Satirická videa se „synem ukrajinského prokurátora“ jsou součástí prokremelské propagandy

Už od července 2023 sdílely tisíce uživatelů na sociálních sítích různá satirická videa s mužem chlubícím se luxusními auty na exotických místech, přičemž hlas na videu vždy tvrdil, že jde o „syna ukrajinského prokurátora“. Tato videa sdílela i řada prokremelských kanálů, ovšem bez kontextu toho, že se jedná o vtip. Jedno z videí se začalo virálně šířit i mezi českými a slovenskými uživateli s tvrzením, že údajný syn ukrajinského generálního prokurátora byl natočen kolemjdoucím v Monaku. AFP však zjistila, že muž na videu je ve skutečnosti ukrajinský podnikatel v oblasti IT se společností ve Spojených arabských emirátech, jenž nemá žádné zjevné vazby na současného generálního prokurátora Ukrajiny. 

Dotyčné video je součástí širšího satirického online trendu: AFP našla na TikToku stovky podobných klipů se stejnou zvukovou stopou. Ukrajinští odborníci na dezinformace uvedli, že tento mem pocházející z TikToku je rovněž využíván ruskými propagandisty. 

Mezi českými uživateli se šířilo na Facebooku například prostřednictvím tohoto příspěvku, který měl přes 570 sdílení.

Video kolovalo také na Telegramu (zde, zde) opatřené textem: „Syn generálního prokurátora Ukrajiny v Monaku posílá pozdravy a vřelé polibky těm, kteří jsou v Avdějevce!“

Image
Snímek nepravdivého příspěvku na Facebooku (vlevo), snímek stejného videa na síti Telegram (vpravo). Pořízeno 13. března 2024

Záběry působí dojmem, že je natočil někdo, kdo muže překvapil. Slyšíme hlas v ruštině: „Batalion Monako, chlapci, syn známého ukrajinského prokurátora v Evropě jezdí v drahých autech, zatímco jeho otec pracuje. Tady to máte.“

Video bylo hojně sdíleno také uživateli na Slovensku, a to jak na Facebooku, tak na Telegramu.  Šířilo se i v angličtině a francouzštině.

Zatímco některé z příspěvků uváděly, že jde o „syna generálního prokurátora Ukrajiny“, jiné jej označily pouze za syna „známeho“, avšak blíže nespecifikovaného ukrajinského prokurátora.

Začátkem ledna 2024 sdílely video s touto verzí tvrzení také ruské kanály na Telegramu známé šířením prokremelské propagandy, které mají statisíce odběratelů. Některé z nich, jako například kanál s názvem „ZERGULIO“ (300 000 odběratelů), jsou veřejné, jiné, jako například „VOBLYA“ (více než 1,5 milionu odběratelů) nebo „NЕ.САХАР“ (více než 1 milion odběratelů), jsou soukromé. Stejné video sdílely i další ruské stránky.

Image
Snímky zavádějících příspěvků pořízené 29. února 2024

Z komentářů pod videem lze soudit, že mnozí uživatelé sociálních sítí skutečně uvěřili, že muž s okázalým životním stylem je synem ukrajinského prokurátora. „Nevím, proč Ukrajinci už na válku kašlou, utíkají a místo zbraní si kupují drahé auta,“ uvedl jeden z nich. „Taková je realita! Žijou si jak prasata v žitě za naše peníze,“ napsal další.

Image
Snímek komentářů na Facebooku pořízený 13. března 2024

Podle analýzy agentury AFP jsou však tato virální tvrzení na sociálních sítích buď zcela nepravdivá, nebo vytržená z kontextu.

Virální memy z TikToku

Pomocí zpětného vyhledávání videí a pokročilého vyhledávání na webu  pomocí klíčových slov jako „syn prokurátora“ v různých jazycích jsme zjistili, že dané video je součástí širšího trendu na platformě TikTok, v němž se stovky uživatelů natáčejí s drahými auty a přidávají stejnou zvukovou stopu. Jde o vtip, který má vyvolat dojem, že oni sami jsou „synem slavného ukrajinského prokurátora“.

Výsledky vyhledávání ukázaly, že videa se stejným mužem a zvukovou stopou jsou na různých sociálních sítích sdílena již několik měsíců, přičemž podobné video se objevilo například již v srpnu 2023. Vlivný prokremelský ruský televizní moderátor Vladimir Solovjov sdílel jinou verzi podobného videa již v září 2023 na svém populárním kanálu na Telegramu.

Image
Snímky zavádějících příspěvků na Telegramu pořízené 29. února 2024

Na některých z těchto videí jsme si všimli vodoznaku TikToku s uživatelským jménem „@tolanshinkarev“. Díky tomu jsme našli TikTok účet Anatolije (Toljana) Šinkareva (archiv), který sám sebe popisuje jako ukrajinského investora a podnikatele v oblasti technologií a který má na svém účtu na TikToku přes 94 000 sledujících.

Na Shinkarevově účtu je více než dvacet takových krátkých videí se stejným nebo velmi podobným scénářem. Na svůj kanál je nahrává od srpna 2023 a některá z nich mají miliony zhlédnutí (zde, zde, zde, zde, zde).

Všechna tato videa používají zvukovou stopu s názvem „Батальон Монако“ (archiv). Jak můžeme vidět přímo na TikToku, tento soundtrack jako první nahrál a použil uživatel „@N.perepechaev27“ ve svém videu z 29. července 2023 (archiv), které mělo více než 1,8 milionu zhlédnutí. Jak vyplývá z následujícího snímku, v době psaní tohoto článku bylo na TikToku zveřejněno 667 videí s touto zvukovou stopou.

Image
Snímek obrazovky z TikToku pro soundtrack Batallion Monaco. Počet videí s tímto soundtrackem označen červeně. Pořízeno 5. března 2024

Šinkarevových videí se zvukovou stopou od uživatele N.perepechaev27 je mnoho a jsou také nejvirálnější. Původní video, které české i slovenské kanály zneužily k šíření tvrzení, že je na něm „syn ukrajinského generálního prokurátora“, zveřejnil Šinkarev na svém kanálu 31. prosince 2023 (archiv) a od té doby získalo více než 4,3 milionu zhlédnutí.

Jedná se tak o druhé nejvirálnější video s touto zvukovou stopou na TikToku, přičemž prvním je Šinkarevovo video z 25. prosince.

Stejný scénář můžeme vidět i u dalších uživatelů, kteří vytvořili vlastní verzi virálního videa (zde nebo zde).

Ukrajinský podnikatel s kryptoměnami se sídlem v Dubaji

Agentura AFP se pokusila kontaktovat Anatolije Šinkareva prostřednictvím jeho účtů na TikToku, Facebooku a Instagramu, ale do publikace tohoto článku nám neodpověděl na naše otázky týkající se okolností a motivů pro natáčení podobných videí. Pokusili jsme se proto zjistit více informací z jeho online aktivit.

Na jednom ze svých profilů na Instagramu se označuje za „investora“. Na jiném IG profilu, na který odkazuje i na svém TikToku, uvádí „UA, Doneck-Kyjev“. Podle starého profilu na stránkách ukrajinské talentové agentury z roku 2016 by mělo Šinkarevovi být v současnosti 31 let.

Při vyhledávání jeho jména v ukrajinštině a ruštině přes Google a Yandex jsme našli několik ukrajinských zdrojů, které tvrdí, že Šinkarev je podnikatel a spoluzakladatel společnosti „IT Freedom“ (zde, zde). V jednom z příspěvků  na instagramovém profilu „it_freedom_official“ je Šinkarev uveden jako „prezident společnosti“ (archiv).

V článku označeném jako sponzorovaný obsah na webu „usreporter.com“ ze září 2023 se uvádí, že Šinkarevovým rodným městem byl Doněck, ale po roce 2014 se přestěhoval do Kyjeva. Podle článku se jeho společnost zaměřuje na řešení kybernetické bezpečnosti a inovace v oblasti technologie blockchain. „O ohromujícím úspěchu společnosti ‚IT Freedom‘ svědčí (...) její mezinárodní dosah. Anatolijův výtvor překročil hranice, má silné zastoupení v Dubaji a síť poboček v mnoha zemích. Jejich neúnavná snaha o kvalitu se odráží v jejich ambiciózní iniciativě, decentralizované kryptopeněžence (...),“ stojí ve sponzorovaném článku.

Šinkarevův profil na ukrajinské webové stránce „speka.media“ jej rovněž označuje za „zakladatele společnosti WOLLT“; agentura AFP našla webovou stránku kryptoměnové peněženky s tímto názvem. V sekci Podmínky používání webové stránky „wollt.io“ je jako poskytovatel softwaru pro tento web a produkty skutečně uvedena společnost s názvem „IT FREEDOM FZCO“.

Image
Snímek obrazovky z rejstříku dostupného na ner.economy.ae dne 4. března 2024

Agentura AFP v online rejstříku firem ministerstva hospodářství Spojených arabských emirátů zjistila, že společnost s tímto názvem skutečně měla v SAE v období od září 2022 do září 2023 zaregistrovanou obchodní licenci, která však mezitím vypršela.

Satira zneužitá k „ruské propagandě“

Agentura AFP kontaktovala místní ukrajinské odborníky na dezinformace, aby se o videích dozvěděla více.

Olena Churanova, ověřovatelka faktů ukrajinské organizace StopFake.org certifikované Mezinárodní sítí pro ověřování faktů (IFCN), sdělila 27. února v e-mailu agentuře AFP, že narativ o dětech vysoce postavených ukrajinských vládních úředníků nebo představitelů, které se vyhýbají vojenské službě, zatímco „místo nich slouží obyčejní Ukrajinci z venkova, je velmi aktivně využíván ruskou propagandou“. „K tomuto účelu používají jakákoli podobná videa,“ dodala.

Churanova rovněž vysvětlila, že výraz „syn prokurátora“ se v ukrajinské společnosti běžně používá pro ty, kteří požívají ochrany nebo výhod od svých vysoce postavených příbuzných.

„Samotný pojem ‚syn prokurátora‘ se používá pro ty, kteří mohou zdánlivě cokoli a běžné zákony nebo obecné normy, kterými se řídí zbytek společnosti, se na ně nevztahují. Tento pojem vznikl zejména v 90. letech, kdy byla korupce a beztrestnost ve státní správě vysoká,“ uvedla. Používání tohoto pojmu v ukrajinské společnosti rezonuje a vyvolává emoce, uzavřela Churanova.

„Mnoho uživatelů TikToku používá danou zvukovou nahrávku jako meme. Taková videa však využívají i ruští propagandisté pro svou vlastní agendu namířenou proti Ukrajincům,“ sdělil 27. února agentuře AFP e-mailem zástupce agentury Molfar OSINT. Agentura Molfar je jednou z ukrajinských společností zaměřených na vyvracení dezinformací nebo identifikaci válečných zločinců. Byla rovněž zmíněna v nedávné lednové zprávě o ukrajinských postupech v boji proti dezinformacím, kterou vypracovalo Evropské centrum excelence pro boj proti hybridním hrozbám.

Agentura Molfar pro AFP uvedla, že videa jsou využívána „ruskou propagandou a jejich cílem je „diskreditovat Ukrajince na Západě“, zejména v zemích, které Ukrajině poskytují finanční podporu. „Záměrem je vykreslit Ukrajince v negativním světle, naznačit, že zatímco evropské země, USA a další klíčoví spojenci finančně podporují Ukrajinu, osoby napojené na nejvyšší státní nebo vládní představitele utrácejí peníze za drahá auta,“ řekl AFP představitel Molfaru.

Po přezkoumání našich otázek agentura Molfar uvedla, že nenašla žádné vazby mezi Anatolijem Šinkarevem a ukrajinskými prokurátory.

Šinkarev řekl, že video vzniklo jako vtip

V nepravdivých příspěvcích se uvádí, že video bylo natočeno v Monaku. Díky vizuálním prvkům přítomným v původním videu - například dopravní značce s nápisem v arabštině, na níž je anglicky napsáno „Marasi Drive“, nebo velkým bílým písmenům „MAG“ na červeném pozadí na budově - jsme snadno geolokalizovali původní místo pořízení záznamu jako MAG 318 Residential Tower na Marasi Drive v Dubaji v SAE. 

Na základě komentářů pod původním videem bylo mnoho uživatelů zmateno, zda je na videu skutečně zachycen syn ukrajinského generálního prokurátora. Jeden z nich však video rusky okomentoval slovy: „та это приколы вы шо“ (To je vtip, víte?). Na to autor videa Šinkarev odpověděl: „Красава, истину говоришь“ (Krásné, mluvíš pravdu).

Image
Snímek komentářů pod původním videem na Shinkarevově účtu na TikToku. Pořízeno 5. března 2024

I v dalších komentářích (zde, zde) Šinkarev naznačil, že jeho videa jsou jen vtipem. Ve videu z 30. prosince 2023 si zřejmě z tohoto trendu střílí, když říká: „Bylo by úžasné být synem Boha, ale být synem prokurátora je ještě lepší.“

Na videu z 12. ledna je slyšet, jak sám Šinkarev opakuje celou větu o „synovi slavného ukrajinského prokurátora“, pak se hlasitě směje a osoba, která ho natáčí, ho nazývá „hvězdou TikToku“.

Agentura AFP našla přinejmenším jednu stopu, která ukazuje, že Šinkarev si je vědom toho, že jeho videa jsou využívána k prokremelské propagandě. V komentáři  pod jedním z videí na Instagramu svým sledujícím vzkázal, aby mu posílali „příspěvky, ve kterých kremelská propaganda překrucuje jeho videa“.

Batalion Monako: Vysoce postavené osoby odhalené ukrajinskými novináři

Termín „Батальон Монако“, který se objevuje ve videích na TikToku, odkazuje na sérii vyšetřování, kterou vedl a zveřejnil ukrajinský novinář Mychajlo Tkač a jeho kolegové z ukrajinského internetového deníku Ukrainska pravda.

V letech 2022 a 2023 novináři listu Ukrainska pravda informovali o tom, jak desítky současných nebo bývalých ukrajinských politiků, státních úředníků, poslanců či vlivných podnikatelů a jejich příbuzných opustily Ukrajinu před nebo po zavedení stanného práva 24. února 2022 v reakci na ruskou invazi. Několik z nich trávilo dovolenou nebo se usadilo na Azurovém pobřeží, v Monaku, Nice nebo jiných městech na francouzské Riviéře.

Ukrainska pravda zveřejnila svůj třídílný investigativní seriál o tzv. monackém batalionu ve formě videí na YouTube (zde, zde, zde). Podobná videa zveřejnila také o Dubaji, Londýně a Vídni. Několik měsíců po prvním zveřejnění Ukrajina zakázala státním zaměstnancům po dobu trvání válečného stavu cestovat mimo zemi, s výjimkou služebních cest.

Mezi těmi, které zmiňuje druhá část monackého vyšetřování listu Ukrainska pravda zveřejněná v říjnu 2022, byl pouze jeden bývalý prokurátor: Ihor Procenko. Ten byl prokurátorem v době prezidentství Viktora Janukovyče v letech 2010-2014, kdy vedl prokuraturu v Oděse.

Nepodařilo se nám zjistit, zda Anatolij Šinkarev opustil Ukrajinu před nebo po zavedení stanného práva. Po seznámení se s celou investigativní reportáží listu Ukrainska pravda AFP zjistila, že Šinkarev ani žádný aktivní ukrajinský prokurátor v seriálu zmíněn není.

Mezi generálním prokurátorem a Šinkarevem nejsou žádné dohledatelné vazby

Současným generálním prokurátorem Ukrajiny je Andrij Kostin, bývalý vysoce postavený člen strany Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského, který byl do své současné funkce jmenován v červenci 2022. Předtím, než se v roce 2019 stal poslancem a v roce 2020 šéfem výboru Rady pro právní politiku, vedl Kostin soukromou advokátní kancelář „Pravo“ v Oděse a byl místopředsedou Oděské regionální advokátní komory.

Kostin se narodil v roce 1973 v Oděse a podle jeho životopisu, který zveřejnil ukrajinský internetový zpravodajský portál Livy Bereg, má tři děti. Podle oděského portálu Intent má Kostin dvě dcery a jednoho syna.

Vyhledáváním různých kombinací klíčových slov v ukrajinštině a ruštině se AFP nepodařilo najít žádnou spojitost mezi Anatolijem Šinkarevem a Kostinem nebo jinými ukrajinskými prokurátory. Nenašli jsme ani žádné spolehlivé zdroje, které by naznačovaly, že Šinkarev je synem ukrajinského prokurátora.

V srpnu 2023 ukrajinští novináři informovali, že Kostinův syn Mychajlo oslavil v červnu 2023 osmnácté narozeniny, ale opustil zemi před dosažením věku vojenské služby a později na svých účtech na sociálních sítích sdílel video s newyorskými mrakodrapy.

Ukrajinská média v roce 2021 informovala, že Kostinova dcera Anastázie pracovala jako asistentka Kostinova tehdejšího stranického kolegy, poslance Andrije Zadorožného. Po ruské invazi média uvedla, že žije v Evropě a na svém instagramovém účtu si stěžuje, že se jí „stýská po domově v Monaku“. Později se omluvila a uvedla, že šlo o vtip. Vysvětlila, že žije ve Finsku se svým přítelem a že dobrovolně pracuje na projektech ve prospěch Ukrajiny.

O druhé Kostinově dceři se nám nepodařilo najít žádné veřejně dostupné informace.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás