Nepravdivé tvrzení o tom, že ředitel WHO byl zatčen, pochází z webu, který sám sebe označuje za satirický

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely v červenci nepravdivou zprávu o tom, že ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl zatčen Interpolem a držen ve vězení za „zločiny proti lidskosti a genocidu“. Tato falešná tvrzení pocházejí ze smyšleného článku kanadského webu, který se sám označuje za satirický. Jak WHO, tak Interpol tuto zprávu popřely a sám Tedros se ve dnech bezprostředně po publikaci zmíněného článku objevil na veřejnosti u příležitosti několika tiskových konferencí.

„Testováno a potvrzeno: Ředitel WHO zatčen za zločiny proti lidskosti,“ stojí v tomto facebookovém příspěvku z 25 července 2022, který sdílelo 270 uživatelů. Příspěvek dále tvrdí, že Tedros Adhanom Ghebreyesus „byl zatčen Interpolem a je držen ve vězení za zločiny proti lidskosti a genocidu“ kvůli své roli v propagaci vakcín, které prý jsou „pro lidi smrtící“.

K textu je přiloženo několik fotografií včetně jedné, na které je Tedros Adhanom vedle zakladatele Světového ekonomického fóra Klause Schwaba, a také odkaz na článek Vancouver Times. Toto falešné tvrzení bylo česky sdíleno i na Twitteru.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 9. srpna 2022

Podobné příspěvky byly na sociálních sítích hojně sdíleny i v mnoha dalších jazycích, například v řečtině, španělštině, angličtině či francouzštině. Všechny obsahovaly odkaz na zmíněný článek Vancouver Times z 24. července 2022.

Při bližším prozkoumání webových stránek Vancouver Times však brzy zjistíme, že se nejedná o skutečný zpravodajský web. Sekce „O nás uvádí, že Vancouver Times jsou nejdůvěryhodnějším zdrojem satiry na západním pobřeží“ a dodává:Píšeme satirické články o otázkách týkajících se konzervativců.

Poté, co článek vyvrátily i další factcheckingové organizace, přidal web Vancouver Times k článku zvláštní poznámku zdůrazňující, že se jedná o satirický článek. Ostatní články zveřejněné tímto webem takovou poznámku nemají.

Z komentářů pod nepravdivým příspěvkem na Facebooku však vyplývá, že spousta českých uživatelů zprávě přesto uvěřila. „Bomba. Super,“ raduje se jedna z uživatelek, zatímco další píše „Skvělá zpráva“.

AFP již dříve ověřovala nepravdivá tvrzení založená na satirických článcích Vancouver Times, například zde či zde.

Ředitel WHO pokračuje v práci

Jak Interpol, tak WHO potvrdily 2. srpna agentuře AFP, že tvrzení o Tedrosově zatčení jsou nepravdivá.

Podle tiskové kanceláře Interpolu tato agentura nevysílá policisty, aby zatýkali osoby, ani nevydává zatykače. Zatýkání mohou provádět pouze příslušníci státních orgánů činných v trestním řízení.

Od 24. července, kdy web Vancouver Times satirický článek uveřejnil, šéf WHO Tedros navíc několikrát vystoupil před novináři. Například 27. července se zúčastnil mediálního brífinku na téma opičích neštovic, jak lze vidět v následujícím videu.

Následující den, tj. 28. července, zas pronesl hlavní projev během webináře u příležitosti Dni hepatitidy a dále na Twitteru zveřejnil zprávu o setkání s generálním ředitelem Organizace OSN pro průmyslový rozvoj UNIDO Gerdem Muellerem.

V dalším tweetu z 27. července Tedros upozornil na rychlost, s jakou se nepravdivé informace šíří po internetu, a jménem WHO vyzval platformy a média, aby se snažily čelit škodlivým a nepravdivým tvrzením.

Šéf WHO byl během covidové pandemie častým terčem dezinformací. Agentura AFP již vyvrátila celou řadu nepravdivých příspěvků týkajících se jeho osoby, například o posilovacích vakcínách pro děti či o tom, že mu údajně bylo zakázáno ucházet se podruhé o roli šéfa WHO.

Článek preložil/-a
COVID-19