Zelenského poznámka o americké podpoře Ukrajině byla překroucena a vytržena z kontextu

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nevyzval Spojené státy, aby vyslaly „své syny a dcery“ na obranu jeho země, jak lživě tvrdí příspěvky sdílené od začátku března tisícovkami uživatelů sociálních sítí . Tato tvrzení vychází z krátkého videa ukrajinského prezidenta, které bylo ovšem vytrženo z kontextu. Z úplné verze videa totiž vyplývá, že Zelenskyj hovořil pouze o hypotetické situaci: řekl, že pokud by Ukrajina válku prohrála, Rusko by mohlo zaútočit na některou z členských zemí NATO, což by vtáhlo do konfliktu všechny členy aliance.

„USA budou muset poslat své syny a dcery stejným způsobem, jakým posíláme syny a dcery do války, a oni budou muset bojovat...a zemřou,“ měl Zelenskyj říct podle tohoto příspěvku z 1. března 2023, který na Facebooku sdílelo téměř 280 uživatelů. V textu dále stojí, že ukrajinský prezident „naléhal na NATO, aby šlo do války, pokud nechtějí dát dostatek zbraní“.

Příspěvek obsahuje 18sekundové video ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se simultánním překladem do angličtiny.

Další zavádějící příspěvky, například tento, tvrdí, že „občané USA vzali Zelenského prohlášení, jako osobní hrozbu“.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 13. března 2022

Podobné příspěvky se hojně šířily i ve slovenštině či v angličtině (zde, zde, zde), polštině a nizozemštině.

Falešná tvrzení o tom, že občané členských zemí NATO budou nuceni jít bojovat na Ukrajinu, se objevují již od začátku konfliktu a v některých zemích EU se staly součástí předvolebního boje. Agentura AFP o tom psala zde.

Ve skutečnosti však bylo video vytrženo z kontextu a z celého Zelenského prohlášení vyplývá, že nepředpokládal nasazení amerických vojáků na obranu své země a už vůbec k něčemu podobnému nevyzýval členské země NATO.

Místo toho spekuloval o tom, co by se mohlo stát, kdyby Spojené státy omezily svou podporu Ukrajině a Rusko napadlo členskou zemi NATO, jehož členem Ukrajina není.

Zelenského prohlášení

Video, které bylo sdíleno na sociálních sítích, je úryvek z téměř dvou a půlhodinové tiskové konference, kterou v den výročí zahájení ruské invaze 24. února pořídil deník The Telegraph.

Zavádějící příspěvky obsahovaly 18sekundový úryvek vystřižený ze Zelenského zhruba tříminutové odpovědi na konkrétní otázku, co by vzkázal těm občanům USA, kteří se domnívají, že jejich země poskytuje Ukrajině příliš velkou pomoc.

Zelenskyj poděkoval Američanům za jejich podporu, která od začátku konfliktu vystoupala již na miliardy dolarů. Poté popsal možné důsledky pro Spojené státy, pokud by Rusko ve válce zvítězilo.

Agentura AFP přeložila Zelenského odpověď z ukrajinského originálu. Zvýraznili jsme část, která byla vystřižena a prezentována mimo kontext:

„Amerika nikdy neopustí země NATO, nikdy. A pokud se stane, že Ukrajina (pomoc) nedostane - kvůli rozdílným názorům, protože se pomoc zpomaluje - Rusko dorazí až do zemí NATO. To se stane... A pak Spojené státy americké vyšlou své syny a dcery stejným způsobem, jakým dnes posíláme ty naše. A budou bojovat. Budou bojovat, protože je to NATO, a budou umírat, nedej bože, protože to je tragédie, strašná tragédie. Přeji Spojeným státům americkým jen mír a Ukrajině podporu.“

Anglický překlad ve videu Telegraphu interpretuje Zelenského prohlášení poněkud odlišně, ale význam zůstává v zásadě stejný.

Pakt vzájemné obrany NATO

Severoatlantická aliance neboli NATO byla založena dvanácti zeměmi v roce 1949 a v současnosti má 30 členů. Česká republika do NATO vstoupila společně s Polskem a Maďarskem 12. března 1999.

Zakládající dokument aliance obsahuje ustanovení o vzájemné obraně, tzv. Článek 5, podle kterého je útok na jednoho člena útokem na celou alianci. Tento článek byl v rámci NATO poprvé uplatněn po teroristických útocích z 11. září 2001 ve Spojených státech.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že na Ukrajinu nepošle americké jednotky. Při nedávném setkání s vedoucími představiteli ve Varšavě však zároveň prohlásil, že Spojené státy budou „bránit každý centimetr NATO“.

Od začátku války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu nepravdivých zpráv souvisejících s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma v češtině je k dispozici zde.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt US politics