Stará reportáž z roku 2014 je vytržena z kontextu, aby vzbudila dojem, že Ukrajinci nenávidí svou armádu a podporují Rusko
Zatímco se ruské síly snaží ovládnout Donbas na východě Ukrajiny, čeští uživatelé Facebooku začali šířit příspěvek citující reportáž zpravodajského webu Aktuálně.cz, podle které obyvatelé východní Ukrajiny nenávidí ukrajinskou vládu a armádu a přiklánějí se k Rusku. Toto tvrzení je však záměrně zavádějící, neboť článek vyšel již v roce 2014, kdy na východě země vypukl konflikt s proruskými separatisty, takže nepopisuje probíhající válku. Server Aktuálně.cz proto článek aktualizoval s upozorněním, že se jedná o osm let staré zpravodajství.
„Český reportér z východu Ukrajiny: Lidé tu nenávidí Kyjev. Nechápou, proč jim armáda ničí domy a nemocnice,” stojí v tomto příspěvku z 8. června 2022, který již sdílela téměř stovka uživatelů. „Server Aktuálně.cz přináší svědectví obyvatel východní Ukrajiny. Podle nich se ukrajinská armáda chová jako dobyvatel, a to prý vede čím dál více lidí k příklonu k Rusku.“
V příspěvku je odkaz na článek, který v srpnu 2014 vyšel v Parlamentních listech a který cituje zpravodajský web Aktuálně.cz.

Zpravodajský web Aktuálně.cz skutečně vydal 13. srpna 2014 článek s nadpisem „Svědci: Ukrajinská armáda je jako dobyvatel. Pálí i do škol”.
Autor v něm popsal měnící se náladu obyvatel Doněcku, podle kterých se „ukrajinská armáda a zvláště jednotky domobrany chovají na východě Ukrajiny jako dobyvatelé”. Obyvatelé novináři řekli, že ukrajinští vojáci rabovali obchody a ničili infrastrukturu, takže například město Luhansk připomínalo „Stalingrad za druhé světové války”.
Je pravda, že v roce 2014 panoval po propuknutí bojů mezi separatisty a ukrajinskými jednotkami na Donbase chaos a nezanedbatelná část populace chovala k Rusku sympatie.
Článek však nemá nic společného se současnou válkou, kterou Rusko zahájilo 24. února 2022. Web Aktuálně.cz proto článek aktualizoval upozorněním, že se jedná o reportáž z roku 2014, která vznikla „na základě tehdejších výpovědí”. To, že je článek starý vyplývá již z jeho úvodu, který začíná slovy „Ještě před několika měsíci sympatizovali s Majdanem nebo se alespoň snažili pochopit tehdejší protirežimní demonstrace v Kyjevě.” Protesty proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče vypukly v listopadu 2013.

AFP se rovněž obrátila na redakci webu Aktuálně.cz. „Ano, všimli jsme si též, že se tento náš starší článek začal nedávno šířit na dezinformačních fórech se snahou vyvolat dojem, že se jedná o aktuální události. Proto jsme jej viditelně označili jako staršího data, při detailnějších dotazech čtenářů opakovaně vysvětlujeme tehdejší kontext, zasíláme reporty Human Rights Watch, které popisují to samé a tak dále,” sdělil nám šéfredaktor webu Josef Pazderka e-mailem 13. června 2022.
Jak uvádí tento článek nedávno publikovaný na Aktuálně.cz , současné nálady a postoje obyvatel Donbasu lze na základě dostupných informací jen těžko odhadnout.
Ukrajina v posledních dnech ztrácí na Donbasu pozice ve prospěch ruských sil. Ukrajinská vláda 12. června uvedla, že její vojáci byly vytlačeni z centra klíčového průmyslového města Severodoněck, přičemž prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že ukrajinské síly bojují „doslova o každý metr”.
Není to poprvé, co se mezi uživateli sociálních sítí šířily staré zprávy vytržené z kontextu tak, aby navozovaly dojem, že Ukrajinci nenávidí vlastní vojsko a stojí na straně Ruska. AFP již o podobném případu psala zde.
Od začátku války na Ukrajině jsme vyvrátili už celou řadu dezinformací souvisejících s tímto konfliktem. Jejich kompletní seznam v češtině najdete zde, v angličtině pak zde.
13. června 2022 Tento článek jsme aktualizovali komentářem šéfredaktora webu Aktuálně.cz.