Na této fotografii není americký admirál Eric Olson zajatý v Mariupolu

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Od chvíle, kdy se první ukrajinští obránci ocelárny Azovstal v Mariupolu začali v květnu vzdávat ruským jednotkám, sdílely tisíce českých uživatelů sociálních sítí zprávu o tom, že se mezi zajatci nacházel i vysoce postavený velitel amerických speciálních operací Eric Olson. Není to pravda. Původní fotografie se objevila v ruských médiích již měsíc před kapitulací obránců Azovstalu bez jakékoliv zmínky o Olsonovi. Sám Olson agentuře AFP potvrdil, že je v pořádku v USA. Americké ministerstvo obrany navíc potvrdilo, že admirál je již přes deset let ve výslužbě.

„V Azovstalu se vzdalo prvních 300 vojáků… Americký admirál Eric Olson (vysoce oceněný šéf speciálních operací), narozený v Tacomě v USA, byl vzat do vazby v Azovstalu ruskou armádou,” píše se v tomto příspěvku ze 17. května 2022, který sdílelo přes 1 400 uživatelů.

Na horní fotografii je červeným kruhem označen starší muž v maskáčích, kterého spolu s dalšími zajatci vede ozbrojený ruský voják s písmenem „Z” na vestě. Obličej zajatého muže je částečně zakryt kšiltem vojenské čepice.

Spodní fotografie je portrét Admirála Erica Olsona, který šéfoval americkému Velitelství speciálních operací od července 2007 do srpna 2011. Jedná se o oficiální fotografii amerického ministerstva obrany nacházející se i na Olsonově stránce na Wikipedii.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 25. května 2022

Kromě toho, že fotografie s falešným tvrzením kolovala na Twitteru a Facebooku v angličtině, ji tisíce uživatelů sdílely i v dalších jazycích, například v němčině, bulharštině nebo slovenštině.

Město Mariupol, které se nachází na jihovýchodě Ukrajiny mezi Ruskem okupovaným Krymem a proruskými separatistickými regiony na východě, bylo od ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 dějištěm nejkrvavějších bojů.

Dne 19. května Rusko uvedlo, že se v obléhaných ocelárnách Azovstal vzdalo celkem 1730 ukrajinských vojáků.

Fotografie byla pořízena o měsíc dříve v Luhansku, nikoli v Mariupolu

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se agentuře AFP podařilo najít původní fotografii. Poprvé snímek zveřejnil ruský web Sputnik 14. dubna 2022, tedy více než měsíc před zajetím ukrajinských bojovníků v Mariupolu. V popisku fotografie stojí: „Ukrajinští váleční zajatci se účastní akce na památku těch, kteří zahynuli v Luhanské lidové republice v důsledku ostřelování v roce 2014.”

Snímek stránky Sputnik pořízený 25. května 2022

Fotografii zveřejnila také ruská tisková agentura RIA Novosti v článku ze 14. dubna s názvem „‚Nezapomeneme, neodpustíme!’ LLR uctila oběti ukrajinské agrese”. V popisu fotografie dále stojí: „Na akci byli přivezeni i ukrajinští váleční zajatci z Národní gardy”. LLR je zkratka pro Luhanskou lidovou republiku.

Snímek stránky RIA pořízený 25. května 2022

Luhanská oblast je od Mariupolu vzdálena téměř 300 kilometrů.

Sputnik i RIA uvádějí jako autora fotografie Alexeje Maješeva. Ani jedna z agentur nezmiňuje v titulku admirála Erica Olsona ani žádného jiného amerického či zahraničního bojovníka.

Eric Olson zajetí popírá

Eric Thor Olson je mnohokrát vyznamenaný admirál amerického námořnictva ve výslužbě, který působil jako osmý Velitel speciálních operací USA (USSOCOM). Byl členem elitní jednotky Navy SEALs a v roce 1993 se zúčastnil například bitvy v Mogadišu. Podle amerického ministerstva obrany Olson odešel po 38 letech u námořnictva v srpnu 2011 do výslužby.

Nyní je členem představenstva satelitní komunikační společnosti Iridium, zasedá v poradním sboru sdružení Spirit of America a přednáší mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě.

Agentura AFP se s Olsonem spojila prostřednictvím platformy LinkedIn. Admirál nám přes tuto síť 24. května osobně potvrdil, že nebyl zajat ruskými silami.

„Myslel jsem si, že to už bylo důkladně vyvráceno. Teď, když jste dostali tuto zprávu, už si můžete být jistí, že buď mě Rusové na Ukrajině nezajali, nebo má moje ruská vězeňská cela zatraceně dobrý mobilní signál,” napsal pobaveně. „S radostí vám potvrzuji, že správná odpověď je ta první.”

„Přijměte prosím tento vzkaz jako důkaz toho, že se nenacházím v ruském zajetí,” dodal.

Od propuknutí války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu dezinformací o souvisejícím s tímto konfliktem. Seznam našich článků na toto téma v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt