Video, podle kterého měl být Zelenskyj v Praze „vypískán“, bylo zmanipulované

Záběry z příjezdu Volodymyra Zelenského na Pražský hrad během oficiální návštěvy 6. července 2023 ukazují, že ukrajinského prezidenta přivítal jásající dav. V následujících dnech se však na sociálních sítích rozšířilo falešné video, které mělo dokazovat, jak na Zelenského kráčejícího po boku českého prezidenta Petra Pavla dav píská a křičí „hanba“. Toto video však bylo zmanipulované: původní zvuková stopa se slavnostní hudbou Hradní stráže byla nahrazena pískotem a pokřiky pocházejícími z protestu z roku 2014, jejichž terčem byl bývalý prezident Miloš Zeman.

Stovky uživatelů sdílely na Facebooku příspěvek z 10. července 2023 (zde, zde), který obsahuje video s nápisem „Češi vypískali Zelenského a Pavla na Pražském hradě“. Video zachycuje oba prezidenty, jak společně kráčí na nádvoří Pražského hradu za zvuku pískotu a volání „hanba“.

Video bylo sdíleno také na TikToku. Hojně jej sdíleli i slovenští uživatelé, a to jak na Facebooku, tak na síti Telegram. Bylo sdíleno i v polštině.

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 17. července 2023

Video zachycuje Zelenského s Pavlem během návštěvy Prahy, která proběhla 6. července večer. V rámci oficiální návštěvy přijela Zelenského delegace na Pražský hrad, kde ji česká delegace přivítala na prvním nádvoří Pražského hradu.

Video kolující po sociálních sítích však bylo zmanipulováno. Původní zvuková stopa byla nahrazena výkřiky a pískotem. Podle organizace Demagog.cz pochází zvuk na videu z listopadu 2014 z demonstrace proti tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Zelenského návšteva na Pražském hradě

Video původně odvysílala stanice CNN Prima News a 6. července večer jej zveřejnila na svém kanálu YouTube jako součást kratší reportáže (odkaz na archiv). V levém horním rohu vidíme stejný světle šedý rámeček s modrým nápisem „Pražský hrad“ jako na zmanipulovaném videu.

Na delším živém záznamu zveřejněném na stejném kanálu (odkaz na archiv) vidíme, že po vzájemném pozdravení oba prezidenti několik minut zůstali na nádvoří, kde si poslechli státní hymny Ukrajiny a České republiky.

Během přestávek mezi hudbou, například v čase čase 2:11 nebo 3:22, je slyšet jásající dav a pokřiky „Sláva Ukrajině“. Fotografie z českých médií zachytily lidi shromážděné kolem hradní brány s ukrajinskými vlajkami a transparenty na podporu Ukrajiny (zde, zde). Agentura AFP nenašla žádné zprávy z důvěryhodných médií o tom, že by Zelenského během jeho návštěvy někdo vypískal. Naopak CNN Prima News napsala, že Zelenskyj sklidil „bouřlivý potlesk“ (zde, zde).

V čase 3:49 vidíme stejný záběr jako ve virálním videu. V pozadí však není slyšet žádné pískání ani výkřiky „hanba“, je slyšet pouze slavnostní pochod hraný orchestrem hradní stráže. Totéž můžeme vidět i v dalších videoreportážích z této události, například od ČT24 nebo britské stanice Sky News.

Zvukový záznam z roku 2014

Zvuky ze zmanipulovaného videa, které jako první identifikoval server Demagog.cz, pocházejí ze 17. listopadu 2014. Tehdejší prezident Miloš Zeman tehdy pronesl projev při odhalení pamětní desky u příležitosti 25. výročí sametové revoluce na pražském Albertově (tj. na místě, odkud studenti v listopadu 1989 zahájili svůj protestní pochod na Národní třídu). Přítomní demonstranti však prezidenta hlasitě vyzývali k odstoupení, pískali, křičeli a dokonce po něm házeli vajíčka, když se objevil na pódiu (zde, zde). Ze záznamu z této události (archivní odkaz) vyplývá, že moderátor na pódiu pronesl stejná slova, která jsou slabě slyšet i na zvukové stopě ve zmanipulovaném videu se Zelenským a Pavlem.

AFP vyvrátila i jiné tvrzení související s nedávnou návštěvou Zelenského v České republice, podle nějž měl ukrajinský prezident nohou upravovat stuhu na pamětní kytici. Od začátku války na Ukrajině jsme ověřili již celou řadu nepravdivých informací spojených s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma najdete zde, v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás