Billboard, na kterém je podpora Ukrajině zdánlivě nahrazována podporou pro Izrael, byl zmanipulovaný

Během listopadu se na sociálních sítích šířily příspěvky s videem obsahujícím billboard americké televizní stanice ABC, na němž byl slogan „stojíme při Ukrajině“ zdánlivě nahrazen heslem na podporu Izraele. Příspěvky se tak snaží ironizovat zahraniční politiku Spojených států a to, jak média o zmíněných konfliktech referují. Společnost, které billboard patří, však uvedla, že žádnou takovou reklamu nezveřejnila. Záběry z místa zachycené agenturou AFP a dalšími médii potvrzují, že dotyčný billboard ve skutečnosti propagoval animovaný film.

„Milovat Ukrajinu už není v módě. Nyní musíme milovat Izrael!“ stojí v tomto příspěvku z 13. listopadu 2023. Na síti Telegram jej zhlédly tisíce lidí.

Příspěvky obsahují záběry na digitální billboard v New Yorku, na němž je vyobrazena ukrajinská vlajka se sloganem „stojíme při Ukrajině“. Ta je vzápětí nahrazena vlajkou Izraele a text se změní na „stojíme s Izraelem“. Příspěvky upřesňují, že se jedná o reklamu televizní stanice ABC.

Stejné příspěvky se šířily také v angličtině či slovenštině. Nejstarší příspěvek, který se agentuře AFP podařilo dohledat, byl zveřejněn 9. listopadu zde v ruštině.

Image
Snímek nepravdivého příspěvku na Facebooku pořízený 27. listopadu 2023

Zmíněné video s billboardem se objevilo více než měsíc po neočekávaném útoku ozbrojenců z islamistického hnutí Hamas, při němž 7. října podle izraelských úřadů zahynulo 1 200 lidí. Při tomto útoku odvlekli ozbrojenci Hamásu více než 200 rukojmích do pásma Gazy a Izrael v Gaze zahájil intenzivní vojenskou kampaň proti Hamásu.

Podle ministerstva zdravotnictví Pásma Gazy, jež je pod kontrolou Hamásu, bylo k 27. listopadu v oblasti zabito téměř 15 000 lidí, z nichž většinu tvořili civilisté, včetně tisíců dětí.

Od 24. listopadu panuje mezi Izraelem a Hamásem dočasné příměří, během něhož bylo zatím propuštěno několik desítek rukojmých. Izrael výměnou propustil 117 palestinských zajatců a dalších 19 cizinců, jak napsala AFP 27. listopadu.

Diskuse o změně priorit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 4. listopadu prohlásil, že mezinárodní veřejnost přesouvá svou pozornost na konflikt v pásmu Gazy a odklání se od probíhající ruské invaze na Ukrajinu.

Americkému prezidentovi Joe Bidenovi se začátkem listopadu (archiv) nepodařilo ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, prosadit další společný balíček pomoci pro Ukrajinu a Izrael. Poslanci schválili pouze pomoc pro Izrael ve výši 14 miliard dolarů. Neočekává se však, že by návrh prošel Senátem, kde mají většinu demokraté. Biden také naznačuje, že i když projde, může jej vetovat.

Diskuse na toto téma tedy sice stále probíhají, ale to nic nemění na faktu, že billboard v New Yorku údajně ironizující změnu priorit zahraniční pomoci USA je falešný. Jedná se o poslední případ z řady podobných manipulací, jež jsme v AFP vyvrátili, například zde či zde.

„Uvedená reklama je skutečně falešná,“ uvedl Jason King, mluvčí společnosti Clear Channel Outdoor, která zmíněné elektronické billboardy vlastní a jejíž logo je na videu vidět. „Na našich plochách neběží a nikdy neběžela.“

Zdroj z televize rovněž uvedl, že údajný vzkaz není reklamou společnosti ABC.

Reklama na animovaný film

AFP geolokalizovala polohu billboardů na roh Západní 50. ulice a 7. avenue (archiv), a to pomocí okolních budov a podniků v blízkosti Times Square, včetně kavárny Majestic Delicatessen, která se nachází v parteru pod poutači.

Novinář agentury AFP v New Yorku, jenž 14. listopadu přibližně v 17:30 místního času (23:30 SEČ) křižovatku navštívil, vyfotografoval oba billboardy a potvrdil, že na obou byla reklama na animovaný film „Trollové 3“ (archiv). Původní název v angličtině zní „Trolls Band Together“ (archiv).

Film měl v českých kinech premiéru 16. listopadu 2023 a ve Spojených státech o den později.

Image
Fotografie s billboardy k filmu „Trollové 3" v New Yorku pořízená agenturou AFP 14. listopadu 2023 ( AFP)
Image
Fotografie s billboardy k filmu „Trollové 3" v New Yorku pořízená agenturou AFP 14. listopadu 2023 ( AFP / Andrea BAMBINO)

 

 

Novinář BBC News na síti X 14. listopadu požádal čtenáře, aby mu poslali snímky billboardů na křižovatce. Odpovědi (archiv) obsahovaly fotografie a videa, na nichž byla vidět stejná reklama na film „Trolls Band Together“.

Agentura AFP navíc v příspěvku na X (archiv) nalezla video zachycující propalestinské demonstranty pochodující kolem křižovatky. Na záběrech je vidět totožná reklama na zmíněný film. Pocházejí z 10. listopadu, takže se na síti objevily jen den poté, co bylo na Telegramu zveřejněno zmanipulované video ukazující falešnou reklamu s izraelsko-ukrajinskou tematikou.

Image
Snímek sítě X dříve známé jako Twitter pořízený agenturou AFP 14. listopadu 2023

Ruskou válku na Ukrajině od začátku provází záplava dezinformací na sociálních sítích. Agentura AFP napsala na toto téma desítky článků jak v češtině, tak v dalších jazycích, například ve slovenštině a angličtině.

O dezinformacích spojených s konfliktem mezi Hamásem a Izraelem jsme informovali například zde, zde, zde, zde či zde. Úplný seznam v angličtině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás