Do amerického Kapitolu vtrhli příznivci Trumpa, nikoliv členové hnutí Antifa
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 11/01/2021 v 12:14
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: AFP Německo, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Nyní je jisté, že za útokem v Kapitolu stojí krajně levicová skupina Antifa!!! Jejich cílem bylo zdiskreditovat prezidenta Trumpa,” stojí v tomto příspěvku ze 7. ledna 2021, který sdílelo přes 180 uživatelů.
Podobné příspěvky s různými fotografiemi demonstrantů uvnitř budovy Kapitolu byly sdíleny také zde, zde či zde.
Tvrzení, že se jedná o členy Antify, se začala po sociálních sítích šířit téměř okamžitě poté, co se vzbouřenci do Kapitolu vlámali. Jako jeden z prvních začal tyto dezinformace šířit Trumpův stoupenec a právník Lin Wood. Ten hned 6. ledna 2021 na Twitteru zveřejnil dvě fotografie jako „nesporný fotografický důkaz toho, že Antifa násilně vnikla do Kongresu s cílem způsobit co největší škodu. Nejsou to zastánci @realDonaldTrump.” Woodův twitterový účet byl později pozastaven.
Podobné příspěvky byly hojně sdíleny v angličtině na Twitteru (zde či zde), na Facebooku (zde či zde) a na Instagramu (zde či zde). Byly sdíleny také v němčině, francouzštině a v řadě dalších jazyků.
Trumpovi zastánci 6. ledna 2021 vtrhli do Kapitolu ve chvíli, kdy Kongres hlasoval o potvrzení volebního vítězství Joa Bidena, o němž Trump opakovaně a chybně tvrdil, že bylo zfalšováno.
Poté, co bezpečnostní síly budovu vyklidily, se členové Kongresu vrátili a odhlasovali Bidenovo vítězství v poměru 306-232 hlasů ve sboru volitelů, a to i přes námitky některých Republikánů.
Od prezidentských voleb 3. listopadu uvedla AFP na pravou míru již několik Trumpových nepravdivých prohlášení o průběhu voleb, včetně jeho předčasného vyhlášení vítězství a tiskové konference, při níž tvrdil, že hlasování proti němu bylo „zmanipulováno“.
Antifašistická akce, zkráceně Antifa, je decentralizovaná, neformální síť antifašistických skupin zaměřených na radikální potírání krajní pravice. Stala se oblíbeným cílem amerických konzervativců včetně Trumpa, kterému končí volební období za méně než dva týdny.
Na fotografiích ve lživém příspěvku figuruje několik osob, o nichž je známo, že podporují Trumpa a sympatizují s ultrapravicovými hnutími. Pojďme se na hlavní aktéry společně podívat.
„Šaman hnutí QAnon”
Nejnápadnější osobou na fotografiích z Kapitolu je tetovaný muž s pomalovaným obličejem svlečený do půl těla, jenž má na hlavě kožešinovou čepici s rohy a v ruce třímá oštěp opatřený americkou vlajkou:
Muže nesoucího přezdívku „Šaman hnutí QAnon" identifikovala různá média jako Jakea Angeliho z Arizony. Podle amerického Ministerstva spravedlnosti se však ve skutečnosti jmenuje Jacob Anthony Chansley a 9. ledna 2021 byl u federálního soudu obviněn z „vědomého vniknutí do zakázané budovy či oblasti bez řádného povolení, z násilného vniknutí na území Kapitolu a z výtržnictví”. Chansley byl 9. ledna 2021 vzat do vazby.
Deník Arizona Central o něm psal jako o „stálici na pravicových politických shromážděních v Arizoně v uplynulém roce”. O jeho přítomnosti na mnoha demonstracích existuje řada důkazů v médiích i na sociálních sítích: zúčastnil se například Trumpovy návštěvy arizonského města Phoenix v květnu 2020 či pochodu BLM v červnu 2020, během něhož skandoval: „Antifu platí George Soros!”
Po vniknutí davu do budovy Kapitolu začala na Twitteru kolovat starší fotografie pořízená během protestu BLM v červnu 2020 Trumpovou zastánkyní Cari Kelemenovou:
AFP kontaktovala fotografa jménem Patrick Breen, který se zúčastnil protestů BLM v Arizoně včetně toho ve městě Tempe. Breen v e-mailu ze 7. ledna potvrdil, že se Chansley/Angeli skutečně zúčastnil demonstrací BLM v Tempe a v Phoenixu, ale dodal: „Nikdy nebyl zastáncem BLM ani nepochodoval na podporu hnutí. Vždy měl u sebe transparent QAnonu a kdykoliv se dostal k mikrofonu, začal šířit konspirační teorie. Šel tam šířit informace o hnutí QAnon a vyjádřit podporu Donaldu Trumpovi.”
Fotografie Kelemenové z BLM protestu v Tempe byla oříznutá tak, aby na ní nebyl vidět nápis „Q sent me” („Poslal mě Q”) čárka jasně dokazující, že je muž stoupencem hnutí QAnon. (QAnon je konspirační hnutí, jež má vést tajný člen amerických zpravodajských služeb pod krycím jménem „Q”, který členům hnutí odhaluje Trumpův boj proti údajnému spiknutí pedofilů vzývajících Satana. Více informací je k dispozici například zde.)
Z toho jasně vyplývá, že se Chansley/Angeli sice demonstrací BLM zúčastnil, ne ovšem na podporu hnutí, nýbrž na jeho protest. Nikdy ani nepředstíral podporu něčeho jiného než QAnonu. Důkazů je spousta: zde třímá svůj transparent během demonstrace v Phoenixu, zde se o své konspirační teorie dělí s rakouským štábem stanice ORF, a zde je z plných plic vykřikuje na rohu ulice.
„Skinhead”
Totožnost vousatého muže ve žluté mikině stojícího po šamanově pravici na snímku, který v Kapitolu pořídil fotograf AFP, už tak jasná není.
Lin Wood jeho fotografii na Twitteru srovnal s fotkou podobně vypadajícího muže ze stránky phillyantifa.org.
Fotografie napravo sice skutečně pochází ze stránky Antify, ale to neznamená, že je muž členem tohoto hnutí. Naopak, phillyantifa.org sbírá informace o krajní pravici a ty následně publikuje. Fotografie podle všeho pochází ze září 2018 a muž na ní je podle Antify Jason Tankersley, „zakladatel hnutí Maryland Skinheads a dlouholetý neonacista, který se v posledních letech snaží o rehabilitaci své pověsti”.
Popisek této fotografie na stránce organizace Southern Poverty Law Center uvádí, že Tankersley „patří k Maryland State Skinheads”. Další fotografie na stráce phillyantifa.org a jiné příspěvky však teorii, že se jedná o Jasona Tankersleyho, spíše zpochybňují, protože muž na nich má na rukou jiné tetování než osoba ve žluté mikině v budově Kapitolu.
Neonacista
Muž s modrou rouškou vlevo na fotografii je pravděpodobně dobře známý člen americké neonacistické scény Matthew Heimbach (snadno rozpoznatelný například zde během setkání ultrapravicových extremistů).
Stejně jako v případě Tankersleyho nelze s určitostí dokázat, že muž s rouškou je skutečně Heimbach. V každém případě však přítomnost fotografie obou mužů na stránkách Antify neznamená, že jsou členy tohoto hnutí. Naopak, jedná se o členy extrémní pravice, jejichž aktivity Antifa monitoruje.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás