Pirátská strana nemá v programu navýšení daně z nemovitosti a navýšení daně z bydlení ani nechystá

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely během dvou dnů infografiku s logem Pirátů, která má sloužit jako důkaz, že strana má ve volebním programu navýšení daně z rezidenčních nemovitostí na jedno procento. Jedná se o hoax. Pirátská strana není autorem tohoto dokumentu a navýšení daně z nemovitosti v programu vůbec nemá. 

Dokument opatřený logem Pirátské strany s názvem „Volební program pro volby do Poslanecké sněmovny 2021” obsahuje příklady daně z nemovitosti pro pět velkých českých měst včetně Prahy a Brna v případě, že by se daň navýšila na jedno procento ze současných setin procenta. Od 22. dubna 2021 jej sdílely stovky uživatelů Facebooku například zde, zde či zde.

Dokument obsahuje kalkulace daně pro různé typy bydlení, od bytu 1+kk po rodinný dům v rozloze 120 metrů čtverečních. Částky, které by se skokově zvýšily z několika set korun až na stovky tisíc ročně, jsou označeny červeně. Dokument je opatřen popiskem „Daň z nemovitosti po daňové reformě Pirátské strany (účinná od 1.1. 2022)” a označen jako „Pracovní materiál / Nekopírovat”.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 23. dubna 2021

Co obsahuje aktuální program Pirátů?

Současný program Pirátské strany, jehož část týkající se financí je k dispozici zde, se o dani z nemovitosti vůbec nezmiňuje. Neobsahuje ani žádnou infografiku podobnou té, která se šíří na sociálních sítích. To, že se jedná o podvrh, AFP potvrdila mluvčí strany Karolína Sadílková v e-mailu 23. dubna 2021. Piráti také infografiku označili za hoax na svých webových stránkách

Informace o plánovaném navýšení daně z nemovitosti na jedno procento pravděpodobně pochází z tohoto dokumentu o financování nepodmíněného základního příjmu, který byl publikován v Pirátských listech. V dokumentu mimo jiné stojí, že současná daň z nemovitosti v České republice se pohybuje kolem 0,01 - 0,04% z ceny nemovitosti a že její zvýšení na 1% by do státní kasy přineslo až 800 miliard korun ročně navíc. 

Snímek stránky piratskelisty.cz pořízený 23. dubna 2021

Hned v záhlaví dokumentu je ovšem uvedeno, že se jedná o výstup zájmové pracovní skupiny a v žádném případě neodráž oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program. 

Chystají Piráti navýšit daň z nemovitosti? 

To, že se jedná o podvrh, potvrdil AFP i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík v telefonickém rozhovoru 23 .dubna 2021. Řekl, že nová verze volebního programu strany je nyní v připomínkovém řízení a ještě nebyla schválena. Každopádně však neobsahuje žádné zvýšení daně z nemovitostí určených pro bydlení, řekl. 

„Připravovaná aktualizace obsahuje návrh na mírné zvýšení daně jen z komerčních nemovitostí,” řekl Ferjenčík. „Rozhodně se to ale nebude blížit jednomu procentu, to je úplný nesmysl. Bude to minimálně o řád méně,” dodal. 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky byly vyhlášeny na 8. - 9. října 2021

Hoax o skokovém nárůstu daně z nemovitosti se šířil i na Slovensku. AFP o něm informovala zde. O dezinformacích týkajících se české Pirátské strany jsme v minulosti psali například zde, zde či zde.