Letadlo Delta Air Lines přistává na letišti v Los Angeles poblíž testovacího centra na covid 25. srpna 2021 ( GETTY IMAGES NORTH AMERICA / MARIO TAMA)

Fámu o smrti očkovaného pilota během letu dementovaly aerolinie Delta i Federální letecká správa

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulém týdnu články a videa tvrdící, že jeden z pilotů aerolinky Delta Air Lines, který byl očkován proti covidu, náhle zemřel během letu a letadlo muselo nouzově přistát. Tuto fámu šířila především americká konspirátorka Jane Ruby vystupující mimo jiné jako expertka na farmaceutický průmysl. Její tvrzení vyvrátily jak aerolinky samotné, tak i americká Federální letecká správa.

„Očkovaný pilot zemřel za letu, letadlo muselo nouzově přistát," zní titulek článku publikovaného na webu inforkuryr.cz 13. října 2021, který podle analytického nástroje CrowdTangle sdílelo téměř 2 400 uživatelů. Fámu přebraly i další dezinformační weby, například zde či zde.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 21. října 2021

Články se opírají o prohlášení američanky Jane Ruby, která 11. října vystoupila v internetovém vysílání programu Stew Peters Show, jež často šíří dezinformace (o Stew Peters Show jsme již psali například zde, zde či anglicky zde). Video opatřil českými titulky web otevrisvoumysl.cz Davida Formánka.

Tvrzení o údajné smrti pilota Delta Air Lines kolovaly zejména v angličtině, ale objevily se i v jiných jazycích, například v polštině či ve slovenštině.

„Podle několika whistleblowerů s přímou vazbou na aerolinku Delta v posledních 14 dnech zemřel jeden pilot během letu a letadlo muselo nouzově přistát," stojí v článku webu otevrisvoumysl.cz, který poskytuje odkaz na video s pořadem Stewa Peterse a přepis celého rozhovoru s Jane Ruby (zachováváme původní znění včetně gramatických a stylistických chyb).

Snímek obrazovky z vysílání Stew Peters Show pořízený 15. října 2021 ( AFP 15.10 2021 r / )

„Podělím se s vámi o mimořádnou zprávu, kterou mám teď potvrzenou od třech jednotlivých whistleblowerů, kteří mají přímé vazby na aerolinku Delta. Podle těchto zdrojů v posledních 10 dnech zemřel pilot během letu. Druhý pilot řekl letušce, že kapitán jednu chvíli mluvil normálně, a pak řekl pár zvláštních věcí, a následně zemřel. Letadlo muselo nouzově přistát. Nyní se dozvídáme, že jde o kapitána působícího na letišti v Los Angeles.," cituje článek Jane Ruby.

Delta i FAA vydávají dementi

Agentura AFP se obrátila na americkou Federální leteckou správu (Federal Aviation Administration neboli FAA), jejíž mluvčí Eva Lee Ngai zprávu o údajné smrti pilota popřela. „FAA nenalezla žádný důkaz, že by k něčemu takovému došlo," uvedla Lee Ngai v e-mailu 14. října.

Tvrzení o smrti pilota veřejně popřela i společnost Delta Air Lines.

„Delta si je vědoma zpráv uvádějících, že jeden z pilotů letecké společnosti zemřel na komplikace spojené s očkováním během letu, což mělo mít za následek nouzové přistání. Veškerá tato tvrzení jsou nepravdivá. Pandemie byla pro mnohé nesmírně tragickým obdobím a naše srdce patří stovkám tisíc rodin, jejichž blízcí tomuto strašnému viru podlehli," stojí v krátkém tiskovém prohlášení aerolinky z 13. října.

Incident jako nouzové přistání cestovního letu obyčejně nezůstane bez povšimnutí. Média se těmito událostmi zabývají a je běžné, že přímí svědkové - nejčastěji sami cestující - své zážitky sdílejí na sociálních sítích, takže by podobný incident veřejnosti jen těžko unikl.

V době, kdy měl podle Jane Ruby pilot zemřít, tj. mezi 1. a 10. říjnem 2021, nedošlo u letadel společnosti Delta k žádnému nouzovému přistání.

Zkontrolovali jsme také, zda se podobný případ neudál dříve, v druhé polovině září. Podařilo se nám dohledat dva případy komplikací, ale ani jeden z nich nebyl zapříčiněn zdravotním stavem pilota. Agentura Reuters 26. září informovala o nouzovém přistání v Athénách v souvislosti s problémem na podvozku letounu Airbus 330 na lince DL-148 z Atlanty do Athén. Portál avherald.com ještě předtím informoval o tom, že letadlo Boeing 717-200 na lince DL-2548 z Atlanty do Knoxville se 119 lidmi na palubě přistálo 17. září až na druhý pokus kvůli poruše dveří podvozku.

Zprávu o údajném úmrtí pilota Delta Air Lines vyvrátily i americké organizace na ověřování faktů Snopes a USA Today.

Kdo je Jane Ruby?

Webová stránka Jane Ruby neposkytuje mnoho konkrétních informací o jejím vzdělání či kariéře. Žena se sama popisuje jako „profesionálka v oblasti zdravotnictví a odbornice na vývoj farmaceutických produktů s více než 20letou zkušeností v oblasti regulatorních procesů a schvalování léků agenturami FDA a EMA“.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by byla doktorkou medicíny. Podle dohledatelných informací se specializuje na ekonomiku zdravotnictví. Ve svých veřejných prohlášeních opakovaně kritizovala vakcíny proti covidu a šířila dezinformace o tom, že mají na svědomí více obětí než samotný koronavirus, popřípadě že obsahují grafen či magnetické částice.

Ve videu se Stewem Petersem uvádí Jane Ruby i několik dalších nepodložených tvrzení o údajných úmrtích v důsledku očkování. Vědecké statistiky však potvrzují, že očkovací látky jsou v drtivé většině případů bezpečné a jen ve velmi vzácných případech po nich následovala smrt.

Podle oficiálních statistik Ministerstva zdravotnictví ČR bylo k 20. říjnu v České republice podáno přes 12 milionů dávek vakcíny proti covidu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) k 5. říjnu evidoval 116 úmrtí po očkování proti této nemoci, přičemž uvedl, že dosud nebyla stanovena žádná přímá souvislost mezi úmrtími a očkováním. Na covid zemřelo v ČR k 20. říjnu 30 587 lidí.

Článek preložil/-a
COVID-19