Článek přečtete za 2 min
  • Autor: AFP Francie
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Po sociálních sítích již od jara bez ustání koluje článek, podle kterého známý německý patolog a forenzní lékař řekl, že ani jedna z „údajných obětí koronaviru”, které pitval, na něj nezemřela. Není to pravda. AFP hamburského lékaře kontaktovala a ten jí potvrdil, že nic takového neprohlásil.

Již v dubnu tohoto roku začali uživatelé Facebooku šířit tento článek s titulkem: „Známý německý patolog: ‚Pitvali jsme údajné oběti koronaviru, ani jedna nezemřela na koronavirus’! Je to jen divadlo! Na koho svedou politici blížící se ekonomickou a společenskou katastrofu?” 

Článek cituje známého německého lékaře Klause Püschela, bývalého dlouholetého ředitele hamburského Ústavu pro soudní lékařství (UKE), který měl údajně říci, že „ani jeden z pitvaných zemřelých v Hamburku nezemřel na následky virového onemocnění COVID 19”, protože „všichni zemřelí trpěli již před tím nějakou závažnou chronickou chorobou.”

Článek z webu Ceskavec.com podle monitorovacího nástroje CrowdTangle na Facebooku sdílelo téměř 38 000 uživatelů, například zde, zde či zde

Image
Snímek facebookového postu pořízený 5. listopadu 2020

Dr. Püschel ovšem odmítl, že by kdy něco takového řekl. Na dotaz AFP 28. září 2020 odpověděl, že „toto tvrzení je nepravdivé”.

Fakt je, že známý lékař, který na konci září odešel do důchodu, na počátku koronavirové pandemie v médiích často nebezpečí onemocnění Covid-19 relativizoval. Veřejně zpochybňoval, že by se jednalo o „zabijácký virus”, protože koronavirus na jaře podle něj zabíjel pouze starší osoby, které již trpěly nějakou další nemocí. Nikdy však neprohlásil, že by ani jedna z jím pitvaných obětí na následky koronaviru nezemřela.

Ústav UKE, který téměř třicet let řídil, navíc odhaduje, že jen v Hamburku zemřelo od počátku pandemie do chvíle, než dr. Püschel  odešel do důchodu, na Covid-19 nejméně 239 lidí. 

„Samozřejmě, že pandemie Sars-Cov-2 je skutečná. Nejedná se o žádnou lež. V Hamburku jsme po pitvě označili jako příčinu smrti nový koronavirus u 170 případů a tyto výsledky jsme publikovali v nejuznávanějších lékařských časopisech,” sdělil dr. Püschel AFP již 24. července 2020, když jej kontaktovala poprvé. „Nicméně ve srovnání s jinými virózami jako Sars, Mers či chřipka je Covid-19 ‚normální‘ nemoc. Není to ‚zabijácký virus‘, i když postihuje mnoho lidí ve špatně spravovaných zemích s křehkými systémy zdravotní péče,” dodal. 

V článku publikovaném na začátku června v časopise International Journal of Legal Medicine německý lékař poukázal na „neobvykle vysoký počet“ případů trombóz a plicních embolií u pitvaných těl. „Drtivá většina lidí, co zemřeli na Covid-19, již trpěla nějakou předchozí chorobou,“ uzavřel dr. Püschel.

Vývoj nové pandemie Covid-19 v Německu považuje vláda Angely Merkelové za „velmi znepokojující“, jak uvedla její mluvčí 28. září 2020. Podle statistik Institutu Roberta Kocha mělo Německo ke 4. listopadu 577 593 oficiálně deklarovaných případů nákazy Covid-19 (z toho 104 606 případů za uplynulých 7 dní) a 10 812 úmrtí.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás