Žena na této fotografii není válečná uprchlice z Ukrajiny

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sociálních sítí šířily v uplynulých dnech fotografii ženy s vytetovanými nacistickými symboly na předloktí s tvrzením, že se jedná o „novou ukrajinskou posilu” v českém Kauflandu. Není to pravda. Fotografie byla pořízena již před pěti lety nespokojeným zákazníkem pražského Kauflandu a na jejím základě řetězec ženu okamžitě propustil. Podle četných článků z té doby šlo o Češku, která se na sociálních sítích nijak netajila svými sympatiemi k nacistické ideologii. To, že fotka se současnou uprchlickou krizí nijak nesouvisí, AFP potvrdil sám Kaufland.

„Nová ukrajinská posila v Kauflandu v ČR?” stojí v tomto příspěvku z 23. května 2022, který sdílelo 340 uživatelů. „Prosím všimněte si jejího tetování na předloktí.” Jiné příspěvky ženu přímo spojují s ukrajinským praporem Azov, který byl v minulosti spojován s krajně pravicovou ideologií.

Od chvíle, kdy Rusko částečně zdůvodnilo svůj vpád na Ukrajinu 24. února 2022 potřebou zemi „denacifikovat”, se na sociálních sítích objevila vlna nepravdivých tvrzení, která se snaží spojit Ukrajince s nacistickou ideologií.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 27. května 2022

Fotografie pochází z roku 2017

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se AFP podařilo rychle zjistit, že fotografie pochází z jara roku 2017. Podle četných článků z té doby (zde, zde, zde, zde) se jednalo o českou brigádnici jménem Miriam, která v Kauflandu pracovala teprve krátce. Na předloktí měla kromě hákového kříže vytetovánu také bránu do koncentračního tábora a muže se vztyčenou pravicí.

Poté co ji vyfotografoval nespokojený návštěvník a snímek zveřejnil na sociálních sítích, se fotografie dostala do médií a Kaufland s ženou okamžitě rozvázal pracovní poměr. Řetězec v té době dokonce zvažoval právní postih.

Snímek facebookového příspěvku Kauflandu pořízený 27. května 2022

To, že fotografie nijak nesouvisí se současnou válkou na Ukrajině, obchodní řetězec potvrdil i pro AFP.

„Jedná se o pět let starý případ, který považujeme za uzavřený,” sdělila nám mluvčí Kauflandu Renata Maierl v e-mailu 27. května 2022. „Nijak nesouvisí se současnou situací.” Maierl dodala, že „byla přijata opatření, aby se podobné případy již neopakovaly.”

Žena na sociálních sítích neskrývala sympatie k nacismu

Podlé zpráv z roku 2017 nesla žena křestní jméno Miriam. Žádné z médií sice přímo nezmínilo její národnost, ale podle mnoha článků z té doby se žena na sociálních sítích vyjadřovala česky, byla fanynkou kontroverzní rockové skupiny Ortel a nijak neskrývala své sympatie ke krajně pravicové ideologii a rasistickému smýšlení.

Na svém tehdejším facebookovém profilu sdílela podle webu extra.cz mimo jiné fotografie se symbolikou Ku-Klux-Klanu, hajlujících lidí či fotografie sama sebe v tričku s nápisem „skinhead“. Podle jiného článku extra.cz si po incidentu v Kauflandu nechala hákový kříž přetetovat na hlavu koně.

Ruská propaganda proti „fašismu” na Ukrajině

Vykreslování ukrajinských uprchlíků jako přívrženců nacistické ideologie zapadá do prokremelské propagandy, která ruskou invazi na Ukrajinu odůvodňuje potřebou „demilitarizace a denacifikace”.

Proruská propaganda mísí skutečné obrázky s falešnými (například tuto zfalšovanou fotografii ukrajinského prezidenta Zelenského držícího fotbalový dres s hákovým křížem), zkresluje historické události a skutečné neonacisty nepravdivě prezentuje jako představitele ukrajinského státu.

O snahách dezinformátorů vyvolávat protiuprchlické nálady jsme psali již mnohokrát, například zde, zde či zde. Seznam všech našich článků souvisejících s válkou na Ukrajině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt