Premiér Babiš navštívil izraelské očkovací centrum, jeho prosincová vakcinace nebyla zinscenována

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely od sobotního večera příspěvek tvrdící, že premiér Andrej Babiš nebyl ve skutečnosti očkován proti onemocnění Covid-19. Jako důkaz měla sloužit reportáž stanice CNN Prima News z jeho nedávné návštěvy Izraele, kde údajně nebyl vpuštěn do očkovacího centra, neboť ještě nepodstoupil vakcinaci. Autor reportáže však nic takového neřekl a později sám na svém facebookovém profilu potvrdil, že Babiš centrum navštívil.

V příspěvku z 13. března 2021, který již sdílelo přes 4 000 uživatelů, je fotografie Andreje Babiše, který zrovna podstupuje očkování. Text pod fotografií tvrdí, že premiér do očkovacího centra nebyl vpuštěn, takže musel voličům lhát o tom, že už byl očkován. 

„Jste lhář. Už vám to docvaklo? Jsem zvědavý, jak se vykroutíte z tohoto podvodu na voliče?” uzavírá autor příspěvku, který tím evidentně naráží na nadcházející říjnové volby.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 15. března 2021

Fotografie použitá v příspěvku je známý snímek fotografa ČTK Ondřeje Demla z 27. prosince 2020, kdy bylo v České republice zahájeno očkování a premiér Babiš byl mezi prvními, kteří vakcínu obdrželi. Na svých stránkách to uvádí vláda České republiky. 

Autor příspěvku pravděpodobně ke svému tvrzení využil reportáž stanice CNN Prima News z nedávné Babišovy návštěvy Izraele, jejímž hlavním cílem bylo právě jednání o výrobě vakcín

Reportáž, která byla odvysílána 11. března 2021 během hlavních zpráv, začíná v čase 8:45 úvodním slovem reportéra Luboše Procházky: „Premiér Babiš v rámci návštěvy Jeruzaléma navštívil také jedno z očkovacích center. Ovšem dovnitř pustili jen ty, kteří jsou očkovaní proti Covidu-19, a tak většina české delegace zůstala za dveřmi.” O tom, že by za dveřmi zůstal i český premiér, nepadlo ani slovo. Následují záběry společné tiskové konference Babiše s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. 

Sám Procházka označil tvrzení, že Babiš nebyl do očkovacího centra vpuštěn, za „dezinformaci”. 

„Musím se ohradit proti veřejnému překroucení mých slov ze čtvrteční reportáže pro Frekvence 1 a CNN Prima NEWS. Řekl jsem v ní, že premiér Babiš navštívil v Jeruzalémě jedno z očkovacích center, kam ale vpustili jen očkované členy české delegace, ostatní/neočkovaní - mezi nimi i my novináři - jsme tedy do centra pochopitelně jít nemohli. A věděli jsme to předem!” napsal novinář 14.března 2021 na svém facebookovém profilu. „Nikdy jsem neřekl, že nepustili premiéra a tedy, že není očkovaný! Je to lež, která se nyní virálně šíří sociálními sítěmi. Premiér v očkovacím centru byl!”

To, že byl Babiš uvnitř očkovacího centra, potvrdil i ředitel odboru komunikace vlády Vladimír Vořechovský.

„Pan premiér byl uvnitř očkovacího centra, protože splnil podmínky, že už byl očkovaný proti nemoci covid-19,” sdělil Vořechovský AFP v e-mailu 15. března. „Jednalo se o očkovací centrum v Jeruzalémě a k návštěvě došlo přesně dle programu, 11. března, ve 12:30 místního času.”

Vořechovský zaslal i fotografii zachycující českého premiéra uvnitř centra: 

Fotografie Babišovy návštěvy jeruzalémského očkovacího centra zaslaná tiskovým oddělením vlády 15. března 2021

Tomu, že se jedná o interiér očkovacího centra napovídá přítomnost očkovacích stánků v pozadí. Ty se objevily i v reportáži CNN Prima News:

Snímek videa CNN Prima News pořízený 15. března 2021

V obou případech je na stěnách stánků viditelné modré logo izraelského zdravotnického fondu Maccabi, který se aktivně účastní vakcinační kampaně v Izraeli. 

Tvrzení nakonec na své oficiální facebookové stránce popřel i sám Babiš, který znovu sdílel video z 27. prosince natočené bezprostředně poté, co se nechal očkovat proti Covid-19.  K tomu přidal následující komentář: 

„Začal se tady Facebooku začal šířit absolutní nesmysl, že jsem nebyl očkovaný (ačkoliv jste to všichni viděli v přímém přenosu v České televizi 27. prosince 2020, a taky ve všech médiích), protože jsem během své návštěvy Izraele nebyl vpuštěný do očkovacího centra, kam měly přístup jen osoby, které již očkování podstoupily. Samozřejmě, že to není pravda."

Je tedy zřejmé, že autor příspěvku využil nejasné formulace reportéra o tom, že „většina české delegace zůstala za dveřmi”, a vyvodil z toho, že byl mezi nimi i Babiš. To však nebyla pravda.

AFP již vyvrátila řadu dezinformací o očkování proti onemocnění Covid-19, naposledy například zde, zde či zde

Tento článek byl aktualizován. Přidali jsme vyjádření premiéra České republiky Andreje Babiše.
VAKCÍNY COVID-19