Helikoptéra na tomto videu nezakládá požár, ale naopak proti němu bojuje

Video s helikoptérou bojující s přírodním požárem pomocí strategicky umístěných plamenů se začalo v posledním červencovém týdnu šířit mezi uživateli sociálních sítí s nepravdivým tvrzením, že lesní požáry jsou ve skutečnosti zakládány úmyslně. Tato tvrzení mají za účel vzbudit pochyby o závažnosti klimatických změn. Video ovšem ve skutečnosti ukazuje metodu tzv. kontrolovaného spalování, kterou podle odborníků v USA používají pro zastavení požárů, nikoliv k jejich šíření. Podle vědců dochází v důsledku klimatických změn ke stále většímu počtu přírodních požárů.

„Úmyslné zapalování!“ tvrdí tento příspěvek z 24. července 2022 obsahující video helikoptéry vysílající plameny do porostu, který na Facebooku sdílelo přes 100 uživatelů.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 10. srpna 2022

Podobné příspěvky byly hojně sdíleny i v jiných jazycích, například ve slovenštině, španělštině, rumunštině či nizozemštině. Šířily se ve chvíli, kdy Evropu sužovala vlna veder, která způsobila požáry v několika zemích včetně Francie, Řecka, České republiky, Portugalska či Španělska.

Tvrzení o úmyslném zakládání požárů jsou však nepravdivá, což nejprve vyvrátila rumunská redakce AFP. Vrtulníky na těchto videích požáry nezakládají , ale naopak se snaží odstranit vegetaci, aby zabránily dalšímu šíření plamenů. Říká se tomu také řízené vypalování.

Na videu je řízené vypalování v Arizoně

Abychom tvrzení o údajném úmyslném zakládání požárů ověřili, začali jsme vyhledáváním klíčových slov. To nás přivedlo k článku factcheckingové organizace Annie Lab, což je společný projekt Hongkongské univerzity a místní vzdělávací instituce ANNIE.

V Annie Lab zjistili, že podobné video zveřejnil 22. března 2017 na Facebooku tzv. Úřad pro správu půdy neboli Bureau of Land Management (BLM) v Arizoně. V titulku stojí: „Colorado River District ve spolupráci s arizonským úřadem pro kontrolu zvěře a ryb provádí tento týden řízené vypalování v pohoří Hualapai jihovýchodně od Kingmanu. Akce nese název Beecher Prescribed Fire.“

Podle popisku BLM je na videu vidět, jak hasiči používají tzv. helitorch neboli speciální helikoptérovou pochodeň k odstranění vegetace, která by mohla požár přiživovat. „Řízené vypalování má simulovat přirozenou frekvenci a intenzitu požárů a sníží množství případného paliva, takže přirozené požáry budou méně ničivé a zlepší se podmínky pro získávání potravy pro volně žijící zvířata i pro dobytek,“ stojí v popisku.

Úřad BLM zveřejnil stejné video 21. března 2017 také na svém twitterovém účtu.

AFP zaslala arizonskému BLM video, které kolovalo po sociálních sítích. Mluvčí Dolores Garcia v e-mailu ze 4. srpna 2022 potvrdila, že se jedná o záběry ze stejné operace z roku 2017, ovšem natočené z trochu jiného úhlu.

„Ano, jedná se o video řízeného vypalování pořízené v roce 2017 na jednom z našich území v severozápadní Arizoně v pohoří Hualapai,“ řekla Garcia AFP.

Ze srovnání obou snímků vyplývá, že na videích jsou stejné objekty: žlutý vrtulník (zakroužkovaný oranžově) s modrou skvrnou na ocase a bílým detailem na spodní části (zakroužkovaný bíle) a červený helitorch neboli pochodeň chrlící oheň (zakroužkováno červeně). V pozadí jsou rovněž vidět stejné plameny.

Image
Porovnání snímků z videoa na Facebooku (vlevo) a videa zveřejněného BLM (vpravo). Snímky pořízeny 8. srpna 2022. Barevné označení doplnila AFP

Úřad BLM oznámil, že chystá řízené vypalování jihovýchodně od města Kingman v pohoří Hualapai v horní části kaňonů Beecher a Crow již 17. března 2017, tj. čtyři dny před zveřejněním videa na svém facebookovém účtu.

Řízeným vypalováním se rozumí cílené použití ohně týmem odborníků za přesně stanovených podmínek.

To podle americké lesnické služby United States Forest Service pomáhá obnovit zdraví ekosystémů, které jsou na požárech závislé. Podle kampaně Smokey Bear Wildfire Prevention to také snižuje katastrofické škody způsobené lesními požáry.

Garcia agentuře AFP sdělila, že úřad používá několik metod, jak omezit růst vegetace za účelem redukce požárů. „Mezi nástroje, které používáme k omezení vegetace, patří mechanické metody jako řezání motorovými pilami, ale také strategické požáry. Helitorch je jedním z mnoha nástrojů, které umožňují hasičům a odborníkům použít oheň jako nástroj na kontrolu a redukci vegetace,“ uvedla mluvčí.

Na českém youtubovém kanálu „Jirka vysvětluje věci“ je k dispozici video nazvané „Proč hasiči zakládají požáry“ ze srpna 2021, ve kterém je srozumitelně vysvětlen koncept použití řízeného vypalování:

Technika „protipožáru“

Podle americké vládní Národní koordinační skupiny pro požáry v přírodním prostředí (US government's National Wildfire Coordinating Group) je helitorch zapalovací zařízení umístněné na vrtulníku, které slouží k rozprašování hořících kousků gelového benzinu.

Podle Garcii se jedná o větší verzi ruční pochodně, kterou požárníci používají častěji. Stejně jako další zařízení pro zapalování za letu lze helitorch použít k rozšíření ohně ve špatně přístupném terénu, který je pro požárníky nebezpečný.

Oheň se používá k prevenci lesních požárů za specifických a přesně dodržovaných podmínek. Cílem je napodobit přirozenou úlohu ohně v ekosystému, mimo jiné odstraněním vegetace tak, aby se snížila intenzita a rychlost šíření požárů během nejteplejších a nejsušších období v roce, uvedla Garcia.

To také pomáhá zlepšit životní prostředí pro volně žijící živočichy. V letech po kontrolovaném požáru se na vypálených plochách často vyskytuje více travin a dalších rostlin, které nabízejí potravu velkým býložravcům.

Image
Požárník používá pochodeň k řízenému vypalování poblíž obce Mariposa v Kalifornii 24. července 2022 ( AFP / David MCNEW)

Proces kontrolovaného vypalování je také podrobně popsán v tomto dokumentu od US Forest Service.

Odborníci: Změna klimatu má na svědomí vyšší počet požárů

Podle tohoto článku, který v roce 2020 zveřejnila Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod OSN, se riziko požárů zvyšuje v důsledku klimatických změn.

WMO se odvolává na aktualizovanou zprávu mezinárodně uznávaných vědců z platformy ScienceBrief ze září 2020, která analyzovala 116 vědeckých článků z let 2013-2020 týkajících se požárů na západě Spojených států a v jihovýchodní Austrálii.

„Podle aktualizované zprávy ScienceBrief potvrzují nové vědecké publikace od ledna 2020, že změna klimatu zvyšuje četnost a/nebo závažnost požárního počasí - tj. období vysokého rizika vzniku požárů v důsledku kombinace vysokých teplot, nízké vlhkosti vzduchu, nízkých srážek a často silného větru - v mnoha oblastech po celém světě,“ uvádí se v dokumentu.

Ve zprávě Programu OSN pro životní prostředí z února 2022 se uvádí, že změna klimatu a změna využívání půdy povede k častějším a intenzivnějším požárům. Zpráva předpokládá celosvětový nárůst extrémních požárů až o 14% do roku 2030, o 30% do konce roku 2050 a o 50% do konce století. OSN očekává globální nárůst extrémních požárů i v oblastech, které jimi dosud nebyly zasaženy.

Image
Požárník hasí lesní požár v Portugalsku 31. července 2022 ( AFP / Patricia DE MELO MOREIRA)

Podle článku NASA z roku 2015 analyzujícího 35 let meteorologických dat se vlivem klimatických změn prodlužuje i období požárů, které nyní začíná dříve a trvá déle. Vědci zjistili, že se období požárů prodloužilo na čtvrtině povrchu Země obsahujícího vegetaci.

Během letošní vlny veder a lesních požárů v Evropě odborníci pro BBC uvedli, že mezi nimi existuje jasná souvislost. „Vlny veder a sucha jsou podporovány změnou klimatu a jsou naprosto určujícím faktorem v letech s masivním výskytem lesních požárů, jako například nyní,“ řekl Matthew Jones, klimatolog z University of East Anglia.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás