Francouzská Vrchní plánovací komise nevydala dokument předpovídající nedostatek zboží a zásah armády

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se šíří fotografie dokumentu, který měla údajně vydat francouzská Vrchní plánovací komise s předpokladem, že v roce 2021 dojde k destabilizaci ekonomiky vedoucí až k nedostatku zboží, takže bude třeba nasadit armádu. Jedná se o hoax. Vrchní plánovací komise potvrdila, že žádný takový dokument nikdy nevydala, nehledě k tomu, že krátkodobé plánování ani není v její kompetenci. 

Téměř tisíc uživatelů sdílelo na Facebooku tento příspěvek z 29. ledna 2021, který obsahuje fotografii dokumentu ve francouzštině opatřenou českým překladem. Má se jednat o plán vládních opatření proti pandemii Covid-19 od listopadu 2020 do října 2021, počínaje „lehkým lockdownem” a konče „nasazením vojska pro kontrolu pohybu obyvatel”. Podle dokumentu by se situace ve Francii měla postupně zhoršovat do té míry, že přestane být dostupné zboží a vláda zavede univerzální základní příjem vyplácený všem bez rozdílu.

„Znova apeluji na vás, zastánce mediálně vyvolané příšerné nemoci... zde je plán, jak celé to divadlo má probíhat!!!! Ještě vám to stále nedochází?????” píše autor příspěvku sdílející dokument. „Duben-květen-červen 2021 je nastaveno třetí uzamčení!!!!! Ani testování ani očkování ani hadry přes obličej vás nikam do rádoby normálu nepřivedou!!!!”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 4. února 2021

K čemu slouží Vrchní plánovací komise? 

Tato historická instituce, která bývala dříve zodpovědná za plánování ekonomické modernizace země, byla francouzskou vládou obnovena v září loňského roku. Nemá však na starost krátkodobé plánování pro krizové situace, nýbrž má podle dekretu z 1. září 2020 „koordinovat plánování a předvídání budoucího vývoje lidstva” pro stát. Jedná se o predikci společenského a ekonomického vývoje v horizontu dekád. 

„Nás zajímá, jaká bude situace ve Francii v roce 2050, zejména v oblasti demografie či biodiverzity,” řekl AFP jeden ze zaměstnanců této instituce v rozhovoru 29. října 2020. „My pracujeme v horizontu 20 až 30 let.”

Už jen ze stanov Vrchní komise pro plánování vyplývá, že nemohla vydat dokument doporučující použití ozbrojených sil či uzavření země v horizontu několika měsíců. 

Tato instituce skutečně zveřejnila 28. října 2020 zprávu týkající se pandemie Covid-19. Ta byla předána Radě pro ekonomiku, společnost a životní prostředí, která nespadá pod francouzskou vládu. 

Třináctistránkový dokument s názvem „A co kdyby onemocnění Covid trvalo dlouho?” se zabývá možnými dopady pandemie na „sociální nerovnost”, „vztahy ve společnosti” a „úzkost” ve společnosti. Ve zprávě se ovšem v žádném případě neobjevuje doporučení k použití armády.

O tomto hoaxu již v listopadu informovala francouzská televizní stanice LCI

Článek preložil/-a
COVID-19