Testovací centrum v nemocnici Na Bulovce 16. prosince 2021 (AFP / Michal Cizek)

Zavádějící interpretace televizní reportáže o koronavirových testech

Desetitisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých dvou dnech příspěvek tvrdící, že reportáž televizní stanice CNN Prima News dokazuje nespolehlivost koronavirových testů. Podle příspěvku vyšly testy jedné osoby v průběhu jediného dne na deseti různých odběrových místech třikrát pozitivní a sedmkrát negativní. Ve skutečnosti se jednalo o dvě osoby, reportáž trvala téměř týden a všechny falešně pozitivní výsledky pocházely z té samé laboratoře.

„Skvělá práce TV CNN Prima - nechali desetkrát otestovat tutéž osobu (v jeden den) - na různých odběrových místech - sedmkrát negativní, třikrát pozitivní - paráda!! Takže ty statistiky, na základě kterých nám berou živnosti a občanská práva jsou, gentlemansky řečeno, pofidérní!”, píše se v tomto příspěvku z 31. ledna 2021, který sdílelo již přes 20 000 uživatelů. Jedná se o snímek příspěvku z uzamčeného twitterového účtu, který byl zveřejněn o den dříve. 

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 2. února 2021

Tato interpretace reportáže CNN Prima News je silně zavádějící. Je sice pravda, že z deseti provedených testů vyšly tři pozitivní a sedm negativních, ale všechny pozitivní - a jak se ukázalo, chybné - výsledky vykázalo jediné odběrové místo. Kromě toho se testování zúčastnili dva lidé, nikoliv jeden, a to v rozmezí šesti dnů od 23. do 28. ledna ve čtyřech různých laboratořích za použití jak rychlých antigenních a LAMP testů, tak přesnějších PCR testů.

Image
Snímek z reportáže CNN Prima News pořízený 2. února 2021

Reportérka CNN Prima News Jana Schillerová se rozhodla reportáž natočit poté, co jejímu manželovi, který nevykazoval žádné příznaky onemocnění Covid-19, vyšel v odběrovém místě u pražského letiště pozitivní LAMP test, pro nějž se vzorek odebírá ze slin. Nechal si tedy po dvou dnech udělat v jiné laboratoři v centru Prahy přesnější PCR test, který vyšel negativní. Když se ale vrátil do původního centra u letiště, nový test mu opět vyšel jako pozitivní. 

Tentokrát se nechala otestovat i Schillerová, jejíž výsledek vyšel taktéž pozitivní. Manželská dvojice poté absolvovala ještě sedm dalších testů v jiných laboratořích, všechny s negativním výsledkem.

Schillerová AFP v telefonickém rozhovoru 2. února 2021 potvrdila, že účelem reportáže nebylo poukázat na nespolehlivost koronavirových testů, ale spíše upozornit na problém s konkrétním odběrovým místem u pražského letiště. Jeho pracovníci sice v reportáži uvedli, že si za výsledky stojí, ale slíbili záležitost ještě posoudit a v případě pozitivních výsledků vzorky dále přezkoumat.

Příspěvek na sociálních sítích označila Schillerová za zavádějící. „Zakládá se to sice na nějakých pravdivých faktech, ale je to hodně zkreslené,” řekla AFP. Podle ní testy mají smysl, ale lidé by si měli testovací centra pečlivě vybírat a pokud možno se nechat testovat opakovaně. 

Počet denně provedených testů v České republice je k dispozici zde na stránkách ministerstva zdravotnictví. 

Image
Snímek webové stránky ministerstva zdravotnictví pořízený 2. února 2021

AFP již o dezinformacích spojených s testy na Covid-19 psala například zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás