Příspěvky překrucují rozhovor se Zelenským z roku 2022 tvdíc, že odmítl evakuovat civilisty z měst

Dezinformační kampaně proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jsou od ruského vpádu na Ukrajinu čím dál intenzivnější, přičemž mnoho z pochází z příspěvků v ruském jazyce. V první polovině června 2025 uživatelé sociálních sítí zneužili rozhovor, který Zelenskyj v roce 2022 poskytl francouzské televizní stanici a v němž uvedl, že nebude civilisty nutit k evakuaci měst napadených Ruskem. Příspěvky naznažovaly, že chce Zelenskyj použít civilisty jako „lidské štíty“. Agentura AFP však zjistila, že v úplném znění rozhovoru Zelenskyj nabídl lidem pomoc při odchodu z obléhaných měst, pokud se tak rozhodnou.

„Živý štít: Zelenskyj přiznal, že nebude evakuovat lidi z měst,” tvrdí tento příspěvek na Facebooku z 11. června 2025. „‚Pokud budou města prázdná, bude snazší je obsadit,‘ řekl ukrajinský führer.“  

Komentáře pod zavádějícími příspěvky naznačují, že Zelenskyj byl připraven obětovat životy civilistů, nazývají ho „vrahem svých spoluobčanů“ nebo říkají, že by měl být „první na řadě“. 

Příspěvek obsahuje 12sekundové video s téměř 4 000 zhlédnutími, ve kterém Zelenskyj hovoří ukrajinsky se známým švýcarským novinářem Dariusem Rochebinem. Ukrajinský prezident v rozhovoru říká: „Stát musí zajistit koridory a možnosti evakuace, to je vše, ale chci vám jasně říci, že pokud bude město prázdné, bude velmi snadné ho dobýt.“

Tento citát byl však nesprávně interpretován tak, že by Zelenskyj v případě ruského útoku na město nedal rozkaz k evakuaci civilistů a že je chce využít jako „lidské štíty“.

Stejné tvrzení a video kolovaly také na Telegramu a X. Byly rovněž sdíleny ve francouzštině a angličtině.

Image
Snímky zavádějících příspěvků na sociálních sítích pořízené 4. července 2025. Barevné překřížení přidala AFP

Rozhovor s francouzskou televizí z roku 2022

Pomocí zpětného vyhledávání videí jsme zjistili, že 12sekundový záznam pochází z rozhovoru z 16. prosince 2022 s Rochebinem pro francouzskou zpravodajskou televizní stanici LCI, o čemž svědčí shodné prvky, jako je Zelenského oblečení, pohovka, na níž sedí, vlajka a dveře v pozadí.

Rozhovor, který byl natočen zhruba 10 měsíců po začátku ruské invaze, trvá téměř 36 minut. Klip sdílený mimo kontext na sociálních sítích se v původním rozhovoru objeví v čase 3:03, kdy se Rochebin Zelenského zeptá :  „Znamená to, že budete klást odpor za každou cenu, že Kyjev nebude evakuován?“

Na to Zelenskyj odpovídá: „Přesně to je náš záměr; my u nás nepraktikujeme otroctví, jsme demokratická společnost. Lidé jsou svobodní a mohou odejít, kdykoli chtějí, pokud si to přejí. A to je normální, nikoho nebudeme držet proti jeho vůli. Chci ale říci, že všichni zde zůstávají odhodláni bránit svou zemi a své rodiny.“

Následuje věta zachycená na 12sekundovém úryvku a sdílená mimo kontext na sociálních sítích: „V některých případech lidé musí odejít. A stát musí zajistit koridory a možnosti evakuace, to je vše. Ale chci vám jasně říct, že pokud bude město prázdné, bude velmi snadné ho dobýt.“

Zelenskyj poté zmiňuje jako příklad města ve východní části Donbasu, jež místní obyvatelstvo opustilo a poté je obsadily ruské síly.

Image
Srovnání snímku videa z oficiální stránky LCI (vlevo) a snímku ze zavádějícího facebookového příspěvku (vpravo). Pořízeno 4. července 2025

Ze širšího kontextu rozhovoru vyplývá, že Zelenskyj nevyloučil možnost evakuace těch, kteří se rozhodnout odejít, naopak nabídl, že jim stát poskytne pomoc.

Zároveň však vyjádřil obecný názor většiny obyvatel Kyjeva, kteří byli podle něj odhodláni zůstat ve městě.

Od začátku ruské invaze Česká republika Ukrajinu silně podporuje a poskytuje této válkou zmítané zemi významnou humanitární a vojenskou pomoc. V Evropské unii, kde je registrovaných přibližně 4,3 milionu ukrajinských uprchlíků, patří Česko spolu s Německem a Polskem k zemím s největší ukrajinskou komunitou.

AFP již v minulosti několikrát ověřila zavádějící videa o Zelenském, která jej vykreslují coby válečného štváče, jemuž jsou životy ukrajinských civilistů lhostejné, například zde a zde. Všechny naše články související s válkou na Ukrajině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás