Virální video bylo zinscenováno, není záznamem prezentace pro farmaceutické firmy

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely během jediného dne video, které má skrytou kamerou zachycovat nekalé praktiky farmaceutických společností. Jedná se o hoax. Video bylo zinscenováno a natočeno roku 2014 jako ilustrace pro článek o farmaceutickém průmyslu v Deníku Referendum.

„Skrytá kamera ukazuje praktiky farmaceutických společností... Žádná Amerika, ale Česká republika. Jasný příklad, jaký zájem má farma lobby na našem zdraví,” píše se v tomto příspěvku z 10. listopadu 2020, který za necelý den sdílelo přes 8 300 uživatelů. 

Příspěvek obsahuje video, které má potají zachycovat prezentaci pro zástupce farmaceutických společností. „Přednášející” na něm přítomným radí, jak zmanipulovat klinické testy tak, aby byly co nejúspěšnější. Tvrdí například, že při „porovnávání vašeho produktu s nějakým jiným produktem si samozřejmě nechcete vybrat lepší produkt, než je ten váš. Pokud se to nedejbože stane, tak použijete takové množství, aby ten lepší produkt nefungoval… Buď dáte větší množství toho produktu a dosáhnete zcela jistě větší množství vedlejších účinků než váš produkt, anebo dáte menší množství a pak samozřejmě ten lepší produkt nebude fungovat”.

Snímek facebookového postu pořízený 11. listopadu 2020

Ve skutečnosti se jedná o předem připravenou scénku. Video nebylo pořízeno skrytou kamerou během prezentace pro zástupce farmaceutických firem. Jeho autory jsou spolupracovníci webu Deník Referendum, kteří je natočili s pomocí najatých herců a použili je k ilustraci článku o farmaceutickém průmyslu zvaném „Farmacie jakoby na zdraví nezáleželo”. Ten vyšel jako součást série reportáží o důležitých společenských a politických tématech před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. 

„Je to celé hrané, vůbec nás nenapadlo, že by to někdo bral vážně,” řekla AFP autorka videa Tereza Reichová. „Tohle je vědomá manipulace.”

Původní video je na konci opatřené titulky, z nichž vyplývá, že byl klip natočený na předem zpracovaný námět. Tím spíš, že mezi jmény figuruje i herec Vladimír Škultéty, který si zahrál například v seriálu Ulice.

Snímek z YouTube pořízený 11. listopadu 2020

Je pravda, že video bylo pořízeno s jasným záměrem ilustrovat nekalé praktiky, jichž se farmaceutické firmy dopouští v honbě za ziskem. K celému farmaceutickému průmyslu je koneckonců velmi kritický i článek, který je doprovází. 

Fráze, které Škultéty ve videu pronáší, ve skutečnosti napsal britský lékař a spisovatel Ben Goldacre ve svém bestselleru Bad Science (česky vyšel pod jménem Zkorumpovaná farmacie), sdělil AFP šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka v telefonickém rozhovoru 11. listopadu 2020. 

„Tváří se, že je to reálný záznam skrytou kamerou, ale to, co tam říká, jsou převzaté pasáže z Goldacreovy knihy,” řekl Patočka. Je tedy jasné, že bylo záměrem autorů videa i článku nastavit zrcadlo farmaceutickému průmyslu.

To ovšem nic nemění na tom, že se „školení” zachycené na videu ve skutečnosti nikdy neodehrálo. Záznam navíc pochází již z roku 2014. 

Nic z toho však nelze z facebookového příspěvku vyčíst. Video je zkráceno o závěrečné titulky tak, aby vyvolalo dojem, že se jedná o skutečnou přednášku.