Ve zmanipulovaném videu generál Pavel údajně vyzývá k tomu, aby Česká republika vstoupila do války s Ruskem

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Generál ve výslužbě Petr Pavel od začátku války na Ukrajině mnohokrát zdůraznil, že by se česká armáda a vojska NATO obecně neměly bojů přímo účastnit. Pár dní před druhým kolem prezidentských voleb, kde se utká s bývalým premiérem Andrejem Babišem, se však na sociálních sítích začalo šířit zmanipulované video, ve kterém údajně vyzývá ke vstupu České republiky do války s Ruskem. Jedná se však o účelově sestříhaný záznam. Z původního videa jasně vyplývá, že Pavel řekl pravý opak, totiž že do přímého konfliktu s Ruskem Česko vstoupit nemůže.

Na devítisekundovém videu je vidět Petr Pavel pronášející následující větu: „Jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že vstoupíme do války s Ruskem.“

Video sdílely na Facebooku stovky uživatelů, například prostřednictvím tohoto příspěvku z 21. ledna 2023. Šířilo se také na Twitteru, na Telegramu, na různých webech (zde, zde) či řetězovými maily.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 25. ledna 2023

Na to, že se jedná o podvrh, upozornil na svém Twitterovém účtu sám Pavel:

V první části videa ukazující původní nezmanipulované záběry je v horní části uveden jako zdroj facebookový profil se jménem Moňa Gygy. Když jsme tento profil prohlédli, našli jsme příspěvek z 23. ledna, kde autorka uvádí, že video bylo určeno jen pro přátele a že požádala policii, aby vyšetřila, kdo záznam sestříhal do zmanipulované verze.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 25. ledna 2023

Původní nahrávku pořídila Moňa Gygy 19. ledna 2023 v Ostravě, kam Pavel zavítal v rámci předvolebního boje. Video později zveřejnil na Twitteru profil OstraVanda.

V původním videu se žena Pavla ptá, zdali není zbytečné posílat Ukrajině jen zbraně a další pomoc, když „potřebují pomoct armádě“.

Na to Pavel v čase 0:32 odpovídá: „Ono to nejde tak udělat. Kdybychom to tak udělali, tak vlastně vstoupíme do války s Ruskem, a to by bylo mnohem horší. Takže jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že jí dodáme kvalitnější zbraně, že budeme pokračovat v sankcích proti Rusku, protože přímo do toho vstoupit opravdu nemůžeme.“

Právě slova „vstoupíme do války s Ruskem“ (0:36) byla vystřižena z první části záznamu a v kratším zmanipulovaném videu naroubována na konec věty „A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že“. Výsledkem je Pavel zdánlivě pronášející slova: „A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že vstoupíme do války s Ruskem.“

Petr Pavel, bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky, který byl v letech 2015 - 2018 předsedou vojenského výboru NATO, v minulosti již mnohokrát vyloučil možnost přímé účasti vojsk NATO v bojích na Ukrajině. Hned v den ruské invaze na Ukrajinu zdůraznil, že NATO může Ukrajině pomoci jen logisticky a zpravodajsky:

„Přímá vojenská pomoc ze strany NATO Ukrajině teď možná není, protože Ukrajina není členem NATO. A pokud by NATO vstoupilo do situace bojovými jednotkami, tak naprosto vědomě vstupuje do konfliktu s Ruskem. Proto si myslím, že nasazení bojových jednotek se očekávat nedá.“

Den poté médiím řekl, že „NATO nemůže vojensky intervenovat do suverénní země, která není členem aliance“. Zároveň dodal: „Proto se NATO snaží Ukrajině pomáhat všemi možnými způsoby, s výjimkou přímého bojového nasazení.“

Od té doby tento svůj postoj do médií zopakoval mnohokrát. AFP se nepodařilo najít jediný záznam, kde by se Petr Pavel vyjadřoval pro vyslání vojsk ČR či jiné členské země NATO do boje proti ruským vojákům na Ukrajině. V počátečních fázích války hovořil pouze o možnosti zapojení NATO do zajištění bezpečných humanitárních koridorů pro prchající civilisty.

V březnu 2022, v době intenzivního ruského ostřelování ukrajinských měst, jako je Mariupol a Charkov, a útoků na kyjevská předměstí Irpiň či Buča, Pavel zvažoval (zde, zde) výraznější vojenské zapojení, ale pouze za účelem výcviku, logistiky a zajištění bezpečnosti uprchlických koridorů.

O zmanipulovaném videu psala řada českých médií (zde, zde, zde) včetně novin patřících Babišovi. Vyvrátili jej také factcheckeři z Demagogu a Manipulátorů.

Pavel se s Babišem utká v druhém kole prezidentských voleb již 27.-28. ledna. O falešných příspěvcích vykreslujících jej coby válečného štváče jsme již psali zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt