Tato obrněná vozidla jsou součástí bezpečnostního cvičení a nebyla použita proti protestům zemědělců v Nizozemsku

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na začátku července 2022 sdílely stovky uživatelů na sociálních sítích video, na němž jsou vidět obrněná vozidla jedoucí po dálnici. Text u videa uvádí, že nizozemská vláda nyní „povolává obrněné transportéry“, aby „násilně potlačily“ protesty zemědělců. Video však ve skutečnosti ukazuje obrněná vozidla na silnici během běžného bezpečnostního cvičení. Příslušné nizozemské bezpečnostní orgány pro agenturu AFP popřely, že by modrá obrněná vozidla byla někdy použita při protestech zemědělců.

Video s výše uvedeným tvrzením sdílely na Facebooku počátkem července 2022 stovky českých uživatelů například zde či zde. Samotné video mělo tisíce zhlédnutí. 

V příspěvcích se píše: „Režim Holandska nyní povolává obrněné transportéry. Vládcům v Nizozemsku se zřejmě pomalu svírají půlky. Protesty zemědělců se stále stupňují a v některých případech je situace v Nizozemsku podobná občanské válce. Občané se pouštějí do pouličních bitev s policií. Nyní mají být tanky použity k násilnému potlačení protestů. Bude to ještě zajímavé.“

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 2. srpna 2022

Protesty nizozemských zemědělců, které probíhají od roku 2019, byly předmětem nepravdivých tvrzení na sociálních sítích opakovaně. AFP již vyvracela zprávu o tom, že holandští farmáři měli pro svůj protest přivézt a použít vlastní tank. V červenci se také objevily staré záběry z roku 2015, na nichž se traktor pokouší prorazit policejní bariéru v Bruselu s tvrzením, že se jedná o aktuální protesty.

Zemědělci v Nizozemí protestují proti vládním opatřením, která mají do roku 2030 výrazně snížit emise oxidů dusíku. Agentura AFP již dříve informovala, že Nizozemsko plánuje snížit emise dusíku ve 131 regionech až o 70%, aby země splnila své klimatické závazky do roku 2030. Demonstranti v rámci protestů blokovali supermarkety a jiná místa pomocí traktorů. Koncem června 2022 také prorazili policejní barikádu před domem nizozemské ministryně životního prostředí Christianne van der Wal-Zeggelink. Některé z nepokojů přešly i v násilí. Při jednom incidentu na začátku července 2022 policisté kvůli hrozbě vypálili varovné výstřely.

Na videu jsou obrněná vozidla nedaleko Haagu

Na videu sdíleném na sociálních sítích jsou vidět modrá obrněná vozidla na dálnici v Nizozemsku. Nápisy na vozidlech nejsou kvůli špatné kvalitě čitelné.

Na základě snímků z videa agentura AFP zpětně dohledala i další verze videa, například v tomto tweetu z 21. června 2022, kde lze díky vyšší kvalitě videa poznat dálnici 13 ve směru na nizozemský Haag.

 

Agentura AFP určila přesnou polohu ve videu pomocí vizuálních vodítek a prvků. Na videu je vidět čerpací stanici Esso na tříproudé dálnici s krajnicí vedle pole. Vyniká také černo-červený nápis „Otevřeno“ a černá vývěsní tabule (označená červeně): 

Snímek z videa na Twitteru pořízený 21. července 2022. Červené označení od AFP

AFP vyhledala ve službě Google Street View odpovídající čerpací stanice Esso na dálnici A13 v Nizozemsku a našla ji na dálnici mezi rotterdamským letištěm a Delftem jihozápadně od Haagu.

Video bylo natočeno mezi prosincem 2021 a červnem 2022

Porovnáním záznamu s obrázky Google se agentuře AFP podařilo určit i časové rozpětí, ve kterém bylo video natočeno.

Napomohl tomu nápis „Otevřeno“, který je na videu vidět na billboardu s reklamou na restauraci KFC poblíž čerpací stanice Esso. Na archivních záběrech Google Street View z prosince 2021 je vidět, že na billboardu byla jiná reklama. Zmíněnou reklamu na KFC lze vidět na snímcích z května 2022, takže video s obrněnými vozidly bylo s největší pravděpodobností natočeno po prosinci 2021.

Obrněné vozy ZPR nebyly použity proti prostestům zemědělců

Na kvalitnějším videu z Twitteru je na modrých obrněných vozidlech vidět nápis „Koninklijke Marechaussee“ a nizozemský kód země „NL“.

Koninklijke Marechaussee (Královské četnictvo, pozn. překl.) je součástí nizozemských bezpečnostních složek. Dohlíží na bezpečnost státu, ale je nasazováno i pro zajištění bezpečnosti v zahraničí.

Agentura AFP hledala zprávy o použití vozidel z videa v oblasti kolem Haagu od prosince 2021. Sama společnost Koninklijke Marechaussee zveřejnila 21. června 2022 na Twitteru video, na němž jsou vidět stejná modrá obrněná vozidla. Tato obrněná bojová vozidla pěchoty se v Nizozemsku označují jako vozidla YPR. Mohou být také vybaveny bojovými zbraněmi nebo jiným vybavením. Podle internetových stránek bezpečnostních složek se tato pásová vozidla obecně používají i při masových protestech.

Na dotaz agentury AFP mluvčí společnosti Koninklijke Marechaussee Mike Hofman uvedl: „Vozidla YPR nebyla nikdy použita při protestech zemědělců.“

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová sdělila 1. června 2022 deníku Algemeen Dagblad, že v souvislosti s protesty chce v případě nouze vyslat na amsterdamské letiště Schiphol obrněná vozidla Koninklijke Marechaussee. Ty měly udržovat silnice na letiště volné a průjezdné. Na dotaz agentury AFP pan Hofman vysvětlil, že v tomto případě šlo o lopatové nakladače.

Ze zpráv nizozemského zpravodajského portálu NH Nieuws o situaci na letišti Schiphol ze 4. července vyplývá, že se tam nacházely modré lopatové nakladače a další vozy, ale žádná vozidla YPR, která se objevují na videu na Facebooku. Protestu u letiště se nakonec zúčastnila jen hrstka zemědělců.

Modrá vozidla YPR byla součástí předem ohlášeného cvičení 

Dne 21. června zveřejnily bezpečnostní složky Koninklijke Marechaussee na Twitteru příspěvek tvrdící: „Obrněná vozidla YPR Marechaussee se dnes budou pohybovat na veřejných komunikacích mezi Haagem a Rotterdamem. Jedná se o cvičení.“ V příspěvku je také uvedena přibližná trasa včetně úseku mezi Haagem a Rotterdamem, přičemž na videu sdíleném na Facebooku je na této trase vidět čerpací stanice Esso.

O cvičení informoval 21. června také zpravodajský web deníku Algemeen Dagblad. Podle další zprávy Omroep West z téhož dne se taková cvičení konají několikrát do roka. To potvrdil i Hofman, který agentuře AFP řekl, že podobná jednodenní cvičení se obvykle konají čtyřikrát ročně za účelem zachování řidičských dovedností. Uvedl také, že kromě těchto cvičení byla vozidla YPR naposledy nasazena na summitu o jaderné bezpečnosti v roce 2014.

„Byla to součást cvičení oznámeného na našem Twitteru,“ sdělil AFP Hofman. „Tato vozidla se na veřejných komunikacích objevují jen zřídka. Nechtěli jsme, aby byla veřejnost znepokojena.“ Taková cvičení se prý konají několikrát ročně, řekl mluvčí a dodal: „Podle našeho názoru bylo toto video pořízeno 21. června 2022.“

Agentura AFP rovněž zjistila, že podobné cvičení s těmito modrými vozidly proběhlo ve stejné oblasti před více než rokem. Na cvičení opět upozornila na Twitteru společnost Koninklijke Marechaussee a ve stejný den, t.j. 10. března 2021, o něm informoval také nizozemský list „Algemeen Dagblad“.

Agentura AFP nenašla žádné důkazy o tom, že by modrá obrněná vozidla z videa byla použita při „násilném potlačování“ protestů zemědělců. Nenašli jsme ani žádné zprávy o nepokojích z 21. června 2022. Podařilo se nám však nalézt zmínky o použití jiných obrněných vozidel v souvislosti s protesty zemědělců na jiných místech.

Článek preložil/-a