
Trump neoznačil volební lístky vodoznakem, aby nachytal demokraty při podvodu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 12/11/2020 v 18:54
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: Claire SAVAGE, AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Informace o údajné Trumpově tajné operaci se začala šířit například prostřednictvím dezinformačního kanálu Infowars amerického konspirátora Alexe Jonese. Ten 5. listopadu 2020 odvysílal rozhovor s Trumpovým zastáncem Stevem Pieczenikem, jenž tvrdí, že v minulosti pracoval pro americké ministerstvo zahraničních věcí. Podle Pieczenika Trump již před volbami nachystal na demokraty léčku.
Nechal prý tajně vytisknout miliony korespondenčních hlasovacích lístků, které opatřil kryptografickým vodoznakem, takže všechny „zfalšované” lístky podvržené demokraty by se okamžitě poznaly, protože by na nich tento vodoznak chyběl.
„Označili jsme každý hlasovací lístek něčím, čemu se říká QFS blockchainový enkryptovaný kód. Jinými slovy dobře víme, kde se každý hlasovací lístek nachází, kam se dostal a kdo ho nyní má,” řekl Pieczenik ve videu. „To, co ve skutečnosti vidíte, je sofistikovaná operace, kterou inicioval sám Trump. Plánoval to už velmi dlouho. Toto je náš protipuč proti Bidenovi.” Video opatřené českými titulky zveřejnil i s doprovodným článkem 6. listopadu 2020 web Aeronet.cz a následně je na Facebooku sdílely tisíce uživatelů, například zde, zde či zde.

V rozhovoru na Infowars Pieczenik dále uvedl, že Trumpovi loajalisté, kteří celou akci potají zorganizovali a uskutečnili, rozmístili do 12 různých států USA „dvacet tisíc či více” členů Národní gardy, kteří mají volební lístky kontrolovat.
Teorie o volebních lístcích opatřených vodotiskem se záhy po volbách začala šířit prostřednictvím různých zdrojů, například zde, zde či zde.
Objevily se i příspěvky, podle nichž je údajná léčka s volebními lístky opatřenými vodotiskem svázaná s konspiračním hnutím QAnon. To má vést tajný člen amerických zpravodajských služeb pod krycím jménem „Q”, který členům hnutí odhaluje Trumpův boj proti údajnému spiknutí pedofilů vzývajících Satana (mezi něž mají patřit například manželé Clintonovi). Tento záhadný „Q” prý své následovníky již dlouho nabádá, aby dávali pozor „kam teče voda”.
Původně obskurní hnutí QAnon díky pandemii Covid-19 proniklo do globálního povědomí a jedna z jeho proponentek byla dokonce 3. listopadu 2020 zvolena do amerického Kongresu.
„PAMATUJETE, JAK NÁM Q ŘEKL, ABYCHOM SLEDOVALI, KAM TEČE VODA??? Všechny LEGÁLNÍ volební lístky jsou opatřeny vodotiskem (demokraté to nevědí)!!! Národní garda v této chvíli přepočítává hlasy! Bude to ještě ZAJÍMAVÉ!” píše se v tomto příspěvku ze 4. listopadu 2020.
„Je to léčka… Lidé budou zatýkáni už dnes večer, zítra, a bude to trvat docela dlouho,” řekl Pieczenik v rozhovoru s Infowars. Dosud však k žádným zatčením nedošlo.
Ústava Spojených států amerických jasně říká, že kontrolu nad federálními volbami mají jednotlivé státy, nikoli federální agentury či samotný prezident. V článku I, sekci 4 stojí: „Čas, místo a způsob, jakým proběhnou volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů, budou specifikovány v legislativě každého státu” s tím, že tato pravidla může změnit Kongres.
Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), spadající pod DHS, dezinformaci o údajném vodotisku dokonce vyvrátila na svých webových stránkách.
„Fáma: DHS nebo CISA vytiskly papírové volební lístky s ochrannými prvky a nyní kontrolují výsledky ve snaze zabránit volebním podvodům,” píše se na stránce. Následuje vysvětlení: „Realita: DHS ani CISA netisknou ani nekontrolují volební lístky, které jsou zpracovávány státními a místními volebními úředníky.” Na webové stránce ještě stojí: „Místní volební úřady mají k dispozici dostatečné ochranné prostředky, které případné falšování volebních lístků činí velmi obtížným.”

Ředitel CISA Chris Krebs na Twitteru 6. listopadu 2020 uvedl, že v rozporu s dezinformacemi jeho agentura žádné volební lístky netiskne, pouze poskytuje kybernetickou podporu státním a místním volebním úředníkům:
?Rumor Control Update? Contrary to #disinfo floating around, @CISAgov doesn't print or audit ballots! We offer @cyber support to state & local elex officials. Don't fall for these efforts to confuse & undermine confidence in the election! https://t.co/JVCRn9eV5I #Protect2020 pic.twitter.com/2hijGmllZ6
— Chris Krebs #Protect2020 (@CISAKrebs) November 6, 2020
K tvrzením se vyjádřil i mluvčí Národní gardy Wayne Hall: „Není na tom ani zbla pravdy. Volby jsou řízeny na úrovni jednotlivých států, nikoliv federální vládou,” sdělil AFP po telefonu.
Za vítěze prezidentských voleb v USA byl 7. listopadu 2020 drtivou většinou amerických médií prohlášen demokratický kandidát Joe Biden, který získal 290 volebních hlasů, zatímco Trump jich získal 217. Ten však zatím odmítl porážku přiznat, a to i přesto, že mnoho světových vůdců již Bidenovi pogratulovalo k vítězství. Trump bez jakýchkoliv důkazů opakovaně tvrdí, že vyhrál a že byl výsledek voleb zfalšován.
Trumpova vláda podala, či alespoň hrozí podáním několika trestních oznámení kvůli údajným podvodům. Ani jedno z nich zatím nemělo na výsledek voleb žádný zvláštní dopad.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás