Toto video neukazuje blokádu humanitárního konvoje do Gazy v říjnu 2023, bylo natočeno v květnu 2021

Poté, co 7. října 2023 zaútočila palestinská militantní skupina Hamás na Izrael, zabila nejméně 1 400 lidí a zajala asi 200 rukojmích, obléhá Izrael pásmo Gazy, podniká letecké údery a stahuje k hranicím desítky tisíc vojáků. V důsledku této blokády bylo pásmo odříznuto od dodávek vody i pohonných hmot. V této souvislosti se na sociálních sítích začalo v mnoha jazycích šířit video, které má podle doprovodného textu zachycovat, jak Izrael blokuje humanitární konvoj na hranici s Egyptem. Agentura AFP však zjistila, že záběry pocházejí z května 2021, tudíž byly natočeny dávno před současným konfliktem. Na základě dohody, kterou mezi egyptskými a izraelskými představiteli zprostředkoval americký prezident Joe Biden, začala 21. října do Gazy proudit tolik odkládaná pomoc.

„Izrael zablokoval obrovský konvoj s humanitární pomocí pro pásmo Gazy,“ tvrdí příspěvky sdílené naFacebooku a na Telegramu, kde je během jednoho týdne zhlédly tisícovky lidí.

V přiloženém videu je podle textu vidět „pomoc získaná jak běžnými muslimy, tak mezinárodními organizacemi, včetně OSN a dalších západních charitativních organizací, plus velká zásilka z Turecka“, která ovšem nemůže přijet, neboť „Izrael a egyptský prezident El-Sisi zablokovali kontrolní stanoviště Rafah na hranici s Gazou.“

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 23. října 2023

Podobné příspěvky se šířily i v dalších jazycích, například v polštině, angličtině, francouzštině, španělštině či slovenštině.

Bojovníci Hamásu vtrhli do Izraele z pásma Gazy 7. října. Podle izraelských představitelů zabili během prvního dne útoku nejméně 1 400 lidí, většinou civilistů, které zastřelili, zmrzačili nebo upálili. Izrael uvádí, že ve střetech bylo zabito přibližně 1 500 bojovníků Hamásu, než jeho armáda získala kontrolu nad napadenou oblastí.

Více než 5 000 Palestinců, převážně civilistů, bylo zabito v Gaze během neustálého izraelského odvetného bombardování, uvedlo 23. října ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem.

Izrael nasadil desítky tisíc vojáků pro očekávanou pozemní invazi, jejímž cílem je zničit Hamás a zachránit asi 200 Izraelců a cizinců, které podle Izraele Hamás zajal jako rukojmí.

Tři konvoje s pomocí, skládající se z asi 50 nákladních aut, projely mezi 21. a 23. říjnem hraničním přechodem Rafáh a dostaly se k obyvatelstvu, které nutně potřebuje potraviny, vodu a zdravotnické potřeby.

Video pochází z května 2021

Na videu je kolona žlutých sanitek a stovky kamionů stojících na silnici uprostřed pouště před budovou s egyptskou vlajkou. Sanitky mají zelené pruhy, díky nimž je můžeme identifikovat jako egyptská zdravotnická vozidla.

Logo viditelné v pravém horním rohu, na němž je napsáno „النهار Al Nahar“ (což v arabštině znamená „Den“), odpovídá logu egyptského televizního kanálu, jak vyplývá z jeho profilů na Facebooku a YouTube.

Pomocí zpětného vyhledání videa za použití nástroje Google Lens se nám podařilo najít zprávu zveřejněnou 28. června 2021 na izraelské webové stránce s podobným obrázkem, jaký se vyskytuje ve virálním videu. Článek pojednává o využití hraničního přechodu s Egyptem k přepravě materiálu pro rekonstrukci Gazy.

Další vyhledávání nás dovedlo k videu zveřejněnému na YouTube 31. května 2021. Podle popisku v arabštině je na záznamu vidět, jak „Egypt posílá humanitární dar Palestincům v Gaze“.

Vyhledáním klíčových slov z popisu v arabštině na Facebooku pomocí nástroje „Who posted what“ a omezením vyhledávání na rok 2021 jsme zjistili, že původní video bylo zveřejněno 31. května 2021 na televizním kanálu Al Nahar. Jedná se o stejný kanál, kde jsme předtím našli logo (v červeném rámečku).

Popisek zní: „Egypt posílá největší konvoje podpory a pomoci Palestincům v Gaze, již potřetí...“.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku vlevo, snímek příspěvku na facebookovém účtu Al Nahar vpravo. Logo Al Nahar označila AFP červeně. Pořízeno 23. října 2023

Jedenáctidenní konflikt mezi Izraelem a Hamásem (odkaz na archiv) v květnu 2021 vedl k uzavření hranice mezi Egyptem a Izraelem. Díky příměří z 21. května 2021 začala do Izraelem blokované enklávy opět proudit humanitární pomoc.

Na fotografiích AFP z června 2021 vidíme na hraničním přechodu Rafáh nákladní automobily s humanitární pomocí, které čekají na vstup do Gazy poté, co bylo mezi oběma stranami dosaženo příměří.

Image
Buldozery zaslané Egyptem stojí na palestinské straně hraničního přechodu Rafáh 4. června 2021 ( AFP / SAID KHATIB)

Geolokace

Agentura AFP byla schopna určit zeměpisnou polohu oblasti viditelné na videu pomocí satelitních snímků Google a potvrdit, že se jedná o dálnici před hraničním přechodem Rafáh tak, jak je vidět z egyptské strany.

Hraniční přechod Rafáh je nejjižnějším výstupem z Gazy. Hraničí s egyptským Sinajským poloostrovem a je jedinou cestou do Gazy nebo z ní, kterou nekontroluje Izrael. Existují pouze dva další hraniční přechody z pásma Gazy a do něj: Erez na severu Gazy a Kerem Šalom na jihu. Oba byly po útocích Hamásu 7. října 2023 uzavřeny (odkaz na archiv).

Přechod Rafáh byl 10. října 2023 rovněž uzavřen.

Image

Silnice, kterou vidíme na videozáznamu, je Al-Arish Rafah Rd vedoucí ke kontrolnímu stanovišti. Agentura AFP označila shodné prvky barevnými kroužky: jedná se o stejnou malou bílou budovu (červená), pouliční lampu (fialová) a střechu vstupní budovy (zelená).

Image
Srovnání snímku z videa z roku 2021 (vlevo) se snímkem z Google Maps (vpravo). Pořízeno 19.října 2023. Barevné označení přidala AFP

Ve druhém srovnání jsme červenými a zelenými kroužky označili stejné části hraničního plotu, který se v čase 0:51 ohýbá do zatáčky, a také velké parkoviště.

Image
Srovnání snímku z videa z roku 2021 (vlevo) se snímkem z Google Maps (vpravo). Pořízeno 19.října 2023. Barevné označení přidala AFP

Na tomto třetím srovnání vidíme stejný zakřivený hraniční plot (označený červeně), další vstupní budovu (zeleně) a pravoúhlou zeď (fialově).

Image
Srovnání snímku z videa z roku 2021 (vlevo) se snímkem z Google Maps (vpravo). Pořízeno 19.října 2023. Barevné označení přidala AFP

Upravená zvuková stopa

Na soundtracku k původnímu videu Al Nahar je použita populární melodie egyptské zpěvačky Amal Maher. Na videu, které koluje s nepravdivým tvrzením, je však slyšet mužský hlas, který čte posvátné spisy v klasické arabštině.

Lze v něm mimo jiné rozeznat jména muslimského chalífy Omara ibn Al-Chattába a arabského generála Amra ibn Al-Ase, kteří žili v 7. století našeho letopočtu. Je slyšet mužský hlas, který říká: „Pošlu ti z Egypta konvoj se zbožím... Egypt má co říci a Egypt má svou historii.

Je přítomen v islámském světě a zůstane tam i nadále.“ Slova pocházejí z kronikou zaznamenané výměny názorů mezi oběma muži z roku 639 n. l., kdy na Arabském poloostrově zuřil hladomor. Se současným konfliktem mezi Hamásem a Izraelem zjevně nemají nic společného.

Konflikt mezi Hamásem a Izraelem v roce 2023

V době, kdy se zavádějící příspěvky začaly v polovině října 2023 šířit, humanitární pomoc skutečně čekala v Rafáhu na hranicích mezi Egyptem a Gazou.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres 15. října 2023 vyzval Hamás, aby propustil všechna rukojmí, a Izrael, aby umožnil vstup humanitární pomoci do pásma Gazy, a prohlásil, že Blízký východ je „na pokraji propasti“.

Dlouho odkládaná pomoc začala přicházet 21. října na základě dohody, kterou zprostředkoval americký prezident Joe Biden s egyptskými a izraelskými představiteli.

24. října 2023 Tvrzení bylo kategorizováno jako "nepravda".

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás