Tento vědec není virolog a nikdy nezpochybnil existenci koronaviru
Stovky českých uživatelů sociálních sítí sdílely text připisovaný americkému „virologovi a imunologovi” Robertu Oswaldovi, který měl údajně prohlásit, že koronavirus způsobující Covid-19 neexistuje. Vědec tohoto jména sice skutečně působí na univerzitě v USA, ale není ani virolog, ani imunolog, a navíc veřejně odmítl, že by kdy existenci koronaviru popíral.
Do češtiny špatně přeložený text s podpisem „Dr. Rob Oswald, PhD” sdílely od začátku ledna na Facebooku stovky lidí například prostřednictvím těchto příspěvků. Mimo jiné v něm stojí: „Mám doktorát z virologie a imunologie. Jsem vědec z klinické laboratoře a otestoval jsem 1500 údajně pozitivních vzorků Covid-19 odebraných zde v S. Kalifornie.”
Autor dále tvrdí, že žádný z těchto vzorků po jeho testu nevyšel jako pozitivní na Covid-19, pouze na přítomnost virů způsobujích „chřipku A” a „chřipku B”. Na závěr dodává: „Takže to, co řešíme, je jen další kmen chřipky jako každý rok, COVID 19 neexistuje a je fiktivní.”
Některé z příspěvků dokonce obsahovaly i snímek Oswaldovy oficiální stránky na webu Cornellovy univerzity.

„Robert Oswald, PhD” skutečně existuje: jak vyplývá z jeho univerzitní webové stránky, jedná se o profesora molekulární medicíny na fakultě veterinární medicíny při Cornellově univerzitě ve státě New York.
V sekci „Vzdělání” zjistíme, že profesor Oswald vystudoval biochemii, psychologii a chemii. Nikde však nestojí, že by byl virologem či imunologem. To je jasné i ze seznamu jeho vědeckých publikací, které AFP prověřila.

Nejdůležitější ovšem je, že profesor Oswald sám na hoax zareagoval přímo na své stránce, a to hned v první sekci „Research Interest”, kde vysvětluje, na co se ve svém výzkumu zaměřuje. Hned v záhlaví píše: „Covid-19 je skutečnost. Jakýkoliv příspěvek na Facebooku, který tvrdí něco jiného je hoax a nezakládá se na pravdě. Noste roušky, udržujte rozestupy, a v okamžiku, kdy bude k dispozici vakcína, se nechte očkovat.”

Od loňského prosince, kdy se tento hoax objevil, jej již vyvrátila řada publikací včetně USA Today, Snopes, PolitiFact a Verify. Profesor Oswald v rozhovoru pro Snopes prohlásil, že je těmito falešnými tvrzeními „zhrozen” a že si nepřeje, aby s nimi byl spojován ani on, ani Cornellova univerzita. Text také označil za „naprostý nesmysl” vzhledem k tomu, že nový koronavirus je již „velmi dobře popsán a existuje mnoho kompletních genomových sekvencí od pacientů”, uvádí Snopes.
AFP již o tomto hoaxu psala začátkem ledna v němčině.