Italské letušky ve videu neprotestovaly proti vakcíně, ale proti ztrátě zaměstnání

V posledním říjnovém týdnu se na Facebooku začalo šířit video zachycující protestní akci italských letušek s tvrzením, že se jedná o protest proti „smrtícím vakcínám”. Není to pravda. Ze zpráv vyplývá, že se jednalo o demonstraci proti hromadnému propouštění v italských aerolinkách Alitalia a odbory podporující protest AFP potvrdily, že neměl „s očkováním nic společného”.

„Italské stevardky odmítají smrtící vakcínu,” tvrdí tento příspěvek z 22. října, který sdílelo přes 1 000 uživatelů. Ve videu, které je k němu připojeno, je vidět zástup žen synchronizovaně svlékající uniformy letušek na náměstí. Video se šířilo také například v holandštině na Twitteru s hashtagem „#greenpass”.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 29. října 2021

Tzv. Green pass v Itálii je obdobou českého Certifikátu o provedeném očkování, testování a prodělání nemoci. Green pass je v Itálii od 15. října pro všechny zaměstnance povinný, což v zemi vyvolalo vlnu demonstrací.

Protest letušek zachycený na videu však nemá s očkováním nic společného.

Demonstrace proti propouštění a snižování platů

Pomocí vyhledávače Google lze snadno nalézt spoustu zpravodajských článků pojednávajících o tomto protestu. Stačí zadat „italské letušky demonstrují“ a hned vyskočí několik novinových článků s videem či fotografiemi stejného protestu. Například CNN popisuje událost takto: „Bývalé letušky společnosti Alitalia protestovaly tento týden proti ztrátě zaměstnání a snižování platů typicky italským způsobem - tím, že se svlékly." Demonstrace se měla odehrát 20. října na náměstí Piazza del Campidoglio v centru Říma.

EuroNews zas vysvětluje, že společnost Alitalia dolétala a byla nahrazena novou leteckou společností ITA, která však „přebírá méně než 3 000 z 10 000 zaměstnanců společnosti Alitalia“, přičemž podle odborářů budou zaměstnanci ITA placeni podstatně hůře. O nové letecké společnosti informovala agentura AFP zde.

Protest na kameru komentuje italsky žena, která říká: „Ženy z Alitalie tímto poukazují na nesmírné škody způsobené ztrátou práce. To je smyslem tohoto představení.”

Odborová organizace potvrdila, že protest „neměl s očkováním nic společného”

Podle italských médií demonstraci zastřešila odborová organizace USB (Unione Sindacale di Base), která původní video zveřejnila 20. října na své facebookové stránce. Žádná ze zpráv, které AFP o akci našla, nezmiňuje vakcíny.

USB publikovala video i na své webové stránce, kde jeho obsah popisuje jako „tichý protest proti pohrdání zákonem a aroganci, s jakou ITA vyhodila 8 000 zaměstnanců bývalého národního dopravce.“ Článek také naznačil, že se protestu zúčastnilo i několik členů USB.

AFP odborouvou organizaci kontaktovala 27. října s dotazem, zdali protest nějakým způsobem souvisel s očkováním proti covidu. Mluvčí USB Piero Santonastaso odpověděl:

„Potvrzuji, že protest letušek společnosti Alitalia, který proběhl 20. října na náměstí Campidoglio za podpory USB, neměl s očkováním nic společného.”

Zavádějící facebookové příspěvky také nazývají vakcínu proti covidu „smrtelnou“. V momentě, kdy byl tento článek napsán, však bylo v Evropském hospodářském prostoru distribuováno přes 766 milionů dávek těchto vakcín.

Naprostá většina vedlejších účinků je „mírná a krátkodobá“, přičemž „závažné problémy spojené s bezpečností jsou extrémně vzácné“, píše Evropská léková agentura (EMA) na své stránce o bezpečnosti vakcín proti COVID-19.

EMA v dubnu 2021 oznámila, že u vakcín AstraZeneca a Johnson & Johnson byly v „extrémně vzácných případech” zpozorovány sraženiny krve jako vedlejší účinky. EMA uznala „možnou spojitost” mezi vakcínami těchto výrobců a „extrémně vzácnými případy nezvyklých krevních sraženin spojených s nízkým počtem krevních destiček”, přičemž v případě obou vakcín stále převažují přínosy nad rizikem.

AFP již vyvrátila celou řadu dezinformací týkajících se vakcín proti covidu. Některé z nich najdete zde, zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás