Standardní rouška vám nezpůsobí takováto zranění

Tisíce uživatelů sdílely během uplynulých tří dnů fotografii zdravotnice s hrozivě vyhlížejícími oděrky a popáleninami na dolní části obličeje, způsobenými údajně nošením roušky. Fotografie je sice autentická, ale jak žena sama uvedla, ke zranění došlo v důsledku reakce na nedokonale odstraněné chemikálie v dezinfikovaném respirátoru N95, nikoliv na obyčejnou roušku určenou pro veřejnost. 

„I tak vypadá nošení roušky a kdo to doteď nepochopil, ať si navlíkne na hlavu třeba pytel na odpadky,” píše se v tomto příspěvku z 28. září 2020, který již sdílelo přes 2 000 uživatelů. 

Další stovky uživatelů sdílely několik různých fotografií popálené zdravotnice zde. Podobné příspěvky se šířily i v dalších jazycích, například v srbštině či ve francouzštině

Image
Snímek facebookového postu pořízený 29. září 2020

Fotografii původně na Facebooku zveřejnila 13. srpna 2020 sama zdravotnice, jistá Pixie Carpenter, která podle vlastních slov pracuje na oddělení radiologie ve zdravotním centru Vanderbiltské univerzity (VUMC) v Nashville v americkém státě Tennessee. 

„Lidé by měli vědět, že pokud se v dekontaminovaném respirátoru N95 necítí dobře, měli by si ho okamžitě sundat a umýt si obličej,” napsala zdravotnice. „Pak raději použijte zbrusu nový respirátor! Tohle bych nikomu nepřála!”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 29. září 2020

V tomto videu, pořízeném o čtyři dny dříve, chtěla zdravotnice ukázat, „jak můj obličej zareagoval na dekontaminovaný respirátor N95… jsou nedostatkové, takže je čistí, aby se dali použít několikrát za sebou,” řekla. „Nevím, co se přesně stalo, asi zapomněli odstranit chemikálie, takže mi to spálilo obličej.”

V dalších komentářích pod příspěvkem zdravotnice upřesnila, že se její varování netýká obyčejných zdravotnických a plátěných roušek, a že její zranění způsobily chemikálie použité při dekontaminaci, nikoliv samotný respirátor. 

„Respirátor jako takový mi ty spáleniny nezpůsobil,” napsala zdravotnice 15. srpna 2020 v reakci na komentář vinící z nehody nekvalitní čínské výrobky. „Šlo o respirátor N95 recyklovaný tak, abychom ho mohli znovu použít. Původně byl můj, ale poslala jsem ho na čištění. Zřejmě z něj nebyly odstraněny všechny chemikálie, takže mi spálil obličej.”

Image
Snímek komentářů na Facebooku pořízený 29. září 2020

„Nemůžeme s jistotou říci, zda byla reakce naší zaměstnankyně způsobena chemikálií používanou k dekontaminaci respirátorů, tj. peroxidem vodíku, či respirátorem samotným,” řekl AFP mluvčí VUMC Craig Boerner. „V této chvíli se jedná o jediný případ mezi našimi 26 tisíci zaměstnanci,” dodal. 

Podle Boernera byly po nehodě všem zaměstnancům zaslány pokyny, jak s dekontaminovanými respirátory zacházet. Podle tohoto prohlášení začal VUMC používat peroxid vodíku k recyklaci respirátorů v dubnu.

„Respirátory N95 se obyčejně vyhazují po jednom použití, ale kvůli nebezpečí nedostatku se americké nemocnice rozhodly pro sterilizaci, která umožňuje opakované použití,” stojí v prohlášení. 

AFP dosud vyvrátila více než 600 falešných a zavádějících zpráv týkajících se pandemie Covid-19. Seznam zpráv v angličtině je k dispozici zde. V češtině jsme o dezinformacích kolem koronaviru psali například zdezdezde či zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás