Muž je očkován vakcínou Pfizer 9. dubna 2021 v Národním očkovacím centru v Praze (AFP / Michal Cizek)

Lidé očkovaní proti onemocnění Covid-19 nejsou nebezpeční

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se před několika dny začalo šířit video s tvrzením, že lidé očkovaní proti koronaviru jsou nebezpeční pro neočkované, protože „šíří” spike proteiny. Odborníci, které AFP kontaktovala, ovšem tvrdí, že něco takového není možné. Neexistují také žádné důkazy o tom, že by očkování způsobovalo neplodnost.

Na videu, které od 29. dubna 2021 sdílely nejméně 4 000 uživatelů Facebooku prostřednictvím tohoto a tohoto článku, vystupuje žena, která o sobě tvrdí, že je zdravotní sestra. 

„Šíří se videa ukazující, že ti, co přišli do kontaktu s očkovanými lidmi, nyní vykazují vážné příznaky. Může za to šíření spike proteinu,” tvrdí žena vystupující pod jménem Nic Stinson. „Tohle není normální vakcína… toto je genová terapie, která způsobuje, že vaše tělo vytváří tyto spike proteiny.”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 3. května 2021

Stejné video zhlédly desetitisíce uživatelů po celém světě také prostřednictvím příspěvků na Instagramu, Rumble či BitChute

Dezinformace o údajném šíření spike proteinů a dalších rizicích styku s očkovanými lidmi vedly některá zařízení v USA a v Kanadě k zákazu vstupu těm, kteří již obdržely vakcíny. Soukromá škola na Floridě například zakázala učitelům, kteří se nechali očkovat, kontakt s žáky. V Kanadě zakázaly vstup očkovaným například obchod s drahými kovy či fitness centrum

V České republice bylo zatím podáno přes 3,2 milionu dávek vakcín proti onemocnění Covid-19. Pocházejí od výrobců Pfizer-BioNTech, Moderna a AstraZeneca. První dvě vakcíny fungují na bázi mRNA, zatímco vakcína od společnosti AstraZeneca používá neškodný adenovirus, který byl upraven tak, aby dokázal na svém povrchu vytvořit spike protein, na který pak imunitní systém očkované osoby reaguje tvorbou speciálních buněk a protilátek. 

Ve videu Nic Stinson zazní hned několik nepravdivých informací. Pojďme si je společně projít.

Tvrzení č. 1: Očkovaní lidé šíří spike protein

„Šíří se videa ukazující, že ti, co přišli do kontaktu s očkovanými lidmi, nyní vykazují vážné příznaky. Může za to šíření spike proteinu,” říká žena ve videu.

Jamie Scott, emeritní profesorka zdravotnické vědy na Simon Fraser University však tvrdí, že žádný důkaz o šíření spike proteinu neexistuje.  

„Ve skutečnosti je to naprosto nemožné. Všechny vakcíny způsobují, že buňky produkují pouze spike protein a žádnou jinou část viru. Neexistuje tudíž žádná možnost, jak by se mohl virus prostřednictvím vakcíny šířit,” řekla vědkyně AFP v e-mailu. 

Americká Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) na své webové stránce vysvětluje, že vakcíny společností Moderna a Pfizer-BioNTech jsou „mRNA vakcíny, které neobsahují živý virus způsobující Covid-19 a tudíž nemohou nikoho touto nemocí nakazit.” 

Vyvrací to i Ministerstvo zdravotnictví ČR, které na svých webových stránkách vysvětluje, proč nemůže vakcína způsobit nákazu: 

Snímek webové stránky mzcr.cz pořízený 3. května 2021

Tyto vakcíny na bázi mRNA, které byly schváleny pro globální distribuci, jsou prvním typem vakcín používajících nejnovější technologii messenger RNA, čímž se odlišují od tradičních vakcín. Místo toho, aby vyvolaly reakci imunitního systému pomocí části oslabeného či deaktivovaného viru, zavedou do těla jakýsi „plán” na tvorbu spike proteinu, což je část viru, kterou tělo v případě potřeby později rozpozná a dokáže se proti viru bránit.

Takto mRNA vakcíny fungují: 


Dasantila Golemi-Kotra, mikrobioložka působící na York University v Torontu, AFP prostřednictvím e-mailu sdělila, že „žádný spike protein se po očkování nešíří.” Jedná se prý o „pokřivenou vědu”, protože „i kdyby se spike protein mohl šířit, což nemůže, nebyl by schopen nikoho nakazit.” 

Vědkyně dodala: „Proteiny jsou velmi reaktivní a nestabilní molekuly, které nevydrží dlouho samy o sobě. Při trávení je protein zničen v žaludku enzymy a nízkou pH, a pokud je přítomen v těle či pronikne do úst, očí či nosu, je velmi pravděpodobné, že bude stráven enzymy přítomnými v buňkách těchto orgánů.”

To potvrdil i Barry Pakes, docent lékařské fakulty Lana School of Public Health na Univerzitě v Torontu. Podle něj „neexistuje žádný důkaz o tom, že by u očkovaných lidí docházelo k šíření spike proteinu. Není to ani teoreticky možné,” sdělil AFP v e-mailu.

Tvrzení č. 2: Vakcíny mRNA způsobují neplodnost

Žena ve videu mimo jiné tvrdí, že vakcíny mRNA způsobují „problémy s rozmnožováním” a „sterilizaci”. 

Do této chvíle se nevyskytla žádná známka toho, že by vakcíny proti Covidu měly negativní vliv na reprodukční zdraví žen, což potvrdila celá řada expertů a zdravotnických organizací. Například CDC tvrdí, že „momentálně nejsou žádné důkazy o tom, že by jakékoliv vakcíny včetně těch proti Covidu způsobovaly problém s neplodností.” 

Ke stejnému závěru dospěla i trojice amerických profesních sdružení - Americký svaz gynekologů a porodníků, Americká společnost pro reproduktivní medicínu a Společnost pro medicínu matky a plodu. Ta vydala společné prohlášení, v němž stojí, že „neexistuje žádný důkaz o tom, že by vakcíny způsobovaly neplodnost.” 

I když samotná plodnost nebyla přímo předmětem studie během klinických testů vakcíny, v prohlášení stojí, že „ke ztrátě plodnosti nedošlo ani u dobrovolníků během klinických testů, ani u milionu lidí, kteří se od té doby nechali naočkovat, ani u zvířat, která byla testům podrobena. Ztráta plodnosti je vědecky nepodložená a nepravděpodobná.” 

„Na světě již bylo podána více než miliarda dávek,” řekl Pakes. „Pokud by něco takového bylo aspoň trochu pravděpodobné, již dávno bychom zaznamenali obrovskou vlnu podlitin, mrtvých narozených plodů a krvácejích žen. Nic z toho se ovšem neděje.” 

Také české ministerstvo zdravotnictví toto tvrzení na svých stránkách vyvrací:

Snímek webové stránky mzcr.cz pořízený 3. května 2021

Nepravdivá tvrzení o tom, že vakcíny proti Covidu způsobují neplodnost, již AFP vyvrátila zde, a tvrzení o údajných potratech v důsledku vakcinace zde

Ve videu zazní také tvrzení o tom, že vakcíny mají neblahý vliv na menstruační cyklus žen. To zdali mezi vakcínou a menstruací existuje kauzální vztah, se zatím zkoumá. Podle některých odborníků může zvýšený stres během pandemie hrát roli v případech, kdy u žen došlo k nějakým změnám v cyklu. 

Podle Kathryn Clancy, docentky katedry antropologie na Univerzitě Urbana-Champaign v Illinois, mohou za menstruačními změnami po očkování stát četné biologické mechanismy včetně „změn krevních destiček, zánětlivých procesů a rozšíření cév, tj. běžných reakcí provázejících imunitní aktivaci, které ke kterým při očkování dochází“.

„Změny v menstruačním cyklu tudíž nejsou znepokojující, ale jde spíš o krátkodobé vedlejší účinky srovnatelné s bolestí v paži, únavou či zvýšenou teplotou,” řekla docentka v e-mailu. 

Tvrzení č. 3: Vakcíny mRNA jsou „genová terapie”

Ve videu opakovaně zaznívá tvrzení, že vakcíny mRNA proti Covidu mohou způsobit změny v lidské DNA. Není to pravda. Podle odborníků nemohou vakcíny mRNA změnit genetický materiál člověka. 

Grant McFadden, ředitel Centra pro imunoterapii, vakcíny a viroterapii na Arizonské státní univerzitě, již dříve uvedl, že je nesprávné nazývat mRNA vakcíny „genovou terapií”, neboť „nemění DNA hostitelských buněk a nemohou změnit geny buněk příjemce”.

Podle CDC „mRNA vakcíny nekomunikují s DNA osoby a nezpůsobují genetické změny, protože mRNA nevstupuje do buněčného jádra, kde se naše DNA nachází”. 

Tvrzení č. 4: mRNA se nemůže přestat rozmnožovat

 Žena ve videu také tvrdí, že „nemůžeme vědět, jak dlouho to bude trvat”, protože není známo, zda „lidské tělo zastaví tento mechanismus tvorby spike proteinu, takže lidé, kteří vakcínu dostali, mohou produkovat tyto spike proteiny navždy a nemusí být už nikdy bezpečné vyskytovat se v jejich blízkosti”. 

Není to pravda: podle odborníků není mRNA z vakcín schopná v lidském těle dlouhodobě přežít a nemůže se tudíž rozmnožovat bez omezení. Jak na své stránce vysvětluje CDC, „ve chvíli, kdy jsou pokyny od mRNA předány buňkám, ty je použijí na výrobu proteinu. A jakmile je protein vytvořen, bunky pokyny zničí a vyloučí.” 

S tím souhlasí i Jeffrey Cirillo, profesor imunologie na Texas A&M College of Medicine, který tvrdí, že „tělo je přirozeným vypínačem pro jakoukoliv mRNA. V těle se totiž nacházejí enzymy, které mRNA neustále rozkládají.” I když si náš imunitní systém zapamatuje přítomnost virového proteinu, „po několika dnech již v těle nebude přítomna žádná mRNA ani virový protein,” dodal.

AFP již v minulosti vyvrátila řadu dezinformací o vakcínách, například zde, zde či zde

Článek preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY