Cestující po přistání v Sydney nastupují do autobusu, který je má odvézt do poviné karantény 15. října 2021 ( AFP / DAVID GRAY)

Australské karanténní zařízení je určeno přicestovalým, není výlučně pro neočkované

Stovky uživatelů sdílely v průběhu listopadu příspěvky, podle kterých premiérka australského státu Queensland prohlásila, že neočkovaní lidé budou muset v blízké budoucnosti odejít do karanténních táborů. Toto tvrzení je značně zavádějící. Úřady v Queenslandu sice skutečně budují karanténní zařízení pro lidi přicházející do země ze zahraničí, ale nejedná se o tábor určený výhradně pro neočkované. Austrálie se nechystá shromažďovat neočkované a svážet je do táborů, jak AFP potvrdila mluvčí vlády.

„Premiérka Queenslandu v Austrálii: ‚Potřebujeme karanténní tábory pro neočkované'", hlásá titulek tohoto článku z 8. listopadu 2021, který na Facebooku sdílelo přes 240 lidí. Stejné tvrzení se objevilo také zde či zde.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 22. listopadu 2021

Do článků je vloženo video obsahující televizní rozhovor s premiérkou Queenslandu Annastacií Palaszczuk, která hovoří o plánu na výstavbu nových karanténních zařízení. Ve videu se poté objeví neznámý Australan prohlašující, že Palaszczuk „právě na kameru přiznala, že má plán umístit neočkované do karanténních táborů“.

Podobné příspěvky se šířily také v němčině, finštině či slovenštině.

Tato tvrzení navazují na námi již dříve vyvrácený hoax o tom, že Austrálie buduje „koncentrační tábory" pro neočkované. Z komentářů pod příspěvky vyplývá, že čeští uživatelé těmto hoaxům skutečně věří.

Image
Snímek komentářů na Facebooku pořízený 22. listopadu 2021

Přirovnání ke „koncentračnímu táboru“ se však v žádném případě nehodí pro zařízení, o kterém hovoří premiérka Queenslandu ve videu. To je totiž plánováno jako rozšíření již existujícího karanténního systému pro všechny lidi, kteří do Austrálie přicestují ze zahraničí. Cestující z určitých zemí se totiž už nyní při příjezdu do Austrálie musí podrobit čtrnáctidenní karanténě v již existujících vládou zabezpečených ubytovacích zařízeních.

Záznam rozhovoru s Annastacií Palaszczuk pochází ze zpravodajského pořadu Sunrise australské televizní stanice Seven Network z 19. října 2021.

Od 9. minuty hovořila o plánované výstavbě nového karanténního zařízení: „Myslím si, že regionální karanténní zařízení budou v budoucnosti potřebná. Nelze předvídat, co se stane, ale může dojít k tomu, že některá země bude vyhlášena za rudé území či tzv. no-go zónu a my budeme muset návrat lidí z těchto zemí nějak zabezpečit. Nijak se to neliší od toho, co jsme tu během této pandemie již viděli."

Palaszczuk dále pokračuje prohlášením, které si autoři zavádějících článků a videa nesprávně vyložili jako oznámení o povinné karanténě pro neočkované: „Budeme ho potřebovat i pro neočkované lidi, budeme ho potřebovat i pro zahraniční studenty, kteří chtějí pracovat pro naše farmáře. Takže se domnívám, že se nám tím otevře celá řada nových příležitostí.“

Z rozhovoru jasně vyplývá, že se karanténa nebude týkat výlučně neočkovaných lidí, neboť premiérka státu výslovně zmiňuje zahraniční studenty, kteří musí být očkováni již před příjezdem do Austrálie.

Plánované centrum ve Wellcampu poblíž místního letiště by mělo mít kapacitu 1 000 lůžek, přičemž první části zařízení by podle tiskové zprávy queenslandské vlády ze srpna 2021 měly být uvedeny do provozu již koncem tohoto roku. Vicepremiér Steven Miles odůvodnil jeho potřebu slovy: „Karanténní zařízení zůstávají jedním z nejdůležitejších australských opatření bránících průniku nových smrtelných kmenů onemocnění covid-19 do naší společnosti.“ O plánovaném zařízení informovala i australská média.

Mluvčí queenslandské vlády 16. listopadu agentuře AFP potvrdila, že toto zařízení je pouze rozšířením již existujícího systému hotelové karantény. Queenslandská vláda na své webové stránce odpovídá na četné dotazy týkající se těchto vládou zabezpečených ubytovacích zařízení, která jsou již k dispozici v Brisbane, Gold Coast či Cairns.

„Tvrzení, že queenslandská vláda bude vyhledávat nečkované osoby a zavírat je do tábora Wellcamp, jsou nepravdivá,“ napsala mluvčí agentuře AFP.

„Karanténní zařízení Wellcamp v Queenslandu se má používat jako alternativa k hotelové karanténě,“ uvedla mluvčí a dodala, že podmínky pro hotelovou karanténu se neustále mění, neboť Queensland dosahuje vyšší míry proočkovanosti a Commonwealth povoluje vstup do Austrálie většímu počtu lidí ze zahraničí.

Existuje však i možnost, že karanténní zařízení bude sloužit především pro neočkované cestující. Vláda Queenslandu oznámila 18. října nový plán, který stanovil různé požadavky na vstup do země v závislosti na míře proočkovanosti. Například pokud Queensland dosáhne 80ti-procentní proočkovanosti, nyní povinná čtrnáctidenní karanténa bude zrušena pro plně očkované osoby s negativním testem. Neočkovaní však budou muset jít do karantény. Palaszczuk to 18. října řekla i na tiskové konferenci v čase 26:50: „Stále existují cestující, kteří nejsou očkováni a musí dodržet úplnou karanténu.“ K 18. listopadu bylo 84,2% Australanů plně očkovaných, přičemž v Queenslandu to bylo jen 72,1%.

Kdo má být v karanténě?

Mezi prvními, kteří karanténní centrum využijí, budou zahraniční studenti, kteří musí být plně očkováni již pri vstupu do země, vysvětlila Palaszczuk 26. října na Twitteru.

Mluvčí queenslandské vlády pro agenturu AFP uvedla, že se v současnosti plánuje využívat zařízení pro „zahraniční studenty a sezónní pracovníky, jakož i pro lidi navracející se ze zahraničí".

Ve videu, které Palaszczuk zveřejnila u příležitosti zahájení stavebních prací, se taktéž uvádí: „Musíme chránit naše obyvatelstvo a urychleně nalézt alternativu k hotelové karanténě.“ Podle queenslandské vlády je systém hotelové karantény pod extrémním tlakem, protože opakovaně dochází k propuknutím nákazy.

Pravidla karantény při vstupu do země jsou záležitostí jednotlivých států. V Queenslandu platí pro cestující pravidlo, podle kterého každý, kdo přichází do státu ze zahraničí, musí v rámci této směrnice absolvovat čtrnáctidenní karanténu ve vládou určeném hotelu na vlastní náklady. Každý, kdo byl předtím 14 dní v zemi označené za bezpečnou, se může prokázat negativním PCR testem, a pokud je plně očkován, může do státu Queensland vstoupit bez karantény.

Každý, kdo byl v kontaktu s osobou nakaženou covidem, musí taktéž strávit 14 dní v karanténě, a to buď ve státním zařízení nebo doma.

Závěr: Je pravda, že neočkované osoby mohou být mezi těmi, kteří budou povinni využít karanténního zařízení. Toto centrum však není určeno výhradně k izolaci neočkovaných osob, ale především pro osoby, které chtějí vstoupit na území australského státu Queensland ze zahraničí.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás