Falešné tweety předstírají, že CNN informovala o smrti stejného muže ze dvou různých vojenských konfliktů
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 24/03/2022 v 13:59
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: Ede ZABORSZKY, AFP Maďarsko, AFP Česká republika
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Když zemřeš dvakrát… jednou jako novinář v Kábulu, zabit vojáky Talibanu, podruhé jako aktivista na Ukrajině!!!” hlásá text v tomto příspěvku z 6. března 2022 sdíleném bezmála 300 uživateli. Pod textem je fotomontáž dvou různých twitterových příspěvků s logem CNN a identickými fotografiemi vousatého muže v brýlích. Jeden z tweetů tvrdí, že byl zabit v Afghánistánu, druhý na Ukrajině.
Tweet vlevo zveřejněný twitterovým účtem „@CNNAfghan” tvrdí, že na obrázku je „novinář CNN Bernie Gores”, který byl „popraven v Kábulu vojáky Talibanu”. Tweet vpravo zveřejněný twitterovým účtem „@CNNUKR” zas tvrdí, že na obrázku je americký „aktivista Bernie Gores”, který byl zabit „minou nastraženou Ruskem podporovanými separatisty”.
Tato fáma se kromě angličtiny na sociálních sítích šířila i v mnoha dalších jazycích, například v němčině, španělštině, portugalštině či maďarštině. Mnozí uživatelé se domnívají, že tweety byly vytvořeny oficiálními účty CNN na Twitteru a berou je jako důkaz toho, že americká zpravodajská stanice klame veřejnost.
Twitterové účty, které jsou na obrázku vidět, se však za zpravodajskou společnost pouze vydávaly a byly již pozastaveny. Muž na obrázku je podle všeho youtuber a streamer videoher jménem Jordie Jordan, který již v minulosti opakovaně čelil online obtěžování. Na internetu byl aktivní i po těchto falešných zprávách o jeho údajné smrti.
Podle nejnovějších údajů Úřadu OSN pro uprchlíky přišlo od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 24. února 2022 o život téměř 1 000 civilistů a téměř 1 600 jich bylo zraněno. Úřad však upozorňuje, že skutečný počet obětí je pravděpodobně daleko vyšší, neboť „příjem informací z některých míst, kde probíhaly intenzivní boje, se zpozdil a mnoho zpráv stále čeká na potvrzení”.
To se podle OSN týká především oblastí Mariupolu, jakož i Doněcké, Luhanské a Sumské oblasti, kde probíhají líté boje. Většina zaznamenaných civilních obětí byla způsobena použitím výbušných zbraní s velkou dopadovou plochou, včetně ostřelování z těžkého dělostřelectva a raketových systémů, dodává OSN ve zprávě z 23. března.
CNN potvrdila, že účty na Twitteru byly falešné
Tweet v levé straně fotomontáže tvrdící, že „novinář Bernie Gores” zemřel v rukou Talibánu v Kábulu, se na internetu šíří již od srpna 2021 a vyvrátilo ho již několik různých agentur, například Reuters či PolitiFact.
Twitterový účet „@CNNAfghan”, který nepravdivý tweet zveřejnil, byl mezitím pozastaven s poznámkou „Twitter pozastavuje účty, které porušují jeho pravidla”.
Pomocí internetového archivačního nástroje WaybackMachine lze dohledat snímky tohoto účtu z doby, kdy byl ještě aktivní. Z těch vyplývá, že účet byl vytvořen v květnu 2021, a než byl pozastaven, vytvořil 6 tweetů a získal 132 sledujících. Nebyl to tzv. ověřený účet.
Skutečné účty na Twitteru patřící CNN, které zveřejňují zprávy, jsou zaškrtnuty modře, což znamená, že se jedná o ověřené účty. Každý z nich má miliony sledujících.
Podobně byl pozastaven i účet „@CNNUKR”, zdroj tweetu na pravé straně falešné fotomontáže šířící se na Facebooku. Podle snímku byl falešný tweet zveřejněn 23. února 2022, tedy několik dní poté, co Putin nařídil ruským jednotkám vstoupit do separatistických oblastí na východě Ukrajiny. Tento krok předcházel jeho plné invazi do země.
Účet „@CNNUKR” měl v té době 129 sledujících a rovněž nebyl ověřen. Podobně jako druhý falešný twitterový účet zveřejnil několik odkazů na skutečné články CNN ve zjevné snaze vypadat věrohodně. Následovala vymyšlená zpráva o údajné americké oběti, která žádné odkazy neobsahovala.
Dne 28. února 2022 viceprezident mezinárodní komunikace CNN Jonathan Hawkins v e-mailu agentuře AFP potvrdil, že účty na Twitteru ze zavádějícího obrázku „nejsou oficiálními účty CNN”.
Muž na fotografii je streamer videoher a je stále aktivní na internetu
Jak už bylo uvedeno v článcích vyvracejících falešný účet z Afghánistánu v srpnu 2021, muž na obrázku je streamer videoher a youtuber jménem Jordie Jordan. Ze srovnání videa na Jordanově ověřeném kanálu na Youtube a fotografie z falešných twitterových účtů jasně vyplývá, že se jedná o stejného muže.
Snímek falešných tvrzení lze nalézt také na Jordanově profilu na stránce Wikitubia. Podle této veřejně upravené stránky s jeho životopisem byl Jordan v minulosti předmětem různých kontroverzí a je opakovaně terčem obtěžování na internetu.
Mimo jiné byl falešně prohlášen za nezvěstného během výbuchu v Bejrútu v roce 2020. Někteří Jordanovi stoupenci se ho nedávno ptali na nejnovější falešné zprávy o jeho smrti pod videem zveřejněným na jeho účtu 27. února 2022, tedy několik dní po jeho údajné smrti. Jordan na tyto otázky nereagoval, ačkoli jeho účet nadále zveřejňuje videa na Youtube.
Šíření lží o online osobnostech v souvislosti s globálními zprávami není nic nového. Agentura AFP například vyvrátila podobná tvrzení o německém youtuberovi, který byl nepravdivě označen za hledaného vraha.
Dezinformace snažící se oslabit důvěru v mainstreamová média, rozdmýchat nenávist vůči válečným uprchlíkům či zdiskreditovat ukrajinskou vládu a vojenské operace se na sociálních sítích šíří od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Seznam těch, které AFP vyvrátila v češtině, najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás