Ne, předsedkyně Akademie věd není dcerou Jiřího Drahoše a muslimové nefinancovali jeho kampaň

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V posledních dvou týdnech se na sociálních sítích opět začala šířit zpráva o tom, že šéfkou Akademie věd ČR je dcera Jiřího Drahoše a že jeho prezidentskou kampaň financovaly muslimské organizace. Není to pravda. Ačkoliv Jiří Drahoš má dcery dvě, ani jedna z nich nestojí v čele Akademie věd. Co se týče jeho prezidentské kampaně, ta byla financována z příspěvků, které lze dohledat na transparentním účtu, na němž žádná muslimská organizace nefiguruje.

„Drahošova dcera je šéfem České akademie věd v Praze a má významnou funkci ve vedení muslimské organizace v ČR (to oni financovali jeho volební prezidentskou kampaň, a to několika desítkami milionů Kč)...tento exot se kandidatury na prezidenta nikdy nevzdá!!!” píše se v tomto příspěvku z 15. července 2020, který sdílelo přes 420 uživatelů. Podobné příspěvky se objevily již dříve na jaře také zde či zde

Snímek facebookového postu pořízeného 28. července 2020

Příspěvek obsahuje několik falešných informací. Žena na obrázku, profesorka Eva Zažímalová, je sice předsedkyní Akademie věd ČR, a to již od března 2017, ale není dcerou Jiřího Drahoše. Drahoš, který sám Akademii v letech 2009-2017 vedl, má dvě dcery: Radku a Lenku. Rodinná fotografie manželů Drahošových s dcerami je k dispozici zde a také v tomto článku z roku 2018. Kromě toho z životopisu paní Zažímalové vyplývá, že se narodila v roce 1955. Jiří Drahoš se narodil o pouhých šest let dříve v roce 1949. Je tedy jasné, že nemůže být jejím otcem. Neexistuje ani žádný důkaz o tom, že by měla „významnou funkci ve vedení muslimské organizace v ČR.”

Ani tvrzení, že volební kampaň Jiřího Drahoše financovala jakási muslimská organizace, a to „několika desítkami milionů Kč,” není pravdivé. Financování Drahošovy prezidentské kampaně probíhalo přes transparentní účet, jehož archivní verze je k dispozici zde. Na účtu jsou dohledatelná jména všech dárců. Seznam největších z nich otiskl web Hlidacipes.org v tomto článku. Z něj vyplývá, že dar 1 milion korun či více obržel kandidát Drahoš jen od sedmi dárců, a to fyzických osob, mezi nimiž žádná „muslimská organizace” nefiguruje:

Snímek z článku Hlidacipes.org pořízený 28. července 2020

Drahoš, který jak známo ve druhém kole prezidentských voleb v lednu 2018 podlehl Miloši Zemanovi a jenž od října 2018 působí jako senátor, potvrdil pro AFP již 14. dubna 2020 správnost údajů v tabulce a zároveň popřel, že by některá z jeho dcer šéfovala Akademii věd. 

„Tyhle nesmysly lidé sdílejí pořád dokola,” řekl tehdy Drahoš v telefonickém rozhovoru. „Tvrdí, že moje dcera je šéfová Akademie věd. Vůbec nechápu, že tomu někdo věří.”

O nepravdivých informacích ohledně Drahošovy volební kampaně jsme již psali zde. Drahoš podal v prosinci minulého roku trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli šíření nepravdivé informace o tom, že údajně přijal milion korun od tzv. Nadace pro děti. Ústavní soud jeho stížnost ovšem nedávno zamítl