Tyto záběry nezachycují zničení budovy palestinského parlamentu v Gaze

Izraelská armáda 14. listopadu 2023 oznámila, že obsadila sídla státních institucí v Gaze spravované Hamásem, včetně budovy parlamentu, vládních budov a policejního ředitelství. V této souvislosti se na sociálních sítích, ale i v několika respektovaných českých a slovenských médiích, objevilo video zachycující mohutný výbuch budovy, jež mělo údajně ukazovat zničení palestinského parlamentu v Gaze. Satelitní snímky sice potvrzují, že parlament v Gaze byl mezi 14. a 15. listopadem skutečně poškozen, ale nejedná se o budovu zachycenou na zmíněném videu. Ta se nachází více než 6 kilometrů jižněji, ve vesnici Juhor ad-Dik.

Na internetu se 15. listopadu objevilo video zachycující mohutný výbuch budovy, kterou okamžitě zahalí tmavý dým. Uživatelé sociálních sítí video sdíleli na Facebooku i Telegramu spolu s popiskem „IDF bombardovali budovu parlamentu v Gaze“ (IDF je zkratka pro Izraelské obranné síly, pozn. red.).

Image
Snímek nepravdivého příspěvku na Facebooku pořízený 4. prosince 2023

Stejné video s podobnými tvrzeními se šířilo i v mnoha dalších jazycích, včetně slovenštiny, angličtiny, francouzštiny, portugalštiny, španělštiny či polštiny.

V češtině a slovenštině se však video objevilo na několika jinak důvěryhodných webech mainstreamových médií. Odkaz na něj sdílela například agentura ČTK s odvoláním na izraelské zdroje, které video s nesprávným tvrzením rovněž publikovaly (archiv). Snímek z videa se krátce poté objevil jako hlavní obrázek ve zprávě zveřejněné na internetových stránkách slovenské televize TA3, přičemž celé video bylo do článku vloženo jako příspěvek ze sítě X.

Video sdílely prostřednictvím zprávy ČTK také zpravodajské weby Seznam Zprávy nebo Echo24 a odkaz na něj se objevil i na stránkách veřejnoprávního Českého rozhlasu. V době psaní tohoto článku portál Seznam Zprávy původní článek upravil a uvedl fakta na pravou míru.

Izraelská armáda již více než měsíc vede v Pásmu Gazy rozsáhlou vojenskou operaci v odvetě za útok Hamásu na Izrael ze 7. října 2023. Dne 14. listopadu oznámila (archiv), že obsadila „parlament Hamásu, vládní budovy, policejní velitelství Hamásu a strojírenskou školu používanou k výrobě a vývoji zbraní“.

Při původním útoku Hamásu na izraelské území zahynulo podle izraelských údajů přibližně 1 200 lidí, většinou civilistů, a 240 jich bylo zajato. Izrael následně vyhlásil cíl „zničit“ Hamás a zahájil intenzivní bombardování palestinského území v Pásmu Gazy, které trvalo až do uzavření krátkodobého příměří 24. listopadu.

Toto příměří, které pomohli vyjednat zástupci Egypta a Spojených států a které vypršelo v pátek 1. prosince, podle aktuálních zpráv umožnilo propuštění a výměnu 80 izraelských rukojmích a 240 Palestinců držených v izraelských věznicích.

Podle vlády Hamásu bylo od začátku izraelské ofenzívy při bombardování zabito více než 15 500 Palestinců, většinou žen a dětí.

Pásmo Gazy, malá a velmi hustě obydlená oblast, je od roku 2007 vystaveno pozemní, námořní a letecké blokádě ze strany Izraele. Od 9. října je zcela obleženo.

Podle OSN bylo v důsledku války vysídleno přibližně 1,7 milionu z 2,4 milionu obyvatel enklávy. Více než polovina domů v Pásmu Gazy byla poškozena nebo zničena.

Budova palestinského parlamentu byla skutečně poškozena

V Pásmu Gazy skutečně existuje budova palestinského parlamentu neboli Palestinské legislativní rady, ale jedná se o zcela jinou budovu, než jaká je zobrazena na videu.

Parlament, který má zasedat v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu, kde sídlí i vláda Palestinské samosprávy, již několik let nefunguje a v roce 2018 byl oficiálně rozpuštěn.

Od roku 2007, kdy Hamás vytlačil Palestinskou samosprávu z Gazy, jsou tato dvě palestinská území spravována dvěma paralelními autoritami.

Jak ukázala analýza deníku New York Times ze 16. listopadu, budova parlamentu v Gaze byla částečně zničena. Noviny zveřejnily satelitní snímky, které ukazují, že budova byla částečně zničena jen několik hodin poté, co izraelské síly obsadily tuto část města.

„Na snímku zveřejněném v úterý jsou budova i přilehlý park neporušené. Snímek pořízený o den později ukazuje poškozené budovy, zřícené střechy a trosky kolem budov. Park byl srovnán se zemí buldozerem,“ uvedly internetové stránky amerického listu.

V řadě zpravodajských článků, například na izraelském webu i24 News nebo na českém webu Echo24, se objevuje také fotografie izraelských vojáků, kteří po získání kontroly nad oblastí pózují s izraelskou vlajkou a žlutozelenou vlajkou První brigády Golani v parlamentním sále v Gaze.

Image
Snímek webu i24News s fotografií izraelských vojáků v parlamentním sále v Gaze pořízený 16. listopadu 2023

Díky fotografiím v archivu AFP se nám podařilo potvrdit, že se skutečně jedná o budovu Palestinské legislativní rady v Pásmu Gazy.

Image
Sněmovna Palestinské legislativní rady v pásmu Gazy, červenec 2017 ( AFP)

Určení umístění budovy parlamentu v Gaze

Budova Palestinské legislativní rady se nachází na ulici Omer El Mokhtar ve městě Gaza (archiv). Budova se vyznačuje výraznými architektonickými prvky, například snadno rozpoznatelnou bílou kopulí.

Image
Palestinci kráčejí před budovou parlamentu v Gaze 17. ledna 2021 ( AFP / MAHMUD HAMS)
Image
Snímek parlamentu v Gaze z Google Maps pořízený 16. listopadu 2023
Image
Snímek z Google Maps pořízený 16. listopadu 2023, na němž je budova parlamentu označena červeným hrbem.

 

 

Jak je patrné z výše uvedených snímků, budova parlamentu v Gaze se nachází v hustě zastavěné oblasti. Budova na videu, které se stalo virálním na sociálních sítích, nemá kopuli a v blízkosti budovy na záběrech nejsou žádné další zastavěné oblasti.

Budova na videu s výbuchem stávala ve vesnici Juhor ad-Dik

O zničené budově na videu se nám podařilo dohledat další dostupné informace.

Všimli jsme si, že některé verze videa obsahují vodoznak „בטלגרם החדשות החמות“, což jsme z hebrejštiny přeložili jako „Horké zprávy na Telegramu“. Na telegramovém kanálu Telegramu s tímto názvem jsme našli stejné video zveřejněné 15. listopadu ve 14:08 s popiskem: „Budova parlamentu Hamásu, kde se fotili vojáci Golani, byla vyhozena do povětří“.

Jedná se o nejranější verzi videa, kterou se agentuře AFP podařilo najít. Tato verze trvá téměř minutu a půl, tedy déle než většina sdílených verzí videa, které mají kolem 13 sekund. Na delší verzi z Telegramu slyšíme lidi v uniformách mluvící hebrejsky.

Při analýze videozáznamu jsme identifikovali řadu prvků na budově a v jejím okolí, včetně šesti věží na střeše. Vedle budovy je také vidět strom.

Díky informacím v komentářích uživatelů (archiv), znalých budovy a místa, kde bylo video natočeno, agentura AFP lokalizovala její polohu na Google Maps. Budova se skutečně nachází ve vesnici Juhor ad-Dik v centrální části Pásma Gazy, jen několik desítek metrů od školy, jejíž sportovní hřiště je na satelitním snímku dobře viditelné (archiv).

Image
Snímek příspěvku na Facebooku pořízený 16. listopadu 2023. Věže na budově a strom vedle ní byly barevně označeny agenturou AFP
Image
Snímek z Google Maps pořízený 16. listopadu 2023. Věže na budově a strom vedle ní byly barevně označeny agenturou AFP

 

 

Služba Street View v Google Maps není pro tuto lokalitu dostupná, takže jsme vyhledali další fotografie města Juhor ad-Dik. Na jedné fotografii z července 2020 dostupné v Google Maps je na pozadí vidět i budova z videa (archiv). Při bližším pohledu je vidět i stejných šest věží.

Image
Vlevo snímek Google Maps pořízený 22. listopadu 2023, vpravo snímek videa sdíleného na Telegramu. Budova v Juhor ad-Dik vyznačená červeně

Vzhledem k probíhajícímu konfliktu se agentuře AFP nepodařilo kontaktovat místní obecní úřady a zjistit, k jakým účelům budova sloužila. Je však zřejmé, že se nejednalo o budovu Palestinské legislativní rady v Gaze.

Vesnice Juhor ad-Dik je od budovy parlamentu vzdálena více než 6 kilometrů.

Vesnice rovněž utrpěla rozsáhlé škody během izraelské ofenzívy v roce 2009 (archiv).

Image
Snímek Google Maps pořízený agenturou AFP dne 16. listopadu 2023

Boje v Juhor ad-Dik

Právě poblíž vesnice Juhor al-Dik zahájila izraelská armáda na konci října pozemní operaci v Pásmu Gazy.

Deník The New York Times 28. října (archiv) po analýze záběrů izraelské armády z předchozího dne napsal, že „kolona tanků“ míří „na západ k vesnici Juhor ad-Dik“ nacházející se jihovýchodně od města Gazy.

„V oblasti dlouhé asi jednu míli [1,6 km, pozn. red.] v Juhor ad-Dik je pozorováno ostřelování budov, včetně těch, které vypadají jako domy a obytné bloky. Vesnice se nachází severně od evakuační linie, kterou Izrael určil 13. října, když nařídil všem obyvatelům ze severu Pásma Gazy, aby se přesunuli na jih,“ uvádí zpráva o válce mezi Izraelem a Hamásem.

Americký Institut pro studium války (ISW) 30. října napsal: „Izraelské síly provedly operaci k vyčištění silnice vedoucí z Juhor al-Dik k silnici Salah al-Din v Pásmu Gazy, po níž se z oblasti stáhly.“

Podle turecké tiskové agentury zaútočili 19. listopadu bojovníci brigád al-Kassám, ozbrojeného křídla Hamásu, na izraelskou armádu u vesnice Juhor al-Dik a zabili šest izraelských vojáků (archiv).

Konflikt mezi Hamásem a Izraelem vedl k mnoha dezinformacím na internetu. Mnoho z těchto nepravdivých zpráv již agentura AFP vyvrátila v češtině (zde, zde, zde, zde či zde), v angličtině, francouzštině či například v němčině.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás