Tato žena nebyla zatčena kvůli tomu, že neměla respirátor
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 28/01/2021 v 21:34
- Aktualizováno 29/01/2021 v 16:50
- Článek přečtete za 2 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika, Eva WACKENREUTHER, AFP Rakousko
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Na videu, sdíleném od 26. ledna na Facebooku více než 7 900 uživateli, je žena s hlavou částečně zakrytou černou šálou obklopená policií. V momentě, kdy se jí policisté snaží zadržet, začne žena křičet a vzpírat se. Policisté ji přitisknou ke sloupu a zatímco sténá, přiběhne mladší žena a snaží se ji vysvobodit. Ta je vzápětí taktéž zadržena.
„Gestapo zasahuje proti paní která má pouze roušku,” tvrdí autor příspěvku z 26. ledna 2021 a pokračuje: „Rakousko. Paní nemá respirátor FFP2. Necháme to dojít až sem? Obtěžoval Vás nějaký policista?”
Scéna na videu se udála 23. ledna ve Vídni během demonstrace na protest proti koronavirovým opatřením rakouské vlády. Tato demonstrace, včetně zmíněného incidentu se starší ženou, byla zachycena také na tomto videu, v němž je jasně vidět budova Vídeňské opery. O demonstraci psala i rakouská média (například zde). Také vídeňská policie v tiskovém prohlášení potvrdila, že se protest odehrál 23. ledna na náměstí Herberta von Karajana vedle Opery.
„Vídeňské policii se podařilo potvrdit identitu všech účastníků, kteří porušili tzv. Druhé nouzové nařízení o opatření proti nemoci Covid-19,” stojí v prohlášení. Respirátory FFP2 nebyly v rámci tototo druhého nařízení povinné.
Střet s policií AFP e-mailem potvrdila i mladší žena na videu, rakouská aktivistka Jennifer Klauningerová, která se dlouhodobě angažuje v protestech proti koronavirovým opatřením v Rakousku pod jménem Jenny Klaus. Klauningerová zveřejnila záběry incidentu s policií natáčené z jiného úhlu i na aplikaci Telegram.
Povinný respirátor FFP2?
Je pravda, že v současnosti platí v Rakousku povinnost nosit na veřejnosti respirátor FFP2; obyčejná rouška již nestačí. Toto opatření však vešlo v platnost až 25. ledna, tj. dva dny po zmíněné demonstraci. Opatření se aktualizují každý týden, takže 23. ledna vyhláška o respirátoru ještě neplatila. V době demonstrace ještě stačilo nosit na veřejnosti pouze roušku, třeba i podomácky vyrobenou. Rakouská vláda 17. ledna respirátory pouze doporučila, ale povinné nebyly.
Klauningerová také AFP potvrdila, že na videu byla skutečně ona. Řekla, že starší žena, která se údajně jmenuje „Doris”, měla obličej zakrytý šálou místo roušky. „Ta stará dáma měla šálu a celou dobu si udržovala odstup od ostatních účastníků demonstrace,” řekla Klauningerová. „Pak jí policistka obvinila z toho, že nemá roušku.” O respirátoru FFP2 se vůbec nezmínila.
Obě ženy byly podle Klauningerové později propuštěny.
AFP kontaktovala i vídeňskou policii. Její mluvčí Daniel Fürst v e-mailu 28. ledna sdělil následující: „Zadržená osoba neměla během pochodu zakrytá ústa ani nos.” Nikdo prý nebyl zatčen, ale policie „identifikovala některé ze zúčastněných a zahájila proti nim řízení.”
I přes špatnou kvalitu videa je zřejmé, že starší žena při protestu neměla šálou zakrytá ústa ani nos:
Porušovala tedy platná rakouská bezpečnostní pravidla v souvislosti s pandemií Covid-19, ovšem později byla policií propuštěna. V žádném případě však nebyla zadržena kvůli tomu, že neměla respirátor FFP2.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás