Ondřej Vetchý se nefotil v tričku s nášivkou praporu Azov, jde o fotomontáž

Herec Ondřej Vetchý se již dlouho veřejně angažuje na podporu Ukrajiny a mimo jiné pomáhá vybírat peníze na drony pro ukrajinskou armádu. Na sociálních sítích se však v uplynulých dnech začal šířit hoax v podobě fotografie ukazující Vetchého v tričku s nášivkou ukrajinského praporu Azov, který proruská propaganda hojně využívá jako symbol krajně pravicového extremismu. Jedná se o zmanipulovanou fotografii, jež byla původně pořízena během charitativní akce pořádané sdružením D.R.A.K. Na původní fotografii má Vetchý na tričku logo speciální policejní jednotky která zajišťuje ostrahu jaderné elektrárny Dukovany.

Zmanipulovanou fotografii sdílely stovky uživatelů Facebooku například prostřednictvím tohoto příspěvku ze 4. ledna 2024. Vetchý má na ní zelené tričko se znakem ukrajinského vojenského oddílu Azov. 

Na pozadí vlaje ukrajinská vlajka a stojí pomník nacionalistického vůdce Stěpana Bandery. Obrázek koloval i na síti X, například zde či zde

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 8. ledna 2024

Zmanipulovaná fotografie z charitativní akce 

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se nám podařilo nalézt původní fotografii Ondřeje Vetchého, která odznak praporu Azov neobsahuje. Jedná se o snímek z charitativní akce (archiv) pořádané loni spolkem D.R.A.K., který pomáhá rodinám, sociálně slabým a lidem s tělesným postižením.

Ze srovnání fotografie sdílené na sociálních sítích se snímkem z webu spolku D.R.A.K. jasně vyplývá, že se jedná o jeden a týž snímek:

Image
Srovnání snímku z nepravdivého facebookového příspěvku (vlevo) se snímkem z webu D.R.A.K. (vpravo). Barevné označení doplnila AFP

AFP se obrátila na ředitele sdružení D.R.A.K. Ladislava Kořínka, který nám 9. ledna 2024 po telefonu potvrdil, že snímek byl pořízen během charitativní akce v prosinci 2022.

O zmanipulované fotografii již také informovaly weby Manipulatori.cz či Forum24.cz

Logo na Vetchého tričku nese nápis „Speciální jednotka“, pod nímž je obrázek tygra cenícího zuby a stylizovaný znak atomu. Pomocí těchto klíčových slov se nám podařilo zjistit, že se jedná o znak Speciální jednotky Dukovany, tj. policejního oddílu, který zajišťuje ostrahu jaderné elektrárny Dukovany a je součástí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.  

Image
Snímek loga Speciální jednotky Dukovany z její facebookové stránky (vlevo) a logo na tričku Ondřeje Vetchého na fotografii z webové stránky sdružení D.R.A.K. (vpravo)

Ondřej Vetchý podporuje Ukrajinu dlouhodobě

Ondřej Vetchý se svou podporou Ukrajiny nijak netají. Spolu s náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky Karlem Řehkou (archiv) například založil spolek Skupina D, jež si dává za cíl poslat ukrajinským silám alespoň 10 000 dronů.

Spolku, který byl založen koncem roku 2023 ((1, 2, 3), podařilo během pár dní vybrat již přes 25 milionů korun. 

Na propagaci této sbírky Vetchý natočil videoklip (archiv), ve kterém vyzdvihuje odkaz českých letců, který se za druhé světové války přidali k britskému letectvu a bojovali proti nacistickému Německu.

Ve videu vyzývá občany, aby se zapojili do sbírky pro Ukrajinu bojující s Ruskem, neboť „jinak jeho chuť poroste a my budeme další na řadě“.

Problematická minulost praporu Azov

Prapor Azov, který je dnes součástí ukrajinských ozbrojených sil, má kořeny ve stejnojmenné ultranacionalistické dobrovolnické skupině, jež v minulosti používala symboly spojené s neonacistickou ideologií. Prokremelská propaganda obviňuje ukrajinskou vládu z neonacistických sklonů a uvádí to jako důvok k ruské invazi v únoru 2022.

Nášivka na Vetchého tričku na zmanipulované fotografii je odznakem praporu Azov, který je snadno dostupný na internetu, například zde. Oficiální webová stránka Azova se nachází zde

Co se týče Stěpana Bandery, jehož socha se nachází na pozadí zmanipulovaného snímku, jedná se o kontroverzního vůdce hnutí ukrajinského národního obrození v letech 1941–1959, který bojoval za vytvoření nezávislého Ukrajinského státu. Zatímco pro mnoho Ukrajinců byl symbolem boje za nezávislost Ukrajiny, mnoho obyvatel Ruska ale také Polska jej považovalo za fašistu, teroristu a nebezpečného ultranacionalistu. V minulosti jsme již o něm psali zde.

Po uzavření tzv. Minské dohody (archiv) v září 2014 byla tato polovojenská skupina začleněna do oficiální ukrajinské armády. 

AFP se však nepodařilo dohledat žádnou zmínku o tom, že by Vetchý specificky podporoval toto uskupení. Vyhledáváním pomocí různých kombinací klíčových slov jako „Ondřej Vetchý“, „Azov“ či „prapor“ jsme našli pouze další zavádějící příspěvky se zmanipulovanou fotografií a články v médiích, které je označovaly za proruskou propagandu (např. zde či zde). 

O dezinformacích spojených s praporem Azov jsme již v minulosti psali například zde či slovensky zde. Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás