Kupní smlouva, podle níž měl Zelenskyj koupit bývalou Goebbelsovu vilu, byla zfalšovaná

Nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels žil během Třetí říše ve vile Bogensee ležící nedaleko Berlína. Koncem prosince 2023 se na sociálních sítích začala šířit zpráva o tom, že vilu v říjnu 2023 koupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Toto tvrzení je však nepravdivé. Notářka, která měla údajně kupní smlouvu na nemovitost potvrdit, agentuře AFP sdělila, že se jedná o padělek. Podle berlínských úřadů, které jsme oslovili, byla vila před deseti lety skutečně na prodej, ale žádný kupec se nenašel.

„Dům na Bogensee“ byl „darem Adolfa Hitlera nacistickému ministrovi propagandy Josephu Goebbelsovi k jeho 39. narozeninám. Od roku 2000 se berlínská městská vláda snaží pro tuto nemovitost najít kupce. Novým vlastníkem je offshore společnost vlastněná Zelenským,“ tvrdí tento facebookový příspěvek z 29. prosince 2023. Další tisíce uživatelů jej zhlédly také na síti Telegram, například zde či zde

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 11. ledna 2024

Obdobná tvrzení se objevila i v němčině (zdezde či zde) a dalších jazycích včetně slovenštiny, maďarštiny, francouzštiny, bulharštiny či polštiny

Některé z příspěvků obsahovaly video pocházející z účtu pod jménem „Sabine Mels“. Ve videu, které bylo 24. prosince rovněž zveřejněno na YouTube, se Mels představuje jako členka antifašistického hnutí Antifa a bývalá zaměstnankyně společnosti BIM a uvádí tvrzení, která údajně slyšela od „bývalého kolegy z BIM“. BIM, neboli Berliner Immobilienmanagement GmbH, je státní podnik, který spravuje nemovitosti ve vlastnictví berlínských spolkových úřadů.

Článek o údajném nákupu zveřejnil také ruský web „Komsomolskaja pravda“.

Ve zmíněném videu vystupuje žena mluvící německy bez výrazného přízvuku. Tvrdí, že smlouvu na vilu dostala od svého bývalého kolegy. Poté, co stručně nastíní historii nemovitosti, vysvětluje, že se ji spolková země Berlín snaží prodat již 20 let. Na konci videa ukazuje údajnou kupní smlouvu s datem 11. října 2023, podle níž společnost BIM údajně prodala nemovitost na adrese Platz der Freundschaft 1A ve Wandlitzu společnosti Film Heritage Inc. za 8,12 milionu eur. Žena tvrdí, že vlastníkem společnosti Film Heritage Inc. je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Tvrzení o tom, že vila měla být prodána, je však nepravdivé.

Údajná kupní smlouva je plná chyb

Dokumenty o prodeji nemovitosti Vila Bogensee byly zfalšovány.

Podle snímků měla kupní smlouvy vypracovat notářka Friederike Schulenburg. Ta však pro portál t-online uvedla, že smlouva je padělaná.

Schulenburg 3. ledna 2024 v telefonickém rozhovoru agentuře AFP vysvětlila, že jako notářka nepracuje již více než 10 let. V Německu smí notář vykonávat své povolání pouze do věku 70 let, ovšem Friederike Schulenburg je již 80 let. Tuto věkovou hranici stanoví Spolkový zákoník pro notáře. Schulenburg proto nemohla dne 11. října 2023 sepsat a potvrdit kupní smlouvu. Jako notářka v penzi je uvedena i na internetových stránkách Berlínské advokátní komory.

„Je to celkem hloupý podvrh,“ řekla Schulenburg. „Nesedí ani forma, ani obsah.“ Například pravý horní roh první strany není obvykle začerněný. A nadpis „Kupní smlouva“ je prý na oficiálním dokumentu „naprostý nesmysl“.

Na takzvané titulní straně musí být uvedeno slovo „projednáno“ (německy „verhandelt“, pozn. red.) a musí být uvedeno jméno a adresa notáře. „Je tam napsáno jen ‚sídlo úřadu‘,“  zdůraznila.

Neobvyklé je podle ní také to, aby na této stránce byly uvedeny smluvní strany. Nesprávný byl i její podpis, protože se prý vždy podepisovala jako „Dr. Schulenburg“, a nikoliv „F. Schulenburg“ jak je tomu na padělaném dokumentu. Vzhledem k tomu, že byl dokument zfalšován, prý hodlá „podniknout právní kroky“.

Image
Snímek kupní smlouvy z videa na YouTube; červeně zvýrazněné prvky dokazují, že se jedná o podvrh. Pořízeno agenturou AFP 3. ledna 2024

Mezi společností Film Heritage Inc. a ukrajinským prezidentem skutečně existuje spojitost: z dokumentů Pandora Papers, které informují o daňových únicích bohatých osobností po celém světě a byly zveřejněny v říjnu 2021, vyplývá, že společnost Film Heritage Inc. dříve vlastnil Zelenskyj a v roce 2019 ji převedl na svou manželku Olenu Zelenskou.

Zmínku o Zelenském v dokumentech Pandora Papers již dříve zneužila ruská propaganda v roce 2022 k šíření falešných tvrzení o tom, že ukrajinský prezident údajně čelí v Německu obvinění z korupce.

Vila Bogensee je ve vlastnictví spolkové země Berlín

Společnost BIM nám 3. ledna 2024 sdělila, že „tyto informace jsou nepravdivé“. BIM je státní podnik vlastněný spolkovou zemí Berlín, jenž je mimo jiné zodpovědný za správu veřejných budov ve vlastnictví této spolkové země. Mluvčí finančního odboru administrativy berlínského senátu to potvrdila e-mailem ze dne 4. ledna 2024: „Nemovitost je ve vlastnictví spolkové země Berlín.“

Nemovitost Vila Bogensee má bohatou historii. Od roku 1913 je ve vlastnictví státu Berlín. Od roku 1936 vila sloužila jako Goebbelsova druhá rezidence a doživotní oficiální sídlo a také jako místo konání různých akcí, jak vysvětluje Leibnizovo centrum pro soudobé dějiny v Postupimi v digitálním projektu na této stránce. Poté, co ji Rudá armáda po druhé světové válce krátce využívala jako vojenskou nemocnici, se do vily Bogensee - známé také jako „Waldhof“ - v březnu 1946 nastěhovala komunistická Svobodná německá mládež (FDJ) se svou takzvanou Ústřední školou vedení mládeže.

Od 50. let 20. století byly na tomto místě postaveny další výukové a obytné budovy pro vysokou školu FDJ a po sjednocení Německa v roce 1990 se do jedné z budov přestěhovalo vzdělávací centrum Mezinárodní federace pro sociální práci. Od roku 1999 je areál prázdný. V roce 2021 média informovala o odhalení plánů hnutí Reichsbürger, skupiny odmítající suverenitu německého státu, která chtěla areál využít pro své aktivity.

Naposledy se společnost BIM pokoušela vilu prodat asi před deseti lety, vysvětlila mluvčí Johanna Steinke. To agentuře AFP potvrdil i úřad senátu. „Provázel to složitý proces, jenž byl po několika letech  neúspěšně ukončen,“ vysvětlila Steinke. Nepřišly totiž „žádné reálné nabídky“.

Mluvčí dále vysvětlila, že dnes je již politika Berlína v oblasti nemovitostí jiná: „Pozemky ve vlastnictví spolkové země se již mnoho let neprodávají.“

K případu lokality Bogensee Steinke uvedla: „Jednáme se spolkovou vládou, obcí Wandlitz a spolkovou zemí Braniborsko o možném rozvojovém potenciálu celé lokality.“ Podle ní se jedná o pozemky, které by mohly být využity k výstavbě. Vzhledem k tomu, že dům je prázdný a „nutně potřebuje rekonstrukci“, jedná se o „zdlouhavý proces“.

Mluvčí úřadu senátu rovněž potvrdila, že „pozemek ani jeho jednotlivé části“ nebyly prodány. „Objekt se nevyužívá od roku 2001.“ Nemovitost je také zapsána na seznamu památek podle braniborského zákona o ochraně památek.

BIM o Sabině Mels nic neví

Kromě kupní smlouvy vyvrátila polečnost BIM také tvrzení ženy na videu, že je bývalou zaměstnankyní společnosti. „Osobu se jménem Sabine Mels jsme nezaměstnávali a nezaměstnáváme,“ řekla Steinke. „Takže i toto jméno je vymyšlené.“

Již od začátku ruské invaze na Ukrajinu jsou údajné nemovitosti a další majetek ukrajinského prezidenta Zelenského častým terčem dezinformací. Například v roce 2023 se na sociálních sítích šířilo nepravdivé tvrzení, že Zelenskyj vydělává 11 milionů dolarů měsíčně a má vilu na Floridě.

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás