Svjatlana Cichanouská popírá, že uprchla z Běloruska kvůli tomu, že se ji kolegové z opozice chystali zavraždit
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 18/09/2020 v 16:32
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, Michel VIATTEAU
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Článek, podepsaný jménem Igor Mikryjukov, otiskl ruský nacionalistický zpravodajský portál AP-PA neskrývající své sympatie k Vladimíru Putinovi. Mikryjukov pro něj píše pravidelně. Článek poté publikoval Nikolaj Starikov, ruský spisovatel, blogger a zakladatel nacionalistické politické strany Velká vlast (PVO). Právě odkaz na jeho blog se začal šířit mezi českými a slovenskými uživateli Facebooku, například prostřednictvím tohoto či tohoto příspěvku z 16. srpna 2020, které dohromady sdílelo přes 1 700 lidí.
„Cichanouskou plánovali zavraždit. Měla být posvátnou obětí,” stojí v příspěvku, který poté česky shrnuje obsah Mikryjukova ruského článku tvrdícího, že Cichanouská opustila zemi z vlastní vůle poté, co jí běloruská KGB přehrála nahrávku konverzace jejích opozičních kolegů se „zahraničními poručníky.” Ti se prý chystali zorganizovat její vraždu, aby tím vyvolali vlnu protestů po celé zemi. Podle článku se Cichanouská poté, co nahrávku uslyšela, rozhodla okamžitě a dobrovolně prchnout za svými dětmi do Litvy.
Běloruské prezidentské volby
Osmatřicetiletá Cichanouská, bývalá překladatelka a učitelka angličtiny a matka dvou malých dětí, se rozhodla kandidovat na prezidentku po zatčení svého manžela, populárního videobloggera Sergeje Cichanouského. Ten byl původním vyzyvatelem současného prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka.
Po překvapivě úspěšné kampani přišly 9. srpna volby. Poté, co se Lukašenko prohlásil za jejich jasného vítěze, Cichanouská výsledek odmítla a vyzvala obyvatele Běloruska, aby vyšli do ulic na protest proti zmanipulovaným výsledkům, což se také stalo.
Dva dny po volbách, tj. 11. srpna, zveřejnila Cichanouská video, na němž jasně pod dozorem čte z předem připraveného proslovu a nabádá obyvatele k tomu, aby se přestali bouřit a přijali Lukašenkovu výhru. Záhy poté, co se dostala do sousední Litvy, ovšem zveřejnila další video, v němž tvrdí, že volby vyhrála s 60 až 70 procenty hlasů, a vyzvala Lukašenkovu vládu k pokojnému odchodu.
Jak známo, po zmizení Cichanouské se v Bělorusku zvedla největší vlna protestů v historii této země. Desítky tisíc lidí vyšly opakovaně do ulic a volaly po Lukašenkově demisi. Lukašenkovy speciální oddíly na to odpověděly násilím: mnoho demonstrantů bylo zatčeno, zbito, a došlo i k několika úmrtím. I když protesty neustávají, Lukašenko se odmítá vzdát. Většina vůdčích osobností opozice byla buď zatčena nebo donucena opustit zemi. Jedna z nejbližších spolupracovnic Cichanouské, Maria Kalesnikavova, byla 16. září obviněna z podrývání národní bezpečnosti a zůstává ve vazbě.
Co na to Cichanouská?
Cichanouská s AFP komunikovala přes email prostřednictvím své mluvčí Anny Krasuliny. Z bezpečnostních důvodů sice nechtěla zveřejnit detaily svého zatčení a deportace ze země, ale potvrdila, že po příjezdu do budovy běloruské Ústřední volební komise (CIK), kam se s kolegy vydala, aby podala stížnost na výsledky voleb, byla podrobena výslechu.
Cichanouská „chce zdůraznit, že historka o tom, jak jí pustili nahrávku, na níž někdo z jejích známých mluví o její plánované vraždě, je pustá lež,” sdělila AFP Krasulina.
AFP se obrátila i na autora článku Mikryjukova a na jeho propagátora Starikova s prosbou, zdali by nám odhalili zdroje svých informací. Ani jeden z mužů dosud na žádost nezareagoval.
Od srpnových voleb koluje o protestech v Bělorusku řada dezinformací. AFP Na pravou míru již o některých psala například zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás