Předseda české Pirátské strany Ivan Bartoš hovoří s novináři poté, co se 20. října 2017 zúčastnil parlamentních voleb v Praze (AFP / Michal Cizek)

Piráti nikdy nenavrhli okleštit práva seniorů nad 70 let

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Po sociálních sítích se opět začal šířit virální text údajně podepsaný bývalým kandidátem na prezidenta Petrem Hannigem, tvrdící, že česká Pirátská strana chce zabavit řidičský průkaz seniorům nad 70 let, omezit jim zdravotní péči a dokonce jim odebrat volební právo. Jedná se o hoax. Mluvčí Pirátů popřela, že by její strana někdy něco takového navrhla, a sám Hannig potvrdil, že není autorem textu.

„Piráti chtějí odebrat řidičáky seniorům nad 70 roků!… Chtějí, aby senioři přišli o volební právo, aby senior po 70 měl nárok jen na tu nejzákladnější zdravotní péči,” píše se v tomto příspěvku z 26. června 2020, který sdílelo přes 2 600 uživatelů. Na fotografii je předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředseda Jakub Michálek.  Tisíce dalších uživatelů stejný text sdílely například zde, zde, či zde

Snímek facebookového postu pořízený 5. září 2020

Pirátská strana odmítla jakoukoli spojitost s tímto textem na svých webových stránkách i v SMS, kterou AFP zaslala mluvčí strany Karolína Sadílková. 

„Jedná se o hoax, tedy lež, která je o nás šířena,” řekla Sadílková. „Nic z uvedených tvrzení se nezakládá na pravdě.”

Novela silničního zákona, schválená Parlamentem České republiky 4. března 2020, nic o omezeních pro seniory nezmiňuje. Piráti jsou třetím nejsilnějším uskupením v Poslanecké sněmovně. 

Autorství textu popřel i Petr Hannig, kterého AFP kontaktovala e-mailem. Je pravda, že čtyřiasedmdesátiletý Hannig, který v roce 2018 neúspěšně kandidoval na prezidenta za konzervnativní a protiimgrační stranu Rozumní, se v tomto blogu z roku 2019 vyhradil proti návrhu pražského magistrátu snížit počet trestných bodů pro osoby nad 70 let z dvanácti na pouhých šest (Piráti jsou členem pražské trojkoalice a primátor města Zdeněk Hřib je členem této strany). Rozhodně však netvrdil, že Piráti chtějí všem seniorům paušálně odebrat řidičské průkazy, natož pak volební právo a lékařskou péči. Návrh magistrátu byl nakonec zamítnut. 

„Toto jsem já nepsal,” sdělil Hannig AFP. „I když mé články jsou velice kritické a tohoto problému se také týkaly, jsou psány na základě informací z relevantního tisku. Pokud si přečtete mé články na blozích iDnes, tak slovník je zcela jiný.”

„Někdo zneužil mé jméno. Dotyčný podvodník však pro autentičnost použil závěrečné formulace z mých obvyklých dopisů,” dodal Hannig. 

AFP Na pravou míru již psala o hoaxech šířených o české Pirátské straně či jejích členech zde, zde a zde