Toto video neukazuje Egypťany nesoucí Palestincům vodu a jídlo přes poušť
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 26/10/2023 v 10:45
- Aktualizováno 30/10/2023 v 15:00
- Článek přečtete za 9 min
- Autor: Sarah KHORCHI, AFP Francie, AFP Česká republika
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Obyčejní Egypťané překračují palestinskou hranici, aby přinesli vodu, potraviny a zásoby obyvatelům Gazy,“ tvrdí příspěvky, které se v češtině šířily na Facebooku in na Telegramu. Video, které zhlédly tisícovky uživatelů, zachycuje zástup mužů jdoucích pouští s velkými hranatými balíky na zádech.
Podobné příspěvky obsahující toto video byly hojně sdíleny i v jiných jazycích, například ve francouzštině , indonéštině, bulharštině či srbštině.
Podle oficiálních izraelských zdrojů zabili bojovníci Hamásu během prvního dne svého útoku na jih Izraele nejméně 1 400 lidí, většinou civilistů. Poté prý bylo při střetech zabito asi 1 500 bojovníků Hamásu, než izraelská armáda znovu získala kontrolu nad napadenou oblastí. Ozbrojenci Hamásu také zajali více než 200 rukojmích, včetně cizinců z desítky zemí. Většina z nich je stále naživu, oznámila 20. října izraelská armáda. Hamás dosud propustil pouze čtyři rukojmí.
Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví enklávy kontrolované Hamásem zemřelo k 24. říjnu 2023 v Gaze v důsledku izraelského odvetného bombardování 5 791 Palestinců, mezi nimiž je 2 360 dětí.
Palestinci zoufale potřebují humanitární pomoc, která uvízla v Egyptě na hranicích s Gazou. Mezinárodní organizace jako UNICEF a UNWRA varují před hrozící humanitární krizí. První konvoj s humanitární pomocí vstoupil do pásma Gazy přes hraniční přechod Rafáh teprve 21. října.
Záběry lidí nesoucích na zádech bílé balíky v poušti však nemají s probíhajícím konfliktem nic společného. Agentura AFP zjistila, že video bylo natočeno na egyptsko-lybijské hranici, nikoli v Gaze. Většina mužů nese cigarety, nikoliv jídlo a vodu.
Když se záběry z pouště objevily 13. října 2023 na sociálních sítích, byl přechod Rafáh na hranici mezi Gazou a Egyptem (jediný přechod do Pásma Gazy, který není pod kontrolou Izraele) uzavřen. Ve dnech 9. a 10. října byl přechod během necelých 24 hodin třikrát bombardován. Počtvrté byl zasažen 16. října. Poté se 22. října 2023 izraelská armáda omluvila za „náhodné ostřelování a zasažení egyptského stanoviště na hranici“ s Gazou.
Stovky kamionů uvízly na několik dní v egyptské Sinajské poušti, protože neměly povolení k přejezdu do 2,4milionové Gazy. Později USA zprostředkovaly dohodu, která umožnila dodávku pomoci.
Dne 21. října 2023 byli reportéři agentury AFP svědky průjezdu 20 kamionů egyptského Červeného půlměsíce, organizace odpovědné za doručování pomoci prostřednictvím různých agentur OSN, přes hraniční přechod Rafáh. Novináři AFP byli 23. října 2023 rovněž přítomni v okamžiku, kdy hranici překročil třetí konvoj.
Agentura AFP však nenašla žádné zprávy z hranice o tom, že by lidé nesli pomoc pěšky.
Staré video
Video bylo na platformě X (dříve známé jako Twitter) zveřejněno 7. září (odkaz na archiv), tedy téměř měsíc před začátkem současného konfliktu mezi Izraelem a Hamásem, jenž začal 7. října. Komentář u videa uvádí, že se jedná o hranici mezi Egyptem a Libyí.
V levém horním rohu záznamu je vidět logo sestávající se z modrého písmene „K“ a červeného čísla „24“. Na konci videa vidíme nápis „Kurdistan24.net“, což je médium se sídlem ve městě Erbíl v iráckém Kurdistánu. Na platformách tohoto média se nám však video nepodařilo najít.
Agentura AFP proto kontaktovala Kurdistan24, aby se o záběrech dozvěděla více.
Video bylo 13. října na sociálních sítích tohoto média zveřejněno, ale o několik hodin později bylo staženo, řekl agentuře AFP v telefonickém rozhovoru 18. října Jeher Ziyad, vedoucí sociálních sítí Kurdistan24.
„Viděli jsme toto video na sociálních sítích. V současném kontextu, kdy na internetu koluje spousta různých informací, jsme si mysleli, že jde o pravdivou informaci. Video jsme zveřejnili pod názvem ‚Egypťané pomáhají palestinskému lidu‘ v domnění, že jde o skutečnou informaci. Když jsme ale video zkontrolovali, zjistili jsme, že je staré, myslím, že pochází z roku 2020. Okamžitě jsme ho ze všech našich platforem odstranili,“ řekl Geer Ziad agentuře AFP.
Co tedy toto video skutečně ukazuje?
Pašeráci
Když do vyhledávacího řádku TikToku zadáte „Egyptians Palestine“, najdete v různých jazycích stejné video (zde, zde nebo zde) jako to, které zde AFP kontroluje. Jedná se o stejné záběry velkého množství mužů běžících pouští s hranatými balíky na zádech.
14. října pod příspěvkem šířícím nepravdivou informaci jeden z uživatelů napsal, že jde o „staré záběry pašeráků mezi Egyptem a Libyí“.
Pod tímto příspěvkem na X ze 7. září 2023 (odkaz na archiv) je video popsáno jako záběry z hranice mezi Egyptem a Libyí. V komentářích uživatelé tvrdí, že se jedná o pašeráky cigaret.
Na jednom z videí na TikToku, které agentura AFP našla pomocí vyhledávání klíčových slov a které údajně zobrazuje Egypťany cestující na palestinská území, je vidět, jak muži vyndávají z bílých tašek velké kartony. Pokud si obraz na krabicích přiblížíte, uvidíte červené logo na bílém pozadí. Zastavením videa v určitých místech lze v horní části krabic rozeznat dvě písmena, která vypadají jako „h“ a „p“.
Předpokládali jsme, že se jedná o cigarety, takže jsme na internetu vyhledali „hp cigarettes“. Z nalezených obrázků je patrné, že logo značky cigaret odpovídá tomu, co je vidět na videu.
Vyhledávání obrázků nás přivedlo na tuto facebookovou stránku s názvem H&P cigarettes (odkaz na archiv). Telefonní čísla začínající na +92 a názvy měst Láhaur, Péšávar, Karáčí a Multan naznačují, že společnost sídlí v Pákistánu.
Filipínská policie zveřejnila začátkem září na Facebooku tiskovou zprávu oznamující zabavení pašovaných cigaret. Policie označila cigarety H&P jako takzvané Illicit whites. Tento termín definuje legálně vyrobené cigarety určené především k nelegální distribuci.
Na dalším videu vidíme muže s taškou procházejícího v blízkosti kamery. Skrz látku tašky prosvítají tři tmavé pruhy tvořící velký podlouhlý ovál s písmeny „O“, „R“, „I“ a „S“.
Při vyhledávání jsme tedy zadali „ORIS cigarette brand“, které nás navedlo na značku cigaret s logem tvořeným třemi oválnými pruhy a nápisem „ORIS“.
Egyptsko-libyjská hranice
Zadáním klíčových slov „Libya Egypt border smuggling“ v arabštině do vyhledávače najdeme toto video (odkaz na archiv) zveřejněné na Facebooku 16. června 2022. Na záběrech jsou vidět muži v budově uprostřed pouště s hranatými balíky opatřenými popruhy. Objektiv se poté stočí do pouštní krajiny, kde je vidět zástup mužů nesoucích na zádech obdobné balíky.
Popis videa zní: „Egyptští pašeráci dokumentují své cesty přes libyjsko-egyptskou hranici, převážejí zboží neznámého druhu, původu a určení a využívají nedostatečného zabezpečení na hranicích obou zemí k naprosto pohodlnému pohybu“.
Při vyhledávání byly nalezeny také tyto záběry (odkaz na archiv) nahrané na TikTok v roce 2021. Opět na něm vidíme muže kráčející pouští nesoucí na zádech hranaté balíky. Popis v arabštině zní: „Pašování přes egyptské, libyjské a sallúmské hranice“.
Poomocí softwaru InVid-WeVerify jsme pořídili snímky z videa. Díky zpětnému vyhledávání na Googlu se nám podařilo najít to samé video na youtubovém kanálu marockého média Ifada (odkaz na archiv). Příspěvek je datován 8. září 2023 a jeho název v arabštině zní: „Video pašování zboží mezi egyptskými a libyjskými hranicemi“.
Mezi výsledky vyhledávání je také toto video (odkaz na archiv), jehož uživatel hledá místo, kde bylo natočeno. V arabštině tento uživatel vyvozuje, že se jedná o oblast Salúm (Salloum) na hranici mezi Egyptem a Libyí.
Jméno „Salloum“ se opakovaně objevovalo v popisu, názvu či komentářích u několika videí. Zadáním do Google Maps zjistíme, že se jedná o oblast (odkaz na archiv) v Egyptě poblíž libyjské hranice.
Abychom zjistili, zda se skutečně jedná o toto místo, prohlédli jsme si znovu video, které ověřujeme. Ve čtvrté sekundě je v pozadí na horizontu vidět zakřivená střecha budovy.
Pomocí Google Maps jsme prohledali oblast severně od egyptsko-libyjských hranic, v okolí Salúmu. Podařilo se nám najít budovu, která vypadá jako ta na videu. Jedná se o hraniční přechod, který je vidět také na tomto videu (odkaz na archiv) z Centra pro informace a podporu rozhodování egyptské Rady ministrů z 24. září 2023.
Další články AFP o dezinformacích týkajících se izraelsko-palestinského konfliktu jsou k dispozici v angličtině zde, ve francouzštině pak zde.
30. října 2023 Kvůli chybě v překladu jsme odstranili zmínku o jezeře Bardawill.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás