Zaměstnanci českého velvyslanectví v Rusku po příletu na Letiště Václava Havla 19. dubna 2021 (AFP / Michal Cizek)

EU neplánuje vyhoštění všech ruských diplomatů

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce lidí sdílely na Facebooku v uplynulém týdnu příspěvek Nely Liskové, podle kterého chystá Evropská unie vyhostit veškeré ruské diplomaty jako gesto solidarity s Českou republikou. Není to pravda. Podle mluvčího EU nemůže být takové rozhodnutí celoevropské, ale záleží na každé členské zemi, jak zareaguje. Navíc ani sama Česká republika neplánuje vyhostit veškeré ruské diplomaty: sedm jich má na pražské ambasádě zůstat. 

„EU plánuje vyhoštění všech ruských diplomatů, ze všech členských států EU. Důvodem má být solidarita s ČR. Ovšem hlavním důvodem tohoto trapného divadla je dlouho plánovaná a připravovaná válka s Ruskem. Nikdy jsme nebyli blíž třetí světové válce,” píše se v tomto příspěvku z 19.dubna 2021, který sdílelo přes 3 300 uživatelů. 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 28. dubna 2021

Autorkou příspěvku je Nela Lisková, bývalá politička a samozvaná „konzulka” separatistické Doněcké lidové republiky, jejíž činnost zmínilo ministerstvo vnitra ve své zprávě o extremismu na území České republiky v roce 2016. AFP již dříve vyvrátila dezinformace sdílené na jejím profilu například zde.

Požádala Česká republika o vyhoštění všech ruských diplomatů z území EU?

Jak známo, k diplomatické roztržce mezi Českou republikou a Ruskem došlo poté, co česká vláda zveřejnila 17. dubna 2021 oznámila vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády kvůli podezření, že výbuch skladu výbušnin ve Vrběticích v roce 2014, který si vyžádal dvě oběti, způsobili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. Mělo se navíc jednat o agenty, kteří byli o dva roky později obviněni z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury.

Ruská strana reagovala okamžitým vyhoštěním 20 českých diplomatů z Moskvy, čímž de facto ochromila fungování českého velvyslanectví. Česká vláda poté oznámila, že dále sníží počet ruských diplomatů v Praze, a zároveň místopředseda vlády Jan Hamáček řekl, že požádal spojence v EU o projev solidarity. 

Podle Ministerstva zahraničních věcí však nešlo o hromadné vyhošťování ruských diplomatů. „Pokud jde o podporu našich partnerů, už minulý čtvrtek ministr zahraničí Jakub Kulhánek seznámil spojence v NATO s detaily celé kauzy, poděkoval za dosavadní projevy solidarity a požádal je o další podporu,” sdělila AFP mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová v e-mailu 27. dubna 2021. „O solidaritu s ČR, ať už formou prohlášení EU či národních prohlášení, nebo právě možným vypovězením ruských zpravodajců z Evropy, požádal také vicepremiér Jan Hamáček na jednání s ministry zahraničí EU.” 

Je pravda, že několik členských států EU jako Slovensko, Litva, Estonsko či Lotyšsko solidárně vypovědělo několik ruských diplomatů, na což Moskva odpověděla vyhoštěním sedmi diplomatů těchto zemí z Ruska. Většina členů EU však vyjádřila České republice podporu pouze formou prohlášení. 

Ani samotná Česká republika neplánuje vyhostit veškeré ruské diplomaty. Podle Štíchové by mělo Prahu opustit celkem 63 zaměstnanců ruské ambasády s rodinami, takže k 31. květnu zde zůstane „maximálně 7 diplomatů a 25 dalších administrativně-technických pracovníků”, čímž by se jejich počet dorovnal na velikost zredukované české mise v Moskvě. „Jednání o paritě zatím ale není zcela u konce, otázkou zůstává například počet místních sil,” dodala Štíchová.

Podle AFP bude mezi zaměstnanci, kteří musí pražskou ambasádu opustit, 35 diplomatů.

Co na to EU

Evropská Unie je sice s Českou republikou solidární, ale o případném vyhoštění ruských diplomatů si každá členská země rozhoduje sama, řekl mluvčí EU pro zahraniční záležitosti a bezpečnost Peter Stano

„Pokud se členské státy shodnou na společném postupu, instituce EU nebudou takovému konsenzu bránit,” řekl Stano během brífinku 22. dubna. „Ovšem ani po aféře Skripal v Salisbury se všichni neshodli na společném vyhoštění ruských diplomatů. Některé členské země je vyhostily, ale ne všechny,” dodal.  

Je tedy zřejmé, že ani Česká republika, ani zbytek EU nechystá vyhoštění všech ruských diplomatů ze svého území. Tvrzení Liskové je tudíž dezinformace. 

Po diplomatické roztržce s Ruskem došlo k prudkému nárůstu proruských dezinformací v českém informačním prostoru. AFP o tom informovala zde.