Česká televize nevydávala záběry z Libanonu za reportáž z Ukrajiny
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 08/06/2022 v 18:18
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Ukrajina - Beirut? Pravda - lež? Pokud by nás ČT opravdu objektivně informovala, za což jí platíme, nemusel bych podobný dotaz zveřejňovat!” stojí v tomto příspěvku z 8. května, který na Facebooku sdílelo více než 7 100 uživatelů.
Příspěvek obsahuje dvě identická videa běžící současně na rozdělené obrazovce. Na obou je vidět zničené město s poškozenými budovami a rozbitými okny. Jediný rozdíl je v tom, že video vlevo je označeno „Charkov, Ukrajina 2022”, zatímco video vpravo nese název „Bejrút, Libanon 2020”. Obě videa nesou v pravém dolním rohu logo TikToku.
Přestože video nenese logo České televize ani žádnou jinou známku toho, že by jej ČT někdy vysílala, podle komentářů pod příspěvkem tomu řada uživatelů uvěřila.
Česká televize popírá, že by záběry odvysílala
AFP se obrátila přímo na ČT, jejíž mluvčí Filip Platoš nám potvrdil, že stanice video neodvysílala. „V zaslané video ukázce se nejedná o vysílání ČT,” napsal nám v e-mailu 8. června 2022.
AFP poté prohledala online archiv ČT s pomocí klíčového slova Charkov. Ani jedna z reportáží o Charkově, které ČT od ruské invaze odvysílala, zmíněné záběry neobsahuje.
Česká televize je už delší dobu terčem dezinformací. Po únorovém vtrhnutí ruské armády na Ukrajinu však tyto útoky ještě zesílily. O jednom takovém případu jsme již psali zde.
Na záběrech je libanonské město Bejrút
Pomocí zpětného vyhledávání videí agentura AFP zjistila, že video bylo skutečně pořízeno v Libanonu v roce 2020, nikoli letos v ukrajinském Charkově.
Našli jsme i původní video, které 5. srpna 2020 zveřejnila na YouTube britská charitativní organizace Medical Aid for Palestinians.
V popisku videa stojí: „Bejrút je dnes dějištěm naprosté zkázy po mohutném výbuchu v námořním přístavu Karantina, který včera odpoledne šokoval libanonské hlavní město.”
K výbuchu v bejrútském přístavu došlo 4. srpna 2020, o čemž AFP informovala například zde.
Zpustošený Charkov
Charkov, významné kulturní a průmyslové centrum na severovýchodě Ukrajiny, se již od začátku března nachází pod vytrvalým útokem ruských vojsk. Město utrpělo značné škody a je nadále ostřelováno.
To však nic nemění na tom, že na TikTokovém videu jsou záběry z Bejrútu z roku 2020, nikoli z Charkova v roce 2022. Agentura AFP podobné tvrzení vyvrátila již dříve zde.
Od začátku války na Ukrajině již AFP vyvrátila celou řadu dezinformací souvisejících s tímto konfliktem. Jejich kompletní seznam v češtině najdete zde, v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás