Na Gibraltaru nezemřely desítky lidí v souvislosti s vakcínou proti Covid-19

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely v uplynulém týdnu poplašnou zprávu o tom, že na Gibraltaru zemřelo během 10 dnů 53 lidí po podání vakcíny proti onemocnění Covid-19. Podle představitelů této britské enklávy ovšem k žádnému z úmrtí nedošlo v důsledku vakcinace. Od poloviny prosince do konce prvního lednového týdne navíc Gibraltar zaznamenal prudký nárůst případů infekce. 

Tvrzení, že úmrtí na Gibraltaru způsobila vakcína proti Covid-19, se šířilo například prostřednictvím tohoto článku obsahujícího video konspiračního podcastového pořadu Waking The Future a jeho překlad do češtiny. Aktéři podcastu, kteří se na začátku představili jako Pat a Joel, označili očkování za „depopulační agendu” a prohlásili, že úmrtí 53 lidí od začátku vakcinace na Gibraltaru má na svědomí mRNA vakcína společnosti Pfizer-BioNTech. 

„Naočkuj nejdříve staré lidi, sleduj, jak umírají v důsledku smrtící injekce, pak to sveď na virus a ostatním řekni, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti nechali očkovat,” tvrdí aktéři podcastu. „Tato věc nikdy nebyla testovaná, nikdy neprošla testy na zvířatech, vlastně nikdy neprošla žádným testem… Dochází k vraždění nevinných lidí.” 

Video se na Facebooku šířilo například prostřednictvím tohoto příspěvku z 27. ledna 2021, který sdílelo přes 530 uživatelů. Podobné příspěvky se šířily také zde či zde

Snímek facebookového příspěvku pořízený 1. února 2021

Co na to vládní představitelé Gibraltaru?

Předseda gibraltarské vlády Fabian Picardo se proti tvrzením, že vakcína způsobila smrt desítek lidí, výrazně ohradil 24. ledna 2021 v příspěvku na Twitteru. Prohlásil, že lidé, kteří zemřeli po podání vakcíny, „již byli bohužel v té době virem nakaženi” a prosil uživatele sociálních sítí, aby nezneužívali Gibraltar k „šíření nebezpečných a nezodpovědných lží.” 

O dva dny později Picardo znovu na Twitteru prohlásil, že se jedná o lež. „Nevěřte těmto nesmyslům. Takovéto dezinformace mohou stát lidské životy. Pokud tomu lidé uvěří a zemřou kvůli tomu na Covid, bude už příliš pozdě. Jako předseda vlády Gibraltaru vám mohu říci, že jsme nezaregistrovali ani jedno úmrtí v důsledku vakcíny.”

Vláda Gibraltaru navíc 27. ledna 2021 zveřejnila tiskové prohlášení, v němž odsoudila „naprosto lživá” tvrzení o nebezpečí vakcinace a ujistila občany, že ani jeden z 11 073 lidí, kteří byli do té doby očkováni, nezemřel v důsledku vakcíny. 

„Šest osob z více než 11 000 očkovaných zemřelo z důvodů nesouvisejících s očkováním a neexistují jakékoliv důkazy, že by tyto případy byly s očkováním spojeny,” píše se v prohlášení. „Těchto šest osob se zřejmě nakazilo nemocí Covid-19 ještě před očkováním. Navzdory testům u nich nebyla infekce prokázána před podáním vakcíny, ale až bezprostředně po něm.”

Gibraltarská vláda dále v prohlášení uvedla, že věk všech šesti zesnulých se pohyboval mezi 70 a 100 lety a nakonec znovu zdůraznila, že mezi těmito úmrtími a očkováním vakcínou Pfizer nebyla prokázána žádná spojitost. 

Picardo již 21. prosince 2020 ve svém projevu v parlamentu uvedl, že prudce stoupající počet případů nákazy v enklávě, zaznamenaný v polovině prosince především v místních domovech důchodců, mohl být způsoben novou nakažlivější mutací koronaviru ve Velké Británii, a to i přes to, že se její výskyt v té době na Gibraltaru ještě nepotvrdil. 

Gibraltarský premiér také odsoudil „nezodpovědné” chování „malé části” obyvalel, které obvinil z toho, že „jezdí do Španělska, aby tam mohli dělat to, co je zde zakázáno”. 

Potvrzený počet nakažených se zdvojnásobil mezi 15. prosincem 2020 (1 104 případů) a 1. lednem 2021 (2 212 případů). V momentě, kdy 9. ledna 2020 na Gibraltaru začala vakcinace, měla enkláva 3 109 případů. Tento nárůst od té doby o něco zpomalil. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenal Gibraltar k 31. lednu 4 114 potvrzených případů a 77 úmrtí.

Nárůst počtu potvrzených onemocnění Covid-19 na Gibraltaru od 15. února 2020 do 30. ledna 2021 (worldometers.info)
Denní nárůst potvrzených případů onemocnění Covid-19 na Gibraltaru od 15. ledna do 30. ledna 2021 (worldometers.info)
(worldometers.info)

Navzdory nové vlně nákazy v sousedním Španělsku neuzavřel Gibraltar svou hranici, kterou každý den překročí 15 000 přeshraničních pracovníků. 

V České republice bylo podle oficiálních dat ministerstva zdravotnictví dosud podáno 268 617 dávek vakcíny proti Covid-19. 

AFP již o dezinformacích kolem vakcíny proti Covid-19 psala mnohokrát, naposledy například zde či zde

Článek preložil/-a
COVID-19